Dredd (2012)

K

Velká Británie/JAR/Indie/USA, režie: Pete Travis, scénář: Alex Garland podle comicsu Soudce Dredd, hudba: Paul Leonard-Morgan, kamera: Anthony Dod Mantle, střih: Mark Eckersley, hrají: Karl Urban, Lena Headey, Olivia Thirlby, Warrick Grier

 

95 minut, 2.35:1, CineForm RAW a Redcode RAW, barevný, 3D, foto: Bontonfilm/Lionsgate

 

Film:

 

Budoucnost. Z Ameriky je ozářená pustina. Na jejím východním pobřeží, od Bostonu po Washington, D.C., se rozkládá Mega City One, rozsáhlá megalopole plná násilí, ve které více než 400 milionů obyvatel přežívá v neustálém strachu. Na pořádek v ulicích dohlíží takzvaní Soudci – vymahači práva, porotci, soudci i vykonavatelé rozsudku v jedné osobě. Takovým Soudcem je i Dredd (Karl Urban – Star Trek: Do temnoty, Red, Trilogie Pán prstenů, Riddick), který od své nadřízené dostává za úkol vyzkoušet v praxi novou Soudkyni Cassandru Anderson (Olivia Thirlby – Juno) s neobvyklými paranormálními schopnostmi způsobené její genetickou mutací.

O

Čeká je zdánlivě snadná práce – vražda v nechvalně proslulém dvousetpatrovém slumu, který provozuje bezcitný klan Ma-Ma. Když se ale pokusí zatknout jednoho z přisluhovačů klanu, Ma-Ma neprodyšně uzavře celou budovu. Není s ní žádná legrace. Bývalá šlapka, kterou pořezal v obličeji pasák (Lena Headey – 300) nemá s nikým slitování. Oba Soudci se ocitají uprostřed brutálního a nelítostného souboje o přežití.

 

Když jsem jako malý hoch navštívil v kině film Soudce Dredd se Sylvesterem Stallonem byl jsem zděšen. Takovou kravinu jsem snad ještě neviděl, a to se mi v té době líbilo skoro všechno. Film se stal mezinárodním propadákem, strhali ho kritici, pohřbil hned několik kariér a látka tohoto temného comicsu skončila na dlouho v zavřené skříni všech příčetných producentů. Britští filmaři z DNA Films (Ex Machina, 28 dní poté) se rozhodli jeho filmový odkaz před nedávnem oživit a jenom získání práv od všech subjektů po prvním filmu zabralo jejich právníkům celé dva roky! V comicsu hlavní hrdina nikdy nesundá helmu, stejně jako ve filmu. Tenhle film se dle fanoušků konečně vydal tou správnou cestou.

L

Soudce Dredd je žánrová jednohubka s rozpočtem 50 milionů dolarů, tedy polovinou původního filmu a natočená ve 3D. Tento formát znamená v prvé řadě vyšší vstupné a přeci jen se více hodí k jinému druhu podívaných. Každopádně v tomto případě byl slepou kolejí a přestože se prodávají i BluRay disky ve formátu 3D a snímek dostal za své technické provedení řadu cen, je podle mého úplně jedno, zda film uvidíte ve stereoskopické nebo 2D verzi.

 

Předně od tohoto filmu neočekávejte žádnou intelektuální sci-fi, tohle je stará dobrá ultranásilná podívaná prošpikovaná černým humorem, efektně zpomalených záběrů a vizuálem silně připominá District 9 její velkou výhodou je také režijní schopnost Petea Travise (Úhel pohledu), který je evidentně velmi dobrý vypravěč. Asi je zbytečné jakkoli chválit herecké výkony, v comicsovém žánru se přeci jen uplatňují jiná měřítka.

K

Film v USA v kinech naprosto propadl a ani celosvětové tržby nepokryly jeho rozpočet. Obrat ovšem nastal při uvedení na Home Market. Film se stal suverénně nejprodávanějším DVD a BluRay roku 2013 a zároveň byl legálně nejstahovanějším filmem společnosti Lionsgate. Slušně se filmu dařilo ovšem v Číně, kde tento film nevedou ale jako sci-fi.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist