Do morku kostí (2010)

domorku kosti2

Winter´s Bone, USA, režie: Debra Granik, scénář: Debra Granik a Anne Rosselini podle knihy Daniela Woodrella, hudba: Dickon Hinchliffe, kamera: Michael McDonough, střih: Affonso Goncaves, hrají: Jennifer Lawrence, John Hawkes, Garett Dillahunt, Shelley Waggener

100 minut, 1.85:1, RED One, barevný a černobílý

Nominace na Oskara – nejlepší film, scénář, herečka v hlavní roli (Jennifer Lawrence), herec ve vedlejší roli (John Hawkes)

Film:

Hlavní hrdinka sedmnáctiletá Ree Dolly (Jennifer Lawrence) žije v chudém venkovském prostředí se svou depresivní matkou, malými sourozenci a s jasně přijatou informací, že otec od nich už kdysi dávno utekl. Jednoho dne se u nich objeví místní šerif a zaskočené dysfunkční rodině řekne, že pro ně dávno ztracený otec dal dům do zástavy na kauci a pokud se do týdne nedostaví k soudu, tak přijdou i o tu skromnou střechu nad hlavou. Kdyby taťka nebyl vařič drog, ostatně jako všichni příbuzní a sousedi asi by to nemuselo být všechno tak složité.

Po otci se prostě slehla zem. Zoufalá Ree si tak balí batoh a jde po jediné stopě, co má, související s obchodem s drogami, do kterého byl otec namočený. Jeho bratr (John Hawkes) jí varuje, ať se do ničeho nezaplete, protože si myslí, že otec už je dávno zakopaný někde hluboko pod zemí, ale Ree se s nikým a ničím nehodlá smířit. Odysea plná násilí a zoufalství ze světa americké chudiny a spodiny může začít.

Každý rok se objeví v obrovském počtu nezávislých filmů jeden titul, který nějak vybočuje. Letos to třeba potkalo malý horrůrek Neutečeš! (It Follows), který jsme v redakci už viděli a představíme ho příští týden u jeho české premiéry 16. dubna.

Nezávislá událost roku kriminálka Winter´s Bone

Na každý pád o tom, kterému nezávislému filmu se podaří uspět u širokého obecenstva můžeme vést sáhodlouhé diskuse, ale jediným výstupem sebeostřejší hádky nakonec stejně bude jediné slovo: štěstí. Štěstí na správné lidi, štěstí na správné kritiky, štěstí na festivalech, štěstí mezi diváky nebo štěstí v kampani, přesně taková štěstí mám na mysli. Přesně to se totiž povedlo nezávislému malému Do morku kostí v roce 2010, který se stal filmovou senzací roku a pro všechny zúčastněné znamenal absolutní nakopnutí jejich kariéry.

Autorka tohoto mimořádného filmu je Debra Granik nezávislá filmařka jejíž leitmotivem tvorby je nižší střední střída a zejména silné ženy zmítané tragickým osudem. V jejím prvním festivalovém snímku Down to the Bone zazářila, ještě nepříliš známá Vera Farmiga (Lítám v tom, Skrytá identita), ale na další režii si musela režisérka počkat dlouhých 6 let.

domorkukosti3

Za skromné 2 miliony dolarů natočila film s překvapivými zvraty, silnými hereckými výkony neznámých herců a z úplně neznámé mladičké herečky Jennifer Lawrence učinila jednak posilu X-Men, Kathnis Aberdeen v megalomansky úspěšné sérii Hunger Games a oskarovou laureátku za skvělé drama Terapie láskou.

Jak už to tak v nezávislém filmu bývá Do morku kostí objevil oregonský festival Sundance, kde film vyhrál velkou cenu poroty a cenu za nejlepší scénář a dále obdržel 7 (!) nominací na Independent Spirit Award a odnesl si i 4 nominace na Oskara.

Do morku kostí je hutné psychologické drama, během kterého možná párkrát i přivřete oči, ale na tuhle cestu se klidně vydejte. Bude to stát zato. Kniha se ovšem v moha ohledech liší, takže pokud máte zájem o opravdu hutné čtení, tak nabízíme tip.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist