Pocty idolům: Woody Allen

Woody Allen točí každý rok nový autorský film bez ohledu na to, zda je kritikou adorován nebo zatracován. Díky tomu je jeho dílo neskutečně komplexní a přitom velmi rozdílné. Co je tedy film Woodyho Allena?

Woody-Allen-Part-2

1. prosince 1935 se v Brooklynu narodil malý Woody Allen, což je samozřejmě pseudonym, ale to není až tak podstatné. Začínal jako tvůrce gagů pro televizní show a průlomovým se pro něj stal prodej scénáře i herecké angažmá v komedii What‘ s New Pussycat? Jeho režijní debut, který spolu napsal a hrál v něm hlavní roli se jmenuje Take Money and Run, tedy Seber prachy a zmiz a v roce 1969 měl slušný divácký i kritický ohlas. Netradiční bankovní lupič, kterému se smůla lepí na paty předznamenal jeho kariéru filmaře, který umí natočit rychle a vtipně celovečerní film. Na druhou stranu svou úspěšnou divadelní hru Zahraj to znovu, Same předá zkušenějšímu režisérovi Herbertu Rossovi. Kašpar se najednou proměnil v občana velkoměsta, se kterým se najednou dalo ztotožnit. Kariéra zázračného talentu získala nové obrátky.

Rané filmy Woodyho Allena jako Všechno co jste chtěli vědět o sexu a báli jste se zeptat nebo Spáč jsou ztřeštěnými komediemi cílené na mladé intelektuálnější publikum. Jeho dvorní múzou se až do osmdesátých let stává Diane Keaton, která se díky jeho filmům stává idolem a módní ikonou.  Allen se však netají, že by chtěl natočit velký vážný film. Brzdí ho pochybnosti, vlastní vleklé psychické potíže a neschopnost se začlenit do studiového systému. Jeho kariéra započala u United Artists, kde si ho od začátku velmi hýčkali, Allen točil efektivně a tržby několikanásobně převyšovaly náklady, ale nevyrovnanost a záchvaty úzkosti ho postupně ze soukolí mediálního zájmu stavěly do světla podivínského génia.annie-hall

 

Psal se rok 1977 a Woody Allen přišel před diváky se svým majstrštykem Annie Hallová. Nepříliš úspěšný komik Alvy Singer rekapituluje svůj vztah k půvabné dívce Annie Hall. Neurózy, pseudointelektuálství, břitké dialogy, ale také filmařské postupy, které dnes patří k dobrým dramatickým televizním show, zejména monology do kamery nebo dnes přežité půlené obrazy přesvědčily kritiku, ale i diváky, že je Woody Allen dobrý vypravěč. Na filmu poprvé spolupracoval s geniálním kameramanem Gordonem Willisem (série Kmotr), se kterým točil hned několik dalších filmů. Film dostal 4 Oskary, Allen proměnil nominaci na scénář i režii a způsobil skandál, který ho v Hollywoodu diskvalifikoval. Místo na předávání cen dorazil do svého oblíbeného jazzového klubu, kde hrál na svůj milovaný saxofon. Dal tak Hollywoodu do tváře políček, který mu většina kolegů už nikdy neodpustila. V ten moment se však stal evropskou ikonou, zejména ve Francii.

Woody Allen se stal přes noc umělcem, alespoň ve svých vlastních očích. Vzal si jako inspiraci Čechova a Bergmanna a natočil vážný film Interiors a zažil první posměch a potupu stran novinářů. Vysmívali se mu, že jeho film je příliš epigonský. Akademie ho sice opět nominovala na Oskara, jak za scénář, tak za režii, ale nic nedostal. Větší problém byl, že film skončil v červených číslech a vydělal ani ne čtvrtinu, co Annie Hallová, což nestačilo ani na pokrytí poloviny rozpočtu.

Pages: 1 2 3

2 Diskuse

  1. Ondra Slanina napsal:

    Aktualizováno o odkazy na další filmy Woodyho Allena na RealFilm.cz

  2. Ondra Slanina napsal:

    Woody Allen řekl v Guardianu:,, „Herci neznají žádná fakta, chtějí mít prosperující a bezpečný názor, který poslouží jim samotným. Kdo by nebyl proti obtěžování dětí? Opovrhovat mnou se stalo trendem. Pro některé lidi jsem směšný odpad, ale naučil jsem se to přijmout, nikdy jsem to nebral vážně. Je to pro mě něco jako obvinění, že jsem zastřelil šest lidí kulometem. Můžu lidem předložit fakta znovu a znovu, ale je to nezajímá. Z nějakého emocionálního důvodu je pro ně důležité přijmout ten výmysl a postavit se proti mně. Vše, co řeknu zní jako ubohé bránění, proto mi nezbývá nic jiného než ignorovat okolí a točit dál filmy. Hádám, že po celý svůj život budu v očích lidí predátorem.“

Přidat komentář

TOPlist