Průvodce nedoceněnými a přesto skvělými historickými filmy

V žánru historického filmu jsou snímky, které patří ke kánonům a obecně známým a milovaným filmům, za všechny Marketa Lazarová, Údolí včel, Gladiátor, Statečné srdce, dnes se v průvodci podíváme na čtyři skvělé snímky, které nejsou až tak známé.

Stanley Kubrick - filmografie

Pro starší čtenáře je snímek Stanleyho Kubricka Spartacus (1960) respektovanou veličinou, ale dnešní generace dvacátníků a dost dobře i některých třicátníků znají úspěšnou seriálovou verzi a tento brilantní film neznají. A přitom je to naprosto zásadní a přelomový snímek. Stanley Kubrick byl přitom zřejmě poslední volbou pro výrobu velkofilmu o otrokovi Spartacovi (Kirk Douglas), který povede rozsáhlou vzpouru proti římskému impériu. Snímek vychází z předlohy úspěšného spisovatele Howarda Fasta, který v knize vylíčil události skutečného povstání otroků z roku 74 př. Kristem. Povstání otroků ve filmu vyzní jako morální podobenství o nutnosti bránit osobní svobodu.

 

Film měl původně režírovat Anthony Mann a Kirk Douglas zjistil už po pár dnech, že se s ním nesnese. Jelikož byl producent filmu a záleželo mu na úspěchu, rozhodl se angažovat začínajícího Kubricka. Byla to jeho první zakázka na výrobu filmu a jak se mělo ukázat i poslední. Kubrick se začal projevovat v celé své kráse a došlo k velkému střetu dvou obrovských osobností. Výsledek? Douglas do smrti s Kubrickem nepromluvil ani slovo a nikdy mu neodpustil, že se nechoval tak, jak od něj očekával.

Ïáblova past

Přehlédnutým a přitom naprosto mimořádným filmem je druhý celovečerní hraný film Františka Vláčila Ďáblova past z roku 1962, kde se Vláčilovi podařilo brilantně zachytit lyrický barokní příběh s mimořádnými hereckými výkony v čele s Miroslavem Macháčkem.
Ďáblova past se odehrává v první polovině 18. století v krasovém území na Moravě. Mlynář Spálený žije v hlubokém poznání přírody a všech podivuhodných zákonitostí, jež v ní panují. Není divu, že je svými nepřáteli podezříván ze spolku s ďáblem. Už jeho děd za velmi podivných okolností přežil s celou rodinou zkázu mlýna, jenž zapálili švédští nájezdníci… A jeho současný potomek (Vítězslav Vejražka)? Žije ve svobodném mlýně zaštítěn svými právy před mocí vrchnosti, jíž nejsou ani trochu po chuti jeho nevysvětlitelné kousky. V kraji se náhle objevuje neznámý kněz (Miroslav Macháček), který začne mlynářovu činnost prošetřovat. Situaci navíc zkomplikuje vztah mladého mlynářova syna Jana (Vít Olmer) k dvorské děvečce Martině (Karla Chadimová).

 

František Vláčil natočil svůj film na motivy románové balady Mlýn na ponorné řece spisovatele Alfreda Technika, jenž si jako inženýr-geodet oblíbil ve svých knihách i reportážích podzemní prostory a na scénáři se podílel také uznávaný autor Miloš Václav Kratochvíl, kterému se díky jeho zájmu o historii podařilo skvěle zachycovat legendy ve filmech Císařův pekař nebo Kam čert nemůže. Kdyby Vláčil později nenatočil tak kultovní trilogii, jistě by byl tento film doceněn výrazněji, patří však ke klenotům žánru.

Střet Západu a Východu ve filmu

V roce 1987 šel do kin mistrovský film Bernarda Bertolucciho Poslední císař (The Last Emperor), který osobně řadím mezi nejlepší filmy, které kdy byly natočeny. Historický snímek vypráví o životě posledního císaře Číny jméne Pchu-i. Po korunovaci v pouhých třech letech byl Pchu I prakticky vězněm v císařském paláci Zakázaného města a bouřlivý vývoj jeho země k němu doléhal jenom sporadicky. Ve 30. letech se stal loutkovým císařem v projaponském státě Mančukuo, po válce strávil deset let v nápravném zařízení, po převýchově se stal zahradníkem v pekingské botanické zahradě a zemřel v roce 1967 v naprostém zapomnění.

 

Poslední císař je barvitou freskou obsazenou skvělými herci, která plně využívá sílu kinematografického média a zároveň jímavý lidský příběh. Film byl vyznamenán 9 Oskary!

vatel

Přehlédnutým a přitom mistrovským filmem je francouzský snímek Vatel režiséra Rolanda Joffé. Je rok 1671 a Francie se připravuje na očekávaný válečný konflikt s Holandskem. Francouzský šlechtic du Conde na tom není nejlépe. Trpí dnou, topí se v dluzích a doufá, že blížící se válka by mu mohla pomoci znovu naplnit prázdnou pokladnici a dodat nového lesku své blednoucí pověsti. Stačí, aby přesvědčil krále Ludvíka XIV, aby mu svěřil velení pozemní armády v chystaném tažení.

 

Když se du Conde dozví od králova vyslance markýze de Lauzun, že se král chystá na venkov a hodlá strávit tři dny v jeho sídle na zámku de Chantilly, rozhodne se udělat vše pro to, aby dosáhl svého. Hlavním trumfem jeho plánu se stává Francois Vatel (Gerard Depardieu), geniální kuchař a mistr v aranžování velkolepé zábavy, který pracuje v jeho službách. Schopný, čestný, houževnatý a pracovitý Vatel je rozhodnutý připravit pro krále víkend, na který nikdy nezapomene a dosáhnout tak vytouženého vzestupu na společenském žebříčku. Joffého snímek patří k vrcholům jeho kariéry a pokud jste jej dosud neviděli, určitě si ho nenechte ujít.

A věnujte pozornost naší letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist