Bournova trilogie (2002, 2004, 2007)

bourne_ultimatum2
Bournovo ultimátum (2007)

USA, režie: Paul Greengrass, scénář: Tony Gilroy, Scott Z. Burns, George Nolfi podle novely Roberta Ludluma, kamera: Oliver Wood, střih: Christopher Rouse, hudba: John Powell, hrají: Matt Damon, Julia Stiles, David Strathairn, Scott Glenn, Paddy Considine, Edgar Ramirez, Albert Finney, Joan Allen, Daniel Brühl

Oskar za nejlepší střih, zvukový mix, střih zvuku

Film:

Možná vás trochu zmate, že trojka nezačíná po konci příběhu dvojky, ale tvůrci proto mají velmi logické ospravedlnění, protože představí nové postavy, které pak dokreslí finální kapitolu hledání paměti Jasona Bournea. Bourne sice možná některé přesvědčil, že není porouchaný zabijácký stroj, ale stále ještě nepřišel nato, pro koho vlastně dělá a stále jsou tu tací, aby mu v tom zabránili.

 

Třetí díl z pozice hlavního producenta opět jistil zkušený Frank Marshall a Greengrassovi studio svěřilo k zakončení trilogie 110 milionů dolarů, což jsou v podstatě prostředky na oba díly dohromady. A Greengrass posunul laťku filmového vyprávění ještě o něco dál. Natáčel na jednom z nejrušnějších nádraží na světě na Waterloo v Londýně (zde si přečtěte více), přemístil se se štábem do Maroka, Španělska, italského Turína, Paříže a New Yorku.

bourne_ultimatum3

Ke stabilnímu obsazení byli nově angažování především David Strathairn jako neúnavný zkorumpovaný analytik, velmi zestárlý Scott Glenn a jako třešnička na dortu Albert Finney, jehož postavu však nemohu přiblížit, abych nespoileroval.

 

Greengrass pečlivě dodržuje šablonu předchozích dílů, představuje na scéně nové namakané zabijáky, které nechává Bournem likvidovat, téměř jako ve videohře, k tomu duní elektronický soundtrack Johna Powella. Scéna honičky po střechách v Tangieru doslova bere dech a přiznám se, že pro mě měly mnohem větší sílu naturalistické pěstní souboje, než automobilové honičky, tak podařené ve dvojce, které ve trojce vypadají už příliš trikově. Navíc je více než patrné, že po takových zraněních by se neodbelhal ani Jason Bourne. I přes nejlepší hodnocení kritiků i diváků a prostý fakt, že je trojka důstojným zakončením trilogie, se však nelze zbavit dojmu, jestli už to není trochu moc přitažené za vlasy.

bourne_ultimatum1

Film se stal obrovským komerčním trhákem, obrovské příjmy měl z nosičů a Damon s Greengrassem posléze natočili protiválečný pamflet za 100 milionů dolarů Zelená zóna.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Recenze na film Bournův odkaz

 

PS: V současnosti probíhají jednání o pátém dílu, kterým by se sladily obě Bournovské série. Protnuly by se tak osudy Aarona Crosse, jež diváky zaujal v menší míře, ale zaujal a diváky zbožňovaného Jasona Bourna, které jsou ostatně v ději čtyřky docela jasně nastíněny. Režírovat by měl opět Paul Greengrass, což je jediný důvod, proč by se ke své slavné postavě vrátil i Matt Damon. Datum premiéry je sice naplánováno už téměř čtyři roky na červenec 2016, ale zatím nepadla ani první klapka, takže uvidíme.

 

foto: Universal

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist