Ex machina (2015)

em5

VB, režie a scénář: Alex Garland, kamera: Rob Hardy, hudba: Geoff Barrow, Ben Salisbury, střih: Mark Day, hrají: Domnhall Gleeson, Oscar Isaac, Alicia Vikander, Sonoya Muzino

108 minut, 2.35:1, SRMemory, AXSM a VideoHD, barevný, foto: Cinemart

Film:

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed čarokrásné pustiny nápadně připomínající Norsko, vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene.

Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vickander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská“, že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno.

em1

Alex Garland zaujal jako autor scénářů k inovativním filmům Dannyho Boylea 28 dní poté nebo Sunshine. Jeho nový počin je komorní sci-fi, kterou nejenže napsal, ale také poprvé i režíroval. Motivaci měl dobrou, když přišel za svými přáteli z DNA Films, kteří produkovali všechny jeho scénáře, tak mu sdělili, že pokud napíše takový scénář, který nebude pasovat žádnému jejich kmenovému režisérovi, může do toho jít sám. A Garland se do toho pustil.

exmachina6

Inovací snímku Ex machina je jeho kredibilita. Všechny postavy, ať už lidské nebo robotické jsou nadprůměrně inteligentní a rozhodně nejsou přátelé. Na druhou stranu se k sobě chovají korektně, ale temné podtóny jsou patrné z každého kroku jejich jednání až do nečekaného finále. Zajímavé je také interakce mezi Calebem a Avou. Nečekejte žádné dávání kulatých válečků do kulatých otvorů, ale velmi chytrou interakci vycházející z podstaty Turingova testu. Jistě si vzpomínáte na nedávno oskarový snímek Kód Enigmy. Podstatou Turingova testu je zjistit, zda testující pozná, že mu odpovídá robot. Situace v tomto případě je o to komplikovanější, že Caleb od začátku ví, že Ava robot je. Přesto to nebude tak jednoduché, jak se může na první pohled jevit.

exmachina4

Velkou výhodou pro vyprávění příběhu bylo obsazení ústřední trojice. Přestože ani Domnhall Gleeson (Lásky čas), Oscar Issac (Drive) nebo Alicia Vikander nejsou žádné superhvězdy, mají za sebou pár viditelných úspěchů nebo alespoň předpokladů k tomu úspěchu dosáhnout. Zvláště to překvapí u mladé švédské herečky Vikander, jejíž robotický výkon je strhující. Z hereckého hlediska se tomuto filmu dá těžko co vytknout a Garland rozhodně ve vedení herců příjemně překvapil.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist