Bournova trilogie (2002, 2004, 2007)

Dnes můžeme směle říct, že Bournova trilogie určila nový směr ve špionážním i akčním žánru, a to zejména zběsilou realistickou akcí, klipovitým střihem, dynamickým hudebním doprovodem i na žánr překvapivou lidskostí.

bourne_identity_bild_01

Agent bez minulosti (2002)

The Bourne Identity, režie: Doug Liman, scénář: Tony Gilroy, William Blake Herron podle knihy Roberta Ludluma, kamera: Oliver Wood, hudba: John Powell, střih: Saar Klein, hrají: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen, Brian Cox, Julia Stiles

114 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Jason Bourne (Matt Damon) trpí amnézií. Nalezli ho v moři s několika průstřely a mikrofilmem zašitým do těla. Jason Bourne by rád věděl kdo je, protože s narůstajícím počtem zabijáků kolem sebe a s přibývajícími chladnoucími mrtvolami se prostě nemůže zbavit pocitu, že po něm někdo jde. Zjistí, že ovládá bojové umění a s pomocí kamarádské Marie (Franka Potente) se snaží vypátrat svou identitu. Brzy odhalí, že je tajným agentem a pravděpodobně někdo chce, aby jím už nebyl.

 

Zajímavý příběh jištěný slavnou bestsellerovou předlohou byl zfilmován již jednou s Richardem Chamberlainem. Nový kabát pak snímku dodalo věhlasná producentská firma Kennedy/Marshall. Angažování nezávislého režiséra Douga Limana však přineslo do poněkud šablonovitého příběhu s mnohá klišé ze světa za železnou oponou svěží vítr. Ten totiž do filmu přidal realističnost, která ve špionážních filmech, zvláště díky sérii o Jamesi Bondovi dosud chyběla.

bourneidentity2

Jason Bourne je v Agentovi bez minulosti nebo „The Bourne Identity“ chcete-li vzhledově spíš vysportovaným vysokoškolákem a se vzhledem kluka od vedle, tedy přesně takovým vzhledově nenápadným člověkem s nadprůměrnými schopnostmi, jaké má tajná služba v oblibě.

 

Mattu Damonovi byla do klíčové role Marie angažována v té době německá superhvězda Franka Potente, která uspěla hned dva roky po sobě v německy mluvícím teritoriu s nejnavštěvovanějšími filmy, tedy Tykwerovým majstrštykem Lola běží o život a horrorem z heidelberské medicíny Anatomie. Pro roli šéfa tajné sekce byl angažován oskarový herec Chris Cooper, který se pro tento typ rolí snad narodil a je v nich dokonalý.

bourneidentity3

Film se natáčel v Praze, která ve filmu představovala nepříliš úspěšně švýcarský Zürich, to ale není ani zdaleka chyba stověžaté Prahy, dále Paříži, Řecku, italské Ligurii a druhý štáb udělal ještě pár záběrů v Římě a Barceloně. Právě tato cestovatelská rozpřaženost prospívá každému špionážnímu filmu, protože divák si užívá dobrodružství, romantiku a přitom se podívá na spoustu zajímavých míst. A v prvním díle Bournovské série si užije divák obého a přitom nemá pocit, že si z něj tvůrci dělají legraci.

 

Snímek byl již téměř dokončen, když byl v New Yorku spáchán teroristický čin na slavná dvojčata. Film tak musel do střižny a hlavně zpátky ke scenáristům, kteří museli okamžitě vymyslet nový konec. Pokud se dostanete k bonusovým materiálům k tomuto filmu nebo zkusíte probrouzdat youtubre, tak si můžete alternativní začátek i konec pustit. V tomto případě však měli filmaři velké štěstí, protože konec uvedený v distribuci se jednoznačně povedl.

 

Jen tak pro zajímavost, první díl byl do amerických kin nasazen téměř souběžně s jiným chytrým špionážním filmem Nejhorší obavyBenem Affleckem, který byl další troškou do mlýna tech-thrillerů s agentem CIA Jackem Ryanem a zatímco v USA vyhrál na tržbách ještě Ryan, pak ve zbytku světa jednoznačně bodoval Jason Bourne, který i díky výrazně nižším nákladům postoupil do dalšího kola v roce 2004.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist