Chappie (2015)

chappie

USA/JAR/Mexiko, režie: Neill Blomkamp, scénář: Neill Blomkamp & Terri Tatchell, kamera: Trent Opaloch, hudba: Hans Zimmer, střih: Julian Clarke, ACE a Mark Goldblatt, ACE

hrají: Sharlto Copley, Dev Patel, NINJA, ¥O-LANDI VI$$ER, Jose Pablo Cantillo, Sigourney Weaver, Hugh Jackman

121 minut, barevný, 2.35:1, na DVD a BluRay Bontonfilm

Film:

V nepříliš vzdálené budoucnosti dohlíží na dodržování pořádku mechanické policejní jednotky droidů. Nyní se jim ale lidé začínají bránit. Když dojde k odcizení a přeprogramování jednoho z policejních droidů, stane se robot jménem Chappie vůbec prvním robotem se schopností samostatného myšlení a cítění. Jak se jeho existence stává v očích mocných stále větší hrozbou pro celé lidstvo, nezastaví se tito před ničím, aby vynutili zachování statu quo a zajistili, aby byl Chappie současně i posledním robotem svého druhu.

chappie2

Třetí celovečerní snímek Neila Blomkampa, režiséra filmů District 9 (2009) a Elysium (2013) se jmenuje Chappie a vznikl na základě jeho krátkometrážního snímku z roku 2004 Tetra Vaal, tomu ostatně odpovídá název společnosti vyrábějící roboty. Zapomeňte na americké recenze, tohle není typický Hollywood a už vůbec ne remake Číslo 5 žije, jak psala řada českých recenzentů. Tohle je prostě CHAPPie z Jihoafrické republiky.

Rap-raveová kapela z JARu Die Antwoord tvořená mimoňským duem Ninjou a Yolandi Visser patří dlouhodobě k fanouškům svého krajana Neila Blomkampa a společně vytvořili film, který se na jednu stranu naprosto vymyká rodinným podívaným o robotech, na bližší pohled však nabízí neotřelou a celosvětově srozumitelnou podívanou.

chappie3

Chappieho napsal Blomkamp společně se svou manželkou Terri Tatchell a film natáčeli v jihoafrickém Johannesburgu. Dotáčky a přetáčky pak probíhali v Britské Kolumbii v Kanadě. Blomkamp svého robota Chappieho v mírných modifikacích použil ještě v dalším krátkometrážním filmu a reklamě.

Myšlenka droidů jako strážců pořádku je ve filmové sci-fi častým motivem, třeba série Robocop, stejně jako droidů vojáků, třeba série Číslo 5 žije. Základní myšlenka se většinou odvíjí od nějaké zlé nadnárodní korporace, která jde za ekonomickým ziskem. Chappie je v tomto ohledu filmem o něčem úplně jiném a už od první minuty uvidíte proč. Tohle je totiž anarchistická a protisystémová podívaná, která líčí prostředí jihoafrických ghett a podsvětí plný násilí a bídy s docela zajímavou myšlenkou, zda z takového prostředí může vzejít něco dobrého.

chappie4

V tomto ohledu začíná Blomkampova tvorba vykazovat autorský ráz. Bez ohledu na rozpočet a žánr sci-fi, ve kterém se Blomkamp našel mají jeho filmy silný sociální podkres, který se výrazně liší od všech současných áčkových režisérů. Chápu americkou kritiku, za to že ho pranýřují, protože tohle prostě není typický studiový mainstream, je v tom ale dost pokrytectví, Blomkamp není žádný patlal a jako vypravěč strčí do kapsy všechny ty vychvalované „autory“ od Marvelu, kteří se pyšní neskutečně nadhodnocenými kritikami takových bizarních hovadin a splácanin jako Strážci galaxie nebo Avengers.

Pokud máte chuť na trochu „jiné sci-fi“ s úchvatnými triky, velkými hvězdami na téměř směšném prostoru, Hugh Jackmana konečně v roli padoucha, kterého si náležitě užívá a „mimoňskou“ hudbu Die Antwoord, tak si nenechte Chappieho ujít.

chappie5

Pro zajímavost, film vydělal při rozpočtu 49 milionů dolarů v kinech celosvětově 105 milionu dolarů. V amerických kinech film vydělal 31,6 milionů dolarů, v Číně 16,4 milionu dolarů, v Rusku 8 milionů dolarů, ve Francii 4 miliony dolarů, Velké Británii 3,6 milionu dolarů, na amerických nosičích dosud přes 8 milionů dolarů a úspěch zaznamenal i na VOD.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

PS: Čtvrtým celovečerním filmem Neila Blomkampa bude další film ze ságy o Vetřelci, která bude mít nejblíže ke Cameronovým Vetřelcům a budou tam i mariňáci:-) Vizuály jsou úžasné.

 

A věnujte pozornost naší letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist