Šílený Max 2 (1981)

mad-max-2-max-dog

The Road Warrior, Austrálie, režie: George Miller, scénář: Terry Hayes, George Miller, Brian Hannant, kamera: Dean Semler, hudba: Brian May, hrají: Mel Gibson, Bruce Spence, mike Preston, Max Phipps, Vernon Wells, Kjell Nilsson, Emil Minty

 

95 minut a 87 minut (soft verze), 2.35:1, 35 mm, barevný a černobílý

 

Film:

Dvojkou v názvu se nenechte zmást. K tomu, abyste plně docenili dvojku Šíleného Maxe jedničku vůbec znát nepotřebujete. V podstatě se jedná o úplně jiný film, který spojuje jen skutečnost, že se v něm vyskytuje postava bývalého policisty Maxe.

 

Inu tedy bylo nebylo, no spíš nebylo, a to absolutně nic – jídlo, palivo, lidi, zeleň. Max (Mel Gibson – Statečné srdce, Apocalypto) žije v postapokalyptickém světě v blíže nepříliš specifikovaném čase a prostoru. Pohybuje se horkou a suchou pustinou zdecimovanou nukleární válkou. Najít jen tak něco k snědku není vůbec jednoduché, obzvlášť když se kolem potulují jen ti nejsilnější z přeživších a nevypadají úplně jak z nedělní školy. Nejcennější pro přežívání je palivo a toho je zatraceně málo.

madmax2-carchase

Na konci 70. let se v Austrálii stále řešily důsledky světové ropné krize, která Austrálii velmi tvrdě zasáhla. To bylo přesně to, čeho se chytil George Miller (Trilogie Šílený Max, Čarodějky z Eastwicku), režisér prvního a velmi úspěšného dílu, který stavěl především na špičkových kaskadérských scénách a klasickém žánru revenge movie. Po druhé se mu do stejné řeky vstpovat nechtělo, takže se rozhodl natočit ekologickou agitku s pověstným australským brutálním naturalismem a hlavně fotogenickou australskou pouští, a to téměř dvacet let před Vinem Dieselem, který tam běhal ve svém prvním dobrodružství trestance Riddicka.

 

U Millera je jedna drobná potíž, na jednu stranu přichází z ekologickým a sociálním poselstvím, na druhou stranu tohle jsou motoristické orgie paar excellence. Miller se vyžívá v naprosto přehnané akci i herci hrají jednoznačně over the top, ostatně již od čtvrtka se přesvědčíme, jak Miller ukočíroval svého vysněného Šíleného Maxe s Tomem Hardym. Ostatně podoba s novým Šíleným Maxem je nejvíce blízká právě této dvojce a nikoli akční jedničce a poněkud překombinované (eufemisticky řečeno) trojce.

mad max3

Šílený Max 2 je velmi podobný comicsovému vyprávění, byť podle žádného comicsu nevznikl a v té době to zdaleka ještě ani nebylo v módě. V přímočaře jednoduché zápletce, která je zhruba stejně komplikovaná jako přetáhnutí chlapa v hospodě půllitrem zezadu, se hraje na téma stokrát ohraného špageti westernu v postapokalyptických kulisách, neohrožený málomluvný rek a skupina řvoucích a ultranásilných barbarů. V jejich střetech teče benzín, střílí se ze silných zbraní a občas někomu vyhřeznou střeva. Závěrečná třetina snímku pak patří k jedněm z nejcitovanějších scén vůbec a prakticky všechna postapokalyptická pozdější béčka tento snímek bez skrupulí vykrádá.

 

Od tohoto filmu nečekejte žádné chytré dialogy, vlastně nečekejte dialogy vůbec, Gibson ve filmu promluví jen pár slov, ale pokud jste se s touto kultovní klasikou ještě nesetkali a patříte k příznivcům žánru, směle do toho. Obávám se, že pro vidění nového Mad Maxe bude tato dvojka ke zhlédnutí více než vhodná.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist