Údolí včel (1967)

Údolí včel (1967)

Po dokončení obhlídek nastala potíž s obsazením. Bez nadsázky s Vláčilem odmítla pracovat drtivá většina herců. Jeden z odvážlivců byl Jan Kačer, který v té době působil v legendárním pražském Činoherním klubu.

 

František Vláčil nabídl obě hlavní role křižáckého dramatu Údolí včel (1967) Janu Kačerovi. Kdyby měly obě postavy stejnou tvář, vynikl by jejich rozpor ještě dramatičtěji. Jenže technicky a finančně to nebylo možné. Kačer nabídl Vláčilovi do filmu služby svých divadelních kolegů. Čepek se chystal na roli Rottgiera (nakonec ho hrál Josef Somr) a při jedné z čtených zkoušek, které se konaly v přítmí zkušebny, řekl polohlasem šest vět. Körnerovy se zježily všechny chlupy a podle hlasu okamžitě poznal svého Ondřeje z Vlkova. Vláčil jeho nadšení zprvu nesdílel, ale za Čepka se přimluvil i Jan Kačer, takže režisér moudře ustoupil.

Údolí včel (1967)

Samotné natáčení proběhlo v naprostém poklidu. Jedinou hádkou měla být scéna, kdy Vláčil navrhoval podříznout srnku před kamerou a chtěl se dívat jak z ní prchá život. Körner se oprávněně zhrozil a vynadal mu do násilnických tatarů. Vláčil si však scénu prosadil, přestože z mého soudu oprávnění nemá, ale podobné rádoby existenciální scény nalezneme u Ingmara Bergmana a Andreje Tarkovského. Herci se navíc tak vžili do svých postav, že si nestěžovali ani na scény koupání v moři, kdy jejich nahá těla bičovaly přívaly ledové vody studeného Baltského moře.

 

Údolí včel má fantastickou kameru kameramana Františka Uldricha. Kameraman František Uldrich nechal celou stavbu Vlkova, která byla filmaři dřevěným srubem doplněným rozbořeným kostelem v Kuklově, z horní části překrýt igelitem, čímž docílili měkkého rovnoměrně rozprostřeného světla.

udoli_vcel_6

Film se dokončil před Marketou Lazarovou, ale funkcionáři rozhodli, že bude uvedený až po ní. Snímek tedy neskončil oficiálně v trezoru, ale nehrál se. Neprávem zůstal ve stínu Markety Lazarové, která šla do kin téměř souběžně, takže ani nereprezentoval Československo na velkých áčkových festivalech. V nedávné době byl snímek znovuobjeven v Argentině, Španělsku a Velké Británii a naprosto právem se řadí k nejvybroušenějším klenotům domácí kinematografie.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist