Pocty idolům: Woody Allen

SweetAndLowdown_053

S mírným odstupem se z devadesátých let nejvíce chytil film Sladký ničema, který v době premiéry propadl. Emmet Ray je muž s velikým psem na vodítku. Tím psem je jeho talent, který ho táhne tam, kam chce on. Emmet svou hudbou dokáže získat odpuštění všech svých nepřeberných hříchů, ale bez ní je úplně ztracený – nezodpovědný zhýralec, alkoholik a příležitostný pasák, který miluje svobodu, auta a ženy, a obdivuje Djanga Reihardta, který prý hraje líp než on. Pak ale potká záhadnou a tichou Hattie, možná jedinou skutečnou láskou svého života. Otázkou je, jestli si uvědomí, jaký poklad v ní má, a jak s ním se svou povahou naloží. Na  jednu stranu je dobré, když filmař točí se svými oblíbenci, ale výměna štábu může přinést nečekané plody.

Match Point - Hra osudu (2005)

Impozantní diva Scarlett Johansson, která se stala konečně důstojnou představitelkou Allenových filmů po múzách Diane Keaton (Hezké vstávání) a Mii Farrow (The Kid Stays in the Picture) dodala jeho snímku Match Point rozměr monumentálního autorského výrazu. A přitom to tak vůbec nemělo být. Pro hlavní roli byla oslovena Kate Winslet (Nákaza), která měla bát úlitbou britským producentům. Odmítla z rodinných důvodů a na její místo přišla Američanka Johansson. To však není jediná a hlavní přednost tohoto filmu.

Woody Allen si vybral pro svůj autorský film Match Point témata společenského vzestupu a manželského trojúhelníku, který ozvláštnil prvky romance, thrilleru a dramatu. Režiséři zrají jako víno a s přibývajícím časem buď nepříjemně zakysnou a nebo příjemně překvapí. Woody Allen po 40 letech na režisérské stoličce překvapil. Už dříve se ve svých filmech obdivně vyjádřil k celé řadě skvělých režisérů a často skutečně zazářil. Tentokrát lavíruje občas s hitchcockovskými motivy, ale komplexně je to jeho film.

Spolupráce s anglickými filmaři byla pro Allena živou vodou. Ukázalo se, že ho jeho producenti obírali o peníze, takže je zažaloval a šel jinam. V Evropě se navíc díky podpoře radnic mohl soustředit na génia loci měst., kde točil. Jeho filmy jakoby najednou polila živá voda. Temný thriller Cassandřin sen se naprosto vymykal jeho tvorbě, naopak typická Allenovka Půlnoc v Paříži byla diváky zaslouženě oceněná divácká pecka.

Woody Allen je herecký režisér, jeho hvězdy v jeho filmech podávají skvělé výkony a pokud se někdo naladí na stejnou vlnu jako on, Scarlett Johansson, Emma Stone, Penélope Cruz, tak může vzniknout i velmi milé allenovské souznění. I po 50 filmech není Allenovi dílo uzavřené a my se mu budeme v budoucnu určitě ještě věnovat. Jeho filmy nejsou jen cynismus, sarkasmus a orgasmus, je to i Čechov, Kafka, Dostojevskij, Bergmann nebo německý expresionismus. Jedno je jisté, z tvůrce, který celý život skládal hold velikánům světová kultury, je dnes zaslouženě autor, který se může směle postavit vedle těch nejlepších.

Recenze na filmy Woodyho Allena na RealFilm.cz

Půlnoc v Paříži

Jasmíniny slzy

Do Říma s láskou,

Vicky Cristina Barcelona,

Match Point – Hra osudu,

Poznáš muže svých snů,

Kouzlo měsíčního svitu,

Iracionální muž,

 

Café Society

 

Pages: 1 2 3

2 Diskuse

  1. Ondra Slanina napsal:

    Aktualizováno o odkazy na další filmy Woodyho Allena na RealFilm.cz

  2. Ondra Slanina napsal:

    Woody Allen řekl v Guardianu:,, „Herci neznají žádná fakta, chtějí mít prosperující a bezpečný názor, který poslouží jim samotným. Kdo by nebyl proti obtěžování dětí? Opovrhovat mnou se stalo trendem. Pro některé lidi jsem směšný odpad, ale naučil jsem se to přijmout, nikdy jsem to nebral vážně. Je to pro mě něco jako obvinění, že jsem zastřelil šest lidí kulometem. Můžu lidem předložit fakta znovu a znovu, ale je to nezajímá. Z nějakého emocionálního důvodu je pro ně důležité přijmout ten výmysl a postavit se proti mně. Vše, co řeknu zní jako ubohé bránění, proto mi nezbývá nic jiného než ignorovat okolí a točit dál filmy. Hádám, že po celý svůj život budu v očích lidí predátorem.“

Přidat komentář

TOPlist