Hollywoodská legenda: Jack Nicholson

Jen málo herců může říct, že jsou symbolem Hollywoodu, Jack Nicholson jedním z takových symbolů je, přestože o něj na začátku nikdo nestál.

nicholson_start

Jack Nicholson si vždy své soukromí střežil a řada jeho osobních gest zůstala v utajení celá léta. Od svého dětství totiž moc dobře věděl, že realita zvaná život může být pěkně těžká a drsná. Jack Nicholson se narodil 22. dubna 1937 a od malička považoval za svou matku Ethel May Nicholsonovou. Rodina tak před ním tajila až do do roku 1974, že jeho skutečnou matkou je Ethelina sestra June, která své těhotenství tajila kvůli nízkému věku.

Ethel měla prosperující kosmetický salón, kde byl Jack častým a obletovaným hostem. Na vše měl řešení v podobě okouzlujícího úsměvu, rád se obklopoval lidmi, miloval večírky a chtěl si splnit vše, co chtěl. To ještě ani zdaleka nemohl vědět, že se mu to podaří.

Z maloměstského Neptunu ho Ethel téměř vyhnala. Odjel tak do Hollywoodu, kde se rozhodl splnit si sny, aniž by úplně věděl jaké. Až později byl fascinovaný světem filmových hvězd, kde se rozhodl, že jednou takovou bude také. Svou pracovní kariéru začal jako poslíček u MGM a finanční zázemí si vylepšoval hazardem, zejména sázkami na dostizích. Poměrně brzy si vybudoval kolem sebe spoustu přátel a známých, přihlásil se na herecké kurzy a dobrou náladu si udržoval kouřením trávy.

Zaujala ho Stanislavského metoda, spřátelil se s Robertem Townem, Carol Eastmanovou a hlavně s Rogerem Cormanem, který ho začal obsazovat do svých rychlokvašných produkcí. Většina filmů byly totální ptákoviny, ale zaplatily se. Nicholson se stal nájemným hercem, který bere všechno a dveře do Hollywoodu mu zůstaly zavřené. A vypadalo to, že napořád.

Založil rodinu a místo herectví se začal realizovat jako scenárista. Doslova jako vnuknutí přišel nápad, že by se měl i v rámci nízkorozpočtového filmu pokusit o dobrý scénář, tedy něco, co bylo Cormanovi absolutně cizí a vůbec ho to nezajímalo. Vznikly tak filmy Jízda v bouři (1965) a Trip (1967), které zaujaly filmovou kritiku.

easy rider3

Jednoho dne ho kontaktovali investoři filmu Bezstarostná jízda, zda by se nepokusil zachránit film věčně sjetého Dennise Hoppera a Petera Fondy, který se podle nich absolutně vymkl kontrole. Nicholson o to ze začátku neměl zájem, ale nakonec svolil. Zahrál si roli advokáta George Hansona a pak se stalo nemožné. Film se stal absolutním hitem a Nicholson byl nominovaný na Oskara. (O filmu více zde)

Nicholson se začal objevovat v bezvýznamných filmech, za muzikál Za jasného dne můžeš vidět navěky si koupil dům na legendárním Mullholand Drive vedle Marlona Branda, kde začal pořádat opulentní večírky. Skvěle tyto party popisoval ve svých pamětech Arnold Schwarzenegger, který byl jeden z těch hladových herců, který si k Nicholsonovi našel cestu a nikdy nezkazil žádnou legraci. Na tyto večírky chodili mnozí slavní herci, režiséři, pěkné holky a Nicholson nebyl škrt, za své kamarády z mokré čtvrti se přimlouval do epizodních rolí. On už byl hvězda, své místo před titulky a slušný plat měl už zajištěný.

Mezi častými hosty byl i Bob Raffelson, režisér, se kterým si Jack Nicholson opravdu sedl. Společně natočili zajímavé drama Malé životní etudy a během jeho točení seznámil Nicholson Raffelsona s Arnoldem  Schwarzeneggerem, díky čemuž získal později slavný Arnie svůj první Zlatý globus.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist