Špión (2015)

S

Spy, USA, režie: Paul Feig, scénář: Paul Feig, kamera: Robert D. Yeoman, hudba: Theodore Shapiro, střih: Melissa Bretherton a Brent White, hrají: Melissa McCarthy, Jason Statham, Jude Law, Rose Byrne, Miranda Hart

120 minut, 2.35:1, Arri Alexa, barevný

Film:

Susan Cooper (Melissa McCarthy) je zaměstnankyní CIA, což může sice na první pohled vypadat dobrodružně, ale ve skutečnosti má klidnou, nenáročnou a chvílemi až nudnou práci. Je totiž analytičkou, která jen málokdy opustí svůj psací stůl s počítačem, u něhož slouží jako oči a uši špičkového agenta Bradleyho Finea (Jude Law). Ti dva dohromady tvoří perfektní tým. Bradley špionážní mise v terénu zvládá, aniž by se mu v pečlivě upraveném účesu zkřivil jediný vlásek. A Susan ve své suterénní kanceláři zase touží po jeho srdci.

Vše změní příchod superpadoucha, respektive superpadoušky – Raina Boyanov (Rose Byrne), dcera nedávno zesnulého obchodníka se zbraněmi, totiž dostala neobvyklé dědictví v podobě malé jaderné bomby. Dostačující na zničení jednoho většího města. A chce ji prodat, klidně i teroristům. Další úkol pro Bradleyho, jenže tentokrát se mu rozhodně nezkřiví jenom vlásek a v přímém přenosu neohrožený agent ukončí svou misi.

S

V ten moment se na scéně objevuje další špičkový agent Rick Ford (Jason Statham), pro přísně utajovanou misi je však nepoužitelný, protože byla prozrazena jeho totožnost. A tak padne návrh, že jedině ta nejméně nápadná osoba – tedy Susan – může proniknout do smrtícího světa obchodníků se zbraněmi a zabránit tak globální katastrofě.

Rozhodnutí vyslat Susan do terénu rozpálí Ricka Forda do běla, a tak se vydá po stopě jaderné nálože na vlastní triko. Jelikož je typem agenta, který v sobě spojuje Ramba a komisaře Clouseaua, je na maléry zaděláno. Odpovědnost za záchranu mnoha životů tak leží na Susaniných mohutných bedrech. Musí se nejen nenápadně vetřít do světa obchodníků se smrtí, přežít v něm, splnit svůj úkol a přitom obrazně i doslova nakopat nejeden zadek.

S

Pokud se vám zdá, že jsme se tentokrát o ději příliš rozepsali, tak nebojte, tohle je skutečně jen expozice a navíc v tomhle filmu ani zdaleka nejde jen o dramatické dějové zvraty, vše jsme viděli už mnohokrát. Základní rozdíl je ten, že tohle je další komedie s hrdinkami v hlavních rolích určená ženskému publiku a troufám si tvrdit, že tentokrát se budou dobře bavit i muži.

S

Špión se natáčel z většiny v maďarské Budapešti, která rovněž úspěšně zaskakovala za Řím a Paříž, ale výrazná část filmu nemaskuje, že jsou hrdinové v samotné Budapešti, která je sama o sobě krásné město. Překrásná a rozmanitá architektura tohoto města umožňovala filmovému výtvarníkovi Sagemu využít zajímavé výrazné objekty a jedinečné charakteristiky okolí k rozlišení těchto tří velkoměst. Buda, stojící na západním břehu Dunaje, je kopcovitá, s klikatícími se dlážděnými uličkami, které umožňují efektivně našvindlovat Řím. Množství stromů a přírodní vegetace zase krásně posloužilo jako jemné prostředí pro Paříž, kterou chtěli filmaři ukázat jako město plné barev a jasu. A k tomu se producentům vrátila do kapsy docela slušná sumička za daňové vratky, která je k naší smůle o několik procent vyšší, než v Praze. Maďaři do toho prostě bohužel umí šlapat výrazně lépe než my Češi. A navíc si mohou dovolit natočit finále u Balatonu, které Lipno prostě nezastoupí.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist