Nevědomí (2013)

Nevědomí (2013)

USA, Oblivion, režie: Joseph Kosinski, scénář: Karl Gajdusek, Michael de Bruyn (Michael Arndt) podle grafické novely Josepha Kosinského, kamera: Claudio Miranda, hudba: M83, Anthony Gonzales, Joseph Trapanese, střih: Richard Francis-Bruce, hrají: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Nikolaj Coster-Waldau, Melissa Leo

124 minut, barevný, CineAlta F65 & RED Epic, 2K

Film:

Země je zničená válkou. Jack Harper (Tom Cruise) je špičkový technik, který společně s krásnou Victorií (Andrea Riseborough) obývá stanici v oblacích odkud každý den létá se svým plavidlem kontrolovat drony prozkoumávající terén a likvidující vše nepřátelské. Jeho hlavním úkolem je hlídat obrovské vodní generátory. Každý den pak Victoria komunikuje s osobou na monitoru Sally (Melissa Leo), které hlásí stav situace.

Jackovi se však v paměti neustále vybavují vzpomínky, které nechápe. Vidí krásnou ženu na Empire State Building (Olga Kurylenko), tedy ještě dávno před válkou nebo si představuje fotbalový zápas. Jednoho dne je na svém průzkumu konfrontován v temnotě s útočnou skupinou. Poté už nebude nikdy nic jako dřív.

Nevědomí (2013)

Nevědomí je přiznaná pocta chytrým sci-fi ze sedmdesátých let jako byly třeba Soylent Green nebo Já, legenda s Charltonem Hestonem a především adaptace nikdy nevydaného komiksu z pera samotného režiséra a Arvida Nelsona pro Radical Comics. Komiks nebyl publikován z toho důvodu, že nebyl nikdy dokončen. Kosinski ho tedy využil jako základ pro vývoj své vlastní space opery za 120 milionů dolarů. Neměl to ale zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V roce 2010 totiž námět na Nevědomí od Kosinského vydražil v aukci námětů Disney, který měl však tolik připomínek k dějové lince, že se Kosinski obrátil na Universal, jenž v aukci dražil také. Během pečlivě připraveného pitchingu pro hlavouny studia Kosinski představil svou vizi a se studiem se dohodli na přístupnosti PG-13. Projekt tak dostal zelenou.

Původní scénář se sice dočkal přepisování ještě od dvou autorů, ale základní idea comicsu zůstala nezměněna, ostatně lidé v Universalu se nikterak netajili tím, že se jim scénář k projektu velmi zamlouvá.

Nevědomí (2013)

O hlavní roli od začátku projevoval zájem Tom Cruise, který pak v květnu 2011 podepsal smlouvu. Pro roli jeho protějšku bylo pozváno na casting hned pět hereček, kde nechyběla Jessica Chastain, Olivia Wilde, Brit Marling, Noomi Rapace a Olga Kurylenko. Casting vyhrála Jessica Chastain, která pak ale ještě v preprodukci z projektu vycouvala kvůli 30 minut po půlnoci. Role pak skončila u Olgy Kurylenko, která se na film připravovala třeba i sledováním kultovního ruského sci-fi Solaris Andreje Tarkovského. Jak sama poznamenala:“Jsem ze stejné země jako Tarkovski a film jsem neviděla řadu let, pochopitelně jsem ale viděla i novou verzi s Georgem Clooneym a Natashou McElhone. Je docela vtipné, že Joseph ten film neznal, přestože se vlastně Solaris a Nevědomí pohrávají s podobnými tématy – vesmírem a pamětí.“ Roli Victorie pak producenti řešili kamerovými zkouškami v Pittsburgu přímo na natáčení filmu Jack Reacher. Vítězně z něj vyšla Andrea Riseborough, která porazila i tak zkušené herečky jako Kate Beckinsale nebo Diane Kruger.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist