Mefisto (1981)

mefisto1

Maďarsko/Rakousko/Západní Německo, režie: István Szabó, scénář: Peter Dobai, István Szabó podle románu Klause Manna, kamera: Lajos Koltaj, hrají: Klaus Maria Brandauer, Rolf Hoppe, Krystyna Jandová, Karin Boydova

 

144 minut, 1.66:1, 35 mm, barevný

 

MFF v Cannes – nejlepší scénář, cena FIPRESCI, nominace na Zlatou palmu za nejlepší film, Oskar za nejlepší cizojazyčný film, Donatellův David – nejlepší zahraniční film, nejlepší herec v hlavní roli (Klaus Mario Brandauer), Německé filmové ceny – nejlepší herec v hlavní roli (Klaus Maria Brandauer), nejlepší herec ve vedlejší roli (Rolf Hoppe), Cena amerických kritiků – nejlepší zahraniční film, Cena italských kritiků – nejlepší režisér

 

Film:

 

Léta předválečná. Ctižádostivý herec Hendrik Höfgen (Klaus Maria Brandauer) hraje v provinčním divadle v Kielu, má bytostný odpor ke kolegovi vyznávající národní socialismus, spí se svou černošskou milenkou a chystá se na sňatek z rozumu s atraktivní dívkou z dobré rodiny. Díky ní se dostane i na přední státní divadelní scénu v Berlíně, kde se mu podaří udělat poměrně rychle zářnou kariéru, zejména díky ztvárnění Mefistofela.

 

Jenže doba se mění. K moci se dostává Národní socialisté a Höfgen jim jde až příliš ochotně na ruku. Manželka mizí z Německa kvůli židovskému původu, svou černošskou milenku uklidí do Paříže a přitom poslušně a slepě poslouchá mocipány, aby stoupal ve své kariéře. Až na samotném vrcholu mu však dojde, že cena byla příliš vysoká.

mefisto2

Szabó se nezajímá o zobrazení přesných historických událostí ani skutečných osob, stejně jako autor předlohy Klaus Mann, jenž ve svém románu zachytil kariéru podobnou Gustafu Gründgensovi, jako o vylíčení měkkého kariéristického typu, díky kterému panoval tak bezcitný a krutý režim.

 

My jsme na Realfilmu měli velké štěstí, že jsme se s panem režisérem osobně setkali na MFF v Karlových Varech na uzavřeném branchi v Grandhotelu Pupp, který pořádal festival v Cottbusu, a přestože jsme s ním neměli šanci udělat rozhovor pro náš magazín, nedávno jsem si koupil v antikvariátu knihu rozhovorů rozhlasového redaktora Jana Jurky Filmaři před mikrofonem, který pana režiséra vyzpovídal na festivalu ve Varech v roce 1986.

 MSDMEPH EC002

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist