Papírová města (2015)

P

Paper Towns, USA, režie: Jake Schreier, scénář: Scott Neustadter, Michael H. Weber, podle předlohy Johna Greena, kamera: David Lanzenberg, hudba: Ryan Lott, hrají: Nat Wolff, Cara Delevingne, Austin Abrams, Halston Sage, Justice Smith, Jaz Sinclair, Cara Buono

Film:

Quentin Jacobsen (Nat Wolff) je normální a zodpovědný kluk z funkční středostavovské slušné americké rodiny a od dětství má rád nespoutanou sousedku se jménem dlouhým jako její nohy: Margo Roth Spiegelman (Cara Delevingneplánovaný hit Suicide Squad). V dětství si spolu hráli a na střední škole z ní sice nemohl spustit oči, ale Margo se přeci jen uchýlila jiným směrem. Měla ráda záhady, a to dokonce až natolik, že se pro ostatní sama jednou stala.

Je chvíli před maturitním plesem a jedné noci mu Margo nečekaně zaklepe na okno jeho pokoje a vytáhne jej na podivuhodnou trestnou výpravu namířenou proti jejímu bývalému příteli spojenou s vtipnými a několikanásobnými pranky. Díky této noční výpravě se Quentinovi nejen splní sen o sblížení s tajnou láskou, ale prožije i dobrodružství, kterým se zatím spíše vyhýbal.

P

Jenže druhý den ráno jejich společné dobrodružství skončí a po probuzení do školy nastane nový den. Margo však ve škole chybí. I další dny. Quentin ví, že Margo občas mizí z domova a také ví, že vždycky po sobě zanechává stopy. Začne proto s dvojicí svých nejlepších kamarádů pátrat. Jenže jak moc ji vlastně zná? A co jsou to vlastně ta papírová města, o kterých Margo mluvila?

Po loni megaúspěšném filmu Hvězdy nám nepřály přichází do kin Papírová města, další snímek natočený podle třetího románu spisovatele Johna Greena a milionového youtubera. Kniha byl okamžitý hit a rázem se ocitl na pátém místě žebříčku bestsellerů New York Times v kategorii beletrie pro mládež. Green se inspiroval skutečnými zážitky ze svého dospívání a svou Margo formuloval podle jednoho kamaráda, který dělal naprosté blázniviny, jen aby vyhrál sázku. Vsadil se třeba o 100 dolarů, že naskočí na první projíždějící vlak a odjede někam do tramtárie. Nakonec dojel do Alabamy a jen cesta nazpátek ho vyšla na 100 dolarů.

P

Kniha zaujala čtenáře po celém světě, ostatně Papírová města jsou univerzální příběh s mezinárodně srozumitelnou tematikou a název není samoúčelný. Termín “papírové město” vznikl, když kartografové Earnest G. Alpers a Otto Lindberg z General Drafting Company vymysleli město Agloe (anagram jejich iniciál) ve státě New York a umístili toto smyšlené město na mapu, konkrétně na křižovatku dvou prašných cest v jižní části pohoří Catskills. Udělali to kvůli ochraně autorských práv. Pokud by se jejich vymyšlené město objevilo na jiné mapě, mohli dokázat, že byla jejich kartografická práce nezákonně okopírována.

Papírová města začala vznikat souběžně s hitem Hvězdy nám nepřály a stojí za nimi stejný producentský tým. K režii oslovili Jakea Schreiera, který na Sundance diváky i porotu zaujal neotřelým filmem „Robot&Frank“ s Frankem Langellou. Schreierův film nakonec neměl příliš velký komerční ohlas, ale nabídku na Papírová města přijal s nadšením. Producentům na pitchingu připravil bezchybnou prezentaci, která je strhla.

P

Papírová města nejsou romancí o umírání, a jelikož jí natočil chytrý filmař nabízí zajímavý příběh, který několikrát v průběhu sledování mění pravidla hry, aby došla do nečekaného, přesto logického a jediného správného závěru. Jestliže jsem u filmu Hvězdy nám nepřály ocenil herce a kýčovitý příběh, který jsme už viděli tisíckrát, jež však až do své poslední třetiny slušně fungoval, pak snímek Papírová města si u mě udržel pozornost až do konce. Mladí herci jsou přirození a dobře vybraní a vše zkrátka dobře šlape. Určitě si vzpomenete na ceněné snímky pro teenagery Johna Hughese z osmdesátých let, ke kterým má tento film asi nejblíž a řekl bych, že si z nich bere to nejlepší.

Jistě je to střední proud, hlavní hrdinové nejsou z dysfunkčních rodin a neumírají na špinavých záchodcích v centru města s jehlou zabodnutou do žíly, ale z řemeslného hlediska vše funguje jak má a cílové publikum tento film jistě osloví. Na rotten tomatoes film získal kladné hodnocení 75% a do kin vstupuje ve čtvrtek 23. července v Čechách, v USA o den později.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist