Terminator: Genisys (2015)

terminator-genisys-superbowl-spot

USA, režie: Alan Taylor, scénář: Laeta Kalogridis, Patrick Lussier, kamera: Kramer Morgenthau, hudba: Lorne Balfe, střih: Roger Barton, hrají: Arnold Schwarzenegger, Emilia Clarke, Jai Courtney, Jason Clarke, J. K. Simmons

 

126 minut, 2.35:1, ARRI Alexa XT Plus (2.8 K), barevný

 

Film:

 

Nový režisér ságy o Terminátorovi Alan Taylor (několik epizod Hra o trůny, Mad Men, Sopranovi, film Thor: Temný svět) film promítl slavnému režisérovi Jamesi Cameronovi, aby zjistil, jaký má otec zakladatel názor na film, který dějově navazuje na první dva díly a vše ostatní ignoruje. Cameron po promítání prohlásil, že právě viděl snímek, který může být právem považovaný za třetí díl, navazující na jeho dva Terminátory.

 

Budoucnost je opět pěkně temná. Soudný den v devadesátých letech minulého století zlikvidoval polovinu lidstva a ti, kdo přežili, se od té doby snaží marně vzdorovat počítačovému systému Skynet. Nejsilnější hnutí odporu se zformovalo kolem Johna Connora (Jason Clarke), jenž pro Skynet představuje největší hrozbu.

Terminator G_2

Problém má vyřešit Terminátor, stroj na zabíjení s lidskými rysy (Arnold Schwarzenegger), kterého Skynet vyšle do minulosti, aby zabil Connorovu matku Sáru (Emilia Clarke) dřív, než svého syna stihne počít. Jenže i lidští rebelové mají přístupu ke stroji času a za Sárou pošlou vojáka Kylea Reese (Jai Courtney), aby ji pro změnu chránil před Terminátorem. Až do tohoto okamžiku se výše uvedený popis shoduje s notoricky známým dějem.

 

Návratem do roku 1984 však dochází k zásadnímu bodu obratu. Kyle Reese zjišťuje, že Sára není bezbranná a vyděšená servírka, ale pořádná ranařka, kterou žádný Terminátor nemůže vyděsit, zvlášť když jí jeden takový stroj už pár let dělá společníka a ochránce. Jenže tahle zdánlivá výhoda může být k ničemu, protože Skynet má „prsty“ všude a rozhodně chce zabránit tomu, aby tahle nesourodá trojice namalovala lidstvu růžovou budoucnost.

T

Přiznám se bez uzardění, že mě takzvané rebooty a remakey vadí. Chápu důvod jejich vzniku, ale třeba Wolverine, Amazing Spider-Man 1 a 2 nebo Terminátor Salvation byly v podstatě zbytečné filmy, které sázely jen na to, že se na ně přijdou podívat fanoušci série a už se ani neobtěžovaly přijít s čímkoli novým. Kosmetické změny nepočítám. Trend řemeslných předělávek přerušil J. J. Abrams se Star Trekem, kde mu dvojka celkem vyšla, ale hlavně Bryan Singer, kterému se podařilo nakopnout sérii X-Men, a to jak obsahově, tak filmařsky. Taylor režisérských kvalit Singera bohužel nedosahuje, ale rutinér to není také.

 

Jednička a dvojka Terminátora jsou mé oblíbené filmy a viděl jsem je během svého života bezpočtukrát. Jedničku jsem ještě jako jinoch hltal na videokazetě a závěrečné finále v továrně ve mně budilo opravdovou hrůzu. Terminátor z roku 1984 diváky učaroval nekompromisním rychlým střihem, akcí a děsem, které od prvních minut určily tón celého vyprávění a kromě triků, to byli i herci, kteří skvěle napsané trojici hlavních charakterů propůjčili život.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist