Amy (2015)

Amy_1

Velká Británie 2015, režie Asif Kapadia, střih Chris King, hudba Antonio Pinto, účinkují: Amy Winehouse

 

128 minut, 1:1,85, barevný

 

Film:

 

Kým byla ve skutečnosti dívka, která ztělesňuje slavné jméno a značku Amy Winehouse? Co tato hudební ikona skrývala před okolním světem a proč zemřela v pouhých 27 letech? Celovečerní dokument nechává promlouvat zejména Amy samotnou prostřednictvím dosud nezveřejněných archivních záběrů, rozhovorů, ale především skrze její hudbu a původní texty, které vždy reflektovaly aktuální události jejího života.

 

Sledujeme Amy jako obyčejnou dívku s obrovským talentem a touhou zpívat, jako zjevení ohromující hudební fajnšmekry, jako popovou hvězdu obletovanou fanoušky i jako oběť manipulovanou manažery a pronásledovanou bulvárními novináři, unikající k závislostem. Za známým mediálním obrazem ale odhalujeme hlavně Amy, která skutečně touží jen po dvou věcech: opravdové lásce a hudbě.

 

Dokumentarista Asif Kapadia natočil veleúspěšný snímek o nezlomném závodníkovi Senna, který bodoval i na výročních BAFTA a hodně lidí čekalo, zda se mu podařilo vstoupit dvakrát do stejné řeky. Takže za prvé podařilo a za druhé, dá se na to koukat? Po pravdě, ani moc ne.

amy_2

Amy není váš obvyklý gaučový dokument s mluvícími hlavami, je to emotivní zásek první signální. Od začátku moc dobře víme, jak to dopadlo. Sledovaná zpěvačka zemřela ve svých 27 letech po drogových eskapádách hojně přikrmovaným bulvárem s lidmi ve svém okolí, které byste zřejmě nikdy ani nechtěli potkat, jako třeba věčně zdrogovaného zpěváka Petea Dohertyho, jehož zevnějšek jaksi těžko skryje, že jede v tom největším svinstvu, které si můžete vpravit do žil, navíc mám stále v živé paměti dost nechutnou fotografii, jak chodí v pokálených kalhotech po Londýně.

 

Kapadia získal záběry z rodinného archivu Winehousových, kterými film velmi silně uvozuje. Vidíme sourozence z obyčejné anglické rodiny, mezi kterými je dívka s hlasem absolutně neodpovídajícím jejímu věku. Už úvodní minuty nás přesvědčí o tom, jak velký talent Amy Winehouse byla. Už z jejích textů, které jsou pěkně graficky zakomponované do obrazu, se skládá mozaika jejího zajímavého životního příběhu. Jenže za vším tím talentem číhá od začátku její komplikovaná povaha, sklon k depresím a konzumace antidepresiv, které plynule střídá s pilulkama všeho druhu, marihuanou a nezřízeným pitím piva.

 

V momentě, kdy účinkuje v londýnských klubech, jezdí na turné po Evropě, bydlí s kamarádkou, potkává své první známosti je to sice střelená puberťačka, ale s nesporným talentem. V momentě, kdy se začne výrazněji stýkat s ostatními muzikanty je její osud zpečetěn, jsme zhruba v polovině filmu. Kapadia nechává některé lidi promlouvat, aniž by je ukázal v obrazovém záznamu, takže slyšíme třesoucí se hlasy, někdy jsou to hlasy velmi nejisté, zadrhávající a nejenom dojetím.

amy_3

Amy je silný dokument a trochu mě vadí, že někteří jej prezentují jako příběh. Ano, je to životní příběh, ale zároveň je to dokument hudební, který odkrývá zákulisí hudebního byznysu a nesouhlasím s tím, že Amy Winehouse vystavovali pod tlak jenom její manažeři, v dokumentu jsou naopak momenty, kdy jí po prohýřené kalbě a dost šíleném televizním vystoupení nabádají k tvorbě a návratu k publiku, nikoli do drogových doupat.

 

Film však ukazuje i její stinné stránky, Amy Winehouse objektivně nebyla typická princezna a uvidíte momenty, kdy se chovala dost příšerně. Stejně se Kapadia nebojí ve velmi drsném světle zobrazit i její rodinné příslušníky a její přátele. Pochopitelně bez povšimnutí není ani mediální humbuk a zvláště bulvár, který je v Anglii zdaleka nejdrsnější na světě.

 

Co tedy říct závěrem? Sledování tohoto filmu je divácké utrpení, a to myslím naprosto vážně. Tohle není jednoduchý snímek, je to film na dřeň, ukazuje postupné vyhasínání života mladého talentovaného člověka s úchylným voyaerismem, který jde často za hranu. Plná kina svědčí, že je to druh filmu, který chtějí diváci vidět a v narvaném malém sále Světozoru, kde jsem film viděl, mě až překvapilo, že složení diváků byly povětšinou matky s nezletilými dcerami. Po filmařské stránce je to natočeno brilantně, Kapadia umí i ze zrnitého a nekvalitního materiálu udělat zajímavé sekvence a graficky se mu povedlo z tématu vykřesat maximum možného. Jestli jste i jejími hudebními fanoušky, dozvíte se mnohé o zákulisí jejích textů. Takhle silný dokument v kinech dlouho nebyl.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist