Nepřítel (2013)

enemy1

Kanada/Španělsko, režie: Denis Villeneuve, scénář: Javier Gullón podle knihy José Saramaga „The Double“, kamera: Nicolas Bolduc, hudba: Danny Bensi, Saunder Jurriaans, střih: Matthew Hannam, hrají: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon, Isabella Rossellini, Joshua Peace

90 minut, 2.35:1, SxS Pro, barevný

Nominace na Kanadské filmové ceny – nejlepší film, Sitges – Katalánský filmový festival – Velká cena evropského fantastického filmu – Denis Villeneuve, Cena kritiků ve Vancouveru – nejlepší režie

 

Film:

 

Prolog. Uzavřená společnost, zpocení pánové a sexy žena v botách na vysokých podpatkách, která nese na stříbrném podnose něco skrytého pod pokličkou. Přijde před pány, odklopí podnos a z něj vyleze ohromný pavouk. Přede všemi ho zašlápne.

 

Je možné, aby měl každý svého dvojníka? Profesor historie Adam (Jake Gylenhaal) o tom dosud nikdy ani neuvažoval. Žije si svůj zdánlivě nudný klidný život v malém bytě, má atraktivní přítelkyni Mary (Mélanie Laurent) a spíš by se na něj hodilo označení nudný patron, než cokoli jiného. Jednou se ho kolega ve sborovně zeptá, zda má rád filmy a Adam mu poněkud šroubovaně odpoví, že ani moc ne, načež se dozvídá, aby se podíval na nějaký pěkný kanadský film (Ha, product placement!:-) ) A Adam se podívá na film, který mu doporučí.

enemy2

Snad aby se měl o čem bavit ve sborovně toho večera nechá krásnou Mary ležet ladem a pustí si na notebooku kýžený snímek a nevěří vlastním očím. V jedné z rolí se totiž objeví herec, který vypadá úplně jako on. Vyhledá si ho na netu a zjistí, že to je místní herec a zjistí si i jeho adresu. Adam by rád věděl, kdo je herec Anthony a proč vypadá jako on.

 

Jednoho surrealistu a uznávaného režiséra už Kanada světu dala, jmenoval se David Cronenberg. A není to jediný slavný David, který točí bizarní filmy, tím druhým je pochopitelně David Lynch. Nyní se k nim připojuje třetí David, který publikum dostal atmosférickým thrillerem Zmizení a za pár týdnů představí po festivalu v Cannes i v distribuci drogový thriller Sicario. Ještě před tím vším však natočil snímek Nepřítel, který byl k vidění na Febiofestu, ačkoli se standardní distribuci vyhnul. Vynechat bysme ho však neměli, takže právem patří do kategorie přehlédnuté filmy.

enemy3

Hlavní dvojroli ve filmu ztvárnil Jake Gylenhaal (SlídilZdrojový kódLáska a jiné závislostiDonnie DarkoPrinc z Persie, Zkrocená hora) který byl pro režiséra třetí plánovanou volbou. Původně počítal s Javierem Bardemem, ale ten se v roli necítil. Druhou volbou, která vás napadne asi po deseti minutách filmu byl Christian Bale, a to z důvodu, že atmosféra filmu zpočátku hodně připomene podobně laděný psychologický snímek Mechanik Brada Andersona. Bale s rolí problém neměl, dokonce měl i chuť, ale zase neměl čas. Ukázalo se však, že Gylenhaal byl volbou správnou a Villeneuve se díky tomuto snímku dostal i do první hollywoodské produkce Zmizení, které nakonec šlo do kin ještě před Nepřítelem, ačkoli bylo natočeno až potom.

 

Pochopit Nepřítele a přijít s vlastním vysvětlením je na každém divákovi samotném. Co recenzent to názor, jedni ve filmu vidí Memento Christophera Nolana, druzí snímek přirovnávají ke Kafkovi, třetí lobují za jasnou paralelu s totalitou a dokládají to fantastickými důkazy. Čtvrtá kategorie film označila za nudný „mindfuck“. Je tedy jasné, že co člověk to názor a nemáme co do činění s jasným žánrovým snímkem. Americký trailer navozuje pocit psychologického thrilleru, ale to film není ani náhodou.

ENEMY_DAY25-0078.NEF

Nepřítel je sice komorní snímek, ale disponuje neotřelou režií, napětím a citem pro dolování emocí ze zdánlivě banálních situací. Film je hereckým sólem Jakea Gylenhaala, který tak pokračuje v delší řadě neskutečně dobrých hereckých výkonů, kterým dává zapomenout na některé filmy, kdy se objevoval v blockbusterech díky své pěkné tvářičce a tučnému kontu. Gylenhaal před pěti lety a dnes je důkaz ohromné cesty a dřiny, kterou na sobě tento zajímavý herec trvale páchá.

 

Nepřítel má tak zajímavý a nejednoznačný konec, že si zřejmě po jeho zhlédnutí řeknete něco ve smyslu, aha, tak to nechápu. A je docela dost dobře možné, že se na film podíváte znovu nebo začnete pátrat po netu. Zjistíte řadu teorií, kdy fanoušci nelenili a začali film interpretovat. Od tvůrců se ale nic nedozvíte, ti se zavázali mlčenlivostí. Je ale také dost dobře možné, že na konci filmu si jen řeknete, že jste se dívali na neskutečnou překombinovanou kravinu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist