Mission: Impossible – Národ grázlů (2015)

M

Mission: Impossible – Rogue Nation, USA, režie a scénář: Christopher McQuarie, kamera: Robert Elswit, hudba: Joe Kraemer, hrají: Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Alec Baldwin, Rebecca Ferguson

132 minut, 2.35:1, Arri Alexa 65 a XT M, barevný

Film:

Americkým státním úředníkům se poněkud zajídají neortodoxní pracovní metody tajné vládní služby IMF (Impossible Mission Force), proto ji na popud šéfa CIA (Alec Baldwin) rozpustí a jejího šéfa Ethana Hunta (Tom Cruise) chtějí hnát k zodpovědnosti. Mezitím se začíná o slovo hlásit mýtická organizace Syndikát, jejímiž členy jsou zběhlí tajní agenti.
Jejím cílem je prostřednictvím řízených teroristických útoků zavést trochu jiný světový pořádek a vydělat na tom pořádný balík. Ačkoliv Hunt nemá pro akci proti Syndikátu oficiální pověření a pohybuje se v ilegalitě, shromáždí své zkušené parťáky (Simon Pegg, Ving Rhames a Jeremy Renner) a pokusí se tyto profesionální teroristy zastavit. V akci mu pomáhá krásná britská agentka Ilsa Faust (Rebecca Fergusson), která má jedinou vadu na kráse – nedá se jí úplně věřit, protože dost možná pracuje pro druhou stranu.

T

Ethan Hunt (Tom Cruise) je zvyklý vyrážet na mise, jejichž úspěšné splnění je nemožné. Už se do nich pustil čtyřikrát a nyní jde pod vedením režiséra Christophera McQuarieho po krku těm největším grázlům současného světa ve svém pátém dobrodružství.

Je to neskutečné, ale nyní prožívám Kristova léta a na prvním dobrodružství Ethana Hawka jsem byl poprvé v kině Blaník na Václaváku, když mi bylo čtrnáct a dodnes nezapomenu, jak jsem hýkal blahem, když jsem viděl dechberoucí scény, kdy se agentu Huntovi zastavily lopatky rotoru pár centimetrů od krku. Filmová série Mission Impossible nás letos baví 19 let a stala se symbolem dobře odvedené špionážní akční limonády, která vejde, neuškodí a po skončení se zase rozplyne.

P

To samé nás čeká i u Národu grázlů (preview zde), s jediným rozdílem, že tentokrát někdo konečně napsal dobrý scénář. Christopher McQuarrie (Obvyklí podezřelíValkýraNa hraně zítřkaThe Wolverine) je především mistr pera a i z předvídatelných a jasně daných šablon dovede vymyslet dobrou story, která splní to co má a přitom přijde s něčím invenčně novým. McQuarrie se v tomto díle vrátil ke kořenům, vzal špetku špionážního dramatu, přimíchal do něj téměř noirovou romanci s femme fatale v podání úchvatné Švédky Rebeccy Ferguson, která ve filmu dostala velký prostor a beze zbytku jej využila, ingredience předchozích dílů – nesplnitelné úkoly, skoky z velké výšky, akci na motorkách a velkou dávku humoru. Jsme v drahém americkém velkofilmu financovaným mediálními fondy z Číny, takže padouši jsou tentokrát zejména Britové, což se jistě hodí i vzhledem k tomu, že na podzim půjde do kin nová Bondovka s hodně podobným námětem.

M

Cruise jako hlavní producent této show je poprvé v situaci, kdy nehraje nezodpovědného floutka, ale velkého šéfa a podřizuje se tomu scénář i ostatní herci, kteří vědí moc dobře, na koho diváci zaplatili vstupné. A Cruise jde v tomto filmu opravdu do všeho na plný plyn, až se člověku zdráhá uvěřit, že je mu přes padesát. A jak je Cruisovým dobrým zvykem, většinu krkolomných kaskadérských scén točil sám a bez dubléra. Před pár dny popisoval v talk show Jimmyho Fallona, jak mu při startování Airbusu vlétl na hruď odražený kamínek a myslel si, že mu to v té rychlosti zlomilo žebro a moderátor se na něj nechápavě podíval, proč takové věci v dnešní době dělá a Cruise řekl, že jsou tady oba od toho, aby bavili lidi.

T

A to je hlavní cíl tohoto filmu. Pobavit diváka. Divák se tak dočká skvěle zinscenované scény ve Vídeňské opeře, zběsilé honičky na motorkách v Maroku, velkého skoku do chladícího systému elektrárny, akčních, špionážních a konspiračních scén v Londýně a úvodní šílenosti na letadle. Herci jsou elegantně oblečení, dobře vypadají a vše na sebe navazuje jak má a do všeho duní řízný soundtrack s geniálním ústředním motivem Lala Schifrina. Pokud máte tento druh filmů rádi, neměli byste Národ grázlů minout. Film běží také na velkoformátových plátnech IMAX, kde jsme film v redakci také viděli a pokud máte možnost, tak tam to stojí rozhodně zato.

Trailer z 4.6.2015

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Trailer z 23.3.2015

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist