Plukovník Redl (1985)

Colonel-Redl_1

Oberst Redl, Německo/Maďarsko/Rakousko, režie: István Szabó, scénář: István Szabó, Peter Dobai podle divadelní hry Johna Osbornea, kamera: Lajos Koltai, střih: Zsusza Csákány, hudba: Tamásy, Schumann, Strauss st. a ml., Liszt, hrají: Klaus Maria Brandauer, Jan Niklas, Gudrun Landgrebe, Hans Christian Blech, Armin Mueller – Stahl

 

144 minut, 1.851, 35 mm, barevný

 

MFF v Cannes zvláštní cena poroty, nominace na Oskara za nejlepší zahraniční film, BAFTA – nejlepší zahraniční film

 

Film:

 

Syn prostého a velmi chudého železničáře Alfred Redl (Klaus Maria Brandauer) je již od nejmenšího věku odsouzen k životě, kde bude třít bídu s nouzí. Má však štěstí v neštěstí. C. K. mocnářství se svým panovníkem Františkem stojí o své syny a budoucí vojáky a Alfred o to stojí také. Přátelí se s mládencem z úplně jiné společenské vrstvy, se kterým sdílí i malé tajemství.

 

Redl jde na žebříčku čím dál výš a brzy se pro kariéru vzdá svých citů, citů ostatních a nekompromisní postoj ho zavede až do míst, kde ho ani ve snu nenapadlo, že skončí. Není však hloupý, vidí všudypřítomné problémy upadajícího systému a zaplete se i do sítě tajných služeb. Neukousl si však až příliš velké sousto?

colonel-redl-2

SzabóPlukovníku Redlovi brilantně zachycuje atmosféru mocnářství Rakouska-Uherska. V bezchybné výpravě i špičkových hereckých výkonech se pohybuje ve skvělém evropském velkofilmu, který ani po tolika letech neztratil nic na tempu ani působivosti.

 

Autorem předlohy je uznávaný dramatik John Osborne, kterého nejvíce proslavila divadelní hra Komik, ve které na Národním divadle exceloval Mistr Pešek a poté jeho štafetu převzal pan Miroslav Donutil, jehož přijetí kritikou bylo o poznání vlažnější. Já jsem vzhledem ke svému věku viděl právě nastudování s panem Donutilem a byl to velký zážitek. Podstatná je však kvalita textu a ta je v případě Johna Osbornea nezpochybnitelná. Vysoké kvality má kromě Plukovníka Redla i známá hra Ohlédni se v hněvu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist