Temný případ II.

HBO začíná od zítřka ve 3 hodiny ráno a večer od 20 hodin vysílat druhou sérii jednoho z nejlépe hodnocených seriálů poslední doby, za kterou opět stojí Nic Pizzolato.

01_true_detective_2_03

Temný případ (True Detective), II. série, autor: Nic Pizzolato, režie: Justin Lin (epizody 1 a 2), Daniel Attias, Miguel Sapochnik, hrají: Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Christopher James Baker

 

Seriál:

Druhá řada nezačíná, tam kde skončila první (O I. sérii zde). Začíná úplně nový příběh v jiné lokaci s jinými charaktery. Stejný je filmový způsob vyprávění a scenárista Nic Pizzolato. Produkci druhé sérii jsme sledovali v těchto článcích (1, 2) a nyní už k samotné sérii.

 

HBO nás seznámilo, stejně jako všechna ostatní česká a světová média s prvními třemi epizodami, takže recenzi píšeme na tyto odvysílané díly, první dva díly pak režíroval Justin Lin, který od třetího do šestého dílu točil sérii Rychle a zběsile.

02_true_detective_2_05

Vyhořelý a zkompromitovaný detektiv Ray Velcor (Colin Farrel - „Telefonní budka, ,,Total Recall„,““Minority Report„, „Útěk ze Sibiře) působí v kalifornském městě Vinci, kde se zoufale snaží znovu získat možnost stýkat se svým dospívajícím synem. Vleče si s sebou jako balvan pomstu na násilníkovi, který před časem napadl jeho ženu.

 

Frank Symon (Vince Vaughn) je kriminálník a gangster, působící v řadě místních nočních podniků a barů, který se právě nachází v klíčovém bodě své kariéry a života, chce s manželkou (Kelly Reilly) počít dítě a rozjet normální byznys, do kterého se svým obchodním partnerem investoval ohromné prostředky.

03_true_detective_2_06

Nekompromisní šerifka Ani Bezzerides (Rachel McAdams) vyrůstala v sektě za poněkud bizarních okolností společně se svými snad čtyřmi sourozenci. Dva z nich spáchali sebevraždu, jedna točí porno a ona se dala na dráhu potírání zločinu a pak je tu válečný veterán a důstojník Paul Woodrugh (Taylor Kitsch), který po epizodě se zfetovanou herečkou na dálnici nabízející mu orální sex za přehlédnutí pokuty, dostává placené služební volno.

 

Všechno jsou to cizí lidé, nejsou mezi nimi žádné soukromé vztahy, neznají se, ale to se brzy změní. Jednoho dne je totiž nalezený Symonův partner zavražděný a zohavený zvlášť odporným způsobem. Na jeho mrtvolou se pak sejdou Velcor, Bezzerides i Woodrugh, z nichž prvně jmenovaný Symona zná z minulosti.

00_true_detective_2_02

Temný případ je série z obzvláště temnou atmosférou, a to zůstalo zachováno i do druhé série. Postavy jsou neotřelé, vyšinuté, plné vniřních problémů a seriál je řeší úplně stejně jako vyšetřovaný případ. Právě proto se filmaři do těchto sérií rádi pouští. Mají možnost své postavy vrstvit a nabídnout komplexní příběh, jenž není limitovaný délkou celovečerního formátu.

 

Temný případ II se odehrává v Kalifornii a určitě se v něm dají najít citace z filmů Romana Polanského a Davida Lynche. Jestliže pro první sérii bylo prostředí klíčové – Louisiana, vúdú, jižanské zvyklosti, pak pro druhou sérii to platí úplně stejně – zkorumpované prostředí, sex byznys, špinavé praktiky v obchodu s realitami, sekty, drogy, rituální vraždy. Dalším faktorem je pak prvek iracionálna, který se zde opět vyskytuje.

 

Temný případ byl sérií, od které se nedalo odtrhnout. Pořád jsme byli zvědaví, co bude následovat dál, přicházely nečekané zvraty a některé epizody stavěly často předchozí děj do úplně jiného světla. Druhá série má vícero postav, každá z nich má zajímavou podstatu. Nutno však podotknout, že všechny postavy jsou pořádně vyšinuté.

truedetective2

Herecky je to především show Colina Farrella a Vince Vaughna, oba mají ohromné charisma a každou scénu, kde jsou si ukradnou pro sebe. Méně přesvědčivě vyznívá Rachel McAdams, kterou Pizzolato dopsal zřejmě i proto, že čelil v Americe docela ostré genderové kritice, že jeho ženské postavy nemají žádnou hloubku a možná to s tou emancipací na můj vkus až příliš přehnal a její osobní dějová linka mi nepřišla tak zajímavá. Za první tři epizody mě nepřesvědčil ani Taylor Kitsch.

 

Temný případ II má veledůležitou zcela jistě první epizodu, tu byste rozhodně neměli minout, protože jinak budete napořád ztraceni. Rád bych se vyhnul srovnání, zda je druhá série podle tří epizod lepší, než série s pořadovým číslem jedna. Je to nový příběh a nové postavy. Za sebe musím říct, že jsem se chtěl na konci každé epizody podívat na tu další.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist