Zkrocená hora (2005)

brokebackmountain2

USA/Kanada, Brokeback Mountain, režie: Ang Lee, scénář: Diana Ossana, Larry McMurtry podle povídky Annie Proulx, kamera: Rodrigo Prieto, hrají: Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Randy Quaid, Anne Hathaway, Michelle Williams, Valeria Planche, Graham Beckel

134 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

foto: focus features/universal

Nejlepší film na MFF Benátky, Oskar za režii, adaptovaný scénář a hudbu

 

Film:

Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se v roce 1963 nechají najmout jako kovbojové na hlídání ovcí na Brokeback Mountain. Společně strávený čas jim však přinese velké překvapení v jejich vzájemné náklonnosti, která přeroste v homosexuální vztah. Ennise to zaskočí a zdánlivě ho to nechá chladným, protože se chystá oženit se svou láskou Almou (Michelle Williams). Jack Twist začne také zdánlivě spokojený heterosexuální život s atraktivní Lureen (Anne Hathaway).

 

Čtyři roky po prvním pobytu v Brokeback Mountain se muži poprvé znovu setkají a zjistí, že se mezi nimi nic nezměnilo. Ani jeden z nich však nemá odvahu s tím nic dělat. Tajně se schází třikrát do roka v průběhu následujících dvaceti let a žijí dvojí život. Je však možné takový vztah, respektive homosexuální orientaci před okolím utajit?

brokebackmountain4

Scénář Zkrocené hory putoval Hollywoodskými studii jako horké zboží od roku 1997, ale když došlo na lámání chleba, tak o něj neměl nikdo zájem. Tématu se nakonec chopil Ang Lee, který má s romancemi své zkušenosti a navíc jeden z jeho předchozích filmů se homosexualitou přímo zabýval. Zkrocená hora sice není první homosexuální western, toto prvenství si usurpoval už v roce 1969 Andy Warhol, ale je rozhodně prvním takovým snímkem, který se dostal do široké distribuce.

 

Zkrocená hora je nádherný film, který má mít vše, co dobrý film potřebuje – silný příběh, vynikající herce, adekvátní produkční zázemí a atmosféru. Většina filmových kritiků se shodla v hodnocení tohoto filmu jako mistrovského díla. Heath Ledger (Ples příšer) zde hraje naprosto minimalisticky neuvěřitelně složitou postavu a dokázal, že patří mezi největší osobnosti své herecké generace. Ostatně s jídlem roste chuť, Ledger v tomto roce spolupracoval hned s trojicí mimořádných režisérů Angem Lee, Lassem Halströmem a Terry Gilliamem a při smršti cen v roce 2006 dostal nabídku na fatální roli své kariéry Jokera v Temném rytíři Christophera Nolana.

brokeback-mountain-3

Totéž ovšem platí i o Jakeu Gyllenhaalovi (Slídil, Zdrojový kódLáska a jiné závislostiDonnie DarkoPrinc z Persie), který dokázal, že zvládne skvěle zahrát už v Mariňákovi Sama Mendese a i škarohlídům dokazuje, že není žádnou kopií Tobey Maguirea, což mu kritici dosud vytýkali. Ostatně, zní to možná krutě, ale kde je Tobeymu dnes konec a v jaké je pozici Jake Gylenhaal, který ke své kariéře jako jeden z mála vrstevníků žádné comicsy nepotřebuje.

 

Ve vedlejších rolích příjemně překvapí dosud spíše představitelky známé z dětských a teenagerských komedií Michelle Williams (Prokletý ostrov) a Anne Hathaway (Interstellar, Bídníci, Temný rytíř povstal, Láska a jiné závislosti), které jsou důstojnými spoluhráčkami tomuto mimořádně silnému tandemu a obě herečky tento snímek vystřelil do ranku charakterních rolí u respektovaných režisérů.

Brokeback-Mountain1

Skvěle napsaný scénář ovšem oživuje na plátně vynikající režisér Ang Lee, který je v současnosti jedním z nejlepších filmových vypravěčů. Jeho citlivá režie, úchvatné záběry krajiny, střídmé a pro diváky v podstatě neviditelné užívání digitálních efektů a schopnost vedení herců mu právem vynesly Oskara.
Film získal nepřebernou řadu cen a v kinech se stal při rozpočtu 14 milionů dolarů po právu kasovním trhákem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist