Ethan Hunt ví, že žádná Mise (není) nemožná

Na počátku všeho byl ještě černobílý televizní seriál, později barevný televizní reboot na pokračování a do filmové vysokorozpočtové série se látka dostala v roce 1996. Téměř dvě desetiletí má stejného hlavního představitele a vydělala několik miliard dolarů.

Brian De Palma - filmografie

První díl se tedy do kin dostal v roce 1996 a nabídl tento příběh. Ethan Hunt je člen speciálního komanda IMF operujícího v Praze. Komando je však až na Ethana při jedné misi povražděno. Vina je automaticky připisována jemu a začíná po něm vytrvalé pátrání. Ethan proto musí najít důkazy svědčící pro svou nevinu. Netuší však, že všechno bylo trochu jinak.

 

I přes poněkud překombinovaný scénář je Mission: Impossible solidně odvedeným řemeslem, které žádného milovníka akce a špionážních filmů nemůže odradit. Do filmu se dostaly hned tři klíčové známky ze série: geniální ústřední melodie Lalo Schifrina, masky, díky kterým se agenti mohou proměnit v kohokoli a motiv povolání do akce, kdy se zničí nosič, na kterém jsou agenti informováni o nové nemožné misi.

mission-impossible-1996-tom-cruise

Film byl mezinárodním hitem a některé jeho scény se staly cílem mnoha parodií. Film Mission: Impossible se natáčel i v Praze pod vedením Briana De Palmy a zároveň byl i první produkcí Toma Cruise, který si mezi zlodějskými Čechy nejen na pražském magistrátu užil své a díky zpětné vazbě se v Praze pět let nenatočila jediná zahraniční zakázka! Pověstným se stalo zdražování lokací o 500% během jediného dne!

 

Cruise byl sice naštvaný, ale na druhou stranu se díky tomuto filmu dostal mezi absolutně nejvlivnější osobnosti Hollywoodu. Od té doby produkoval kolem dvaceti filmů, bez závislosti na tom, zda v nich hrál nebo ne. Na světlo světa tak pomohl titulům jako Ti druzí, Narkotika, kdy objevil Joe Carnahana (Mezi vlky), mému oblíbenému Elizabethtown Cameron Crowea a upřímně kdyby nebylo Toma Cruise hvězda J. J. Abramse by zdaleka nebyla tak jasná, ale o tom později.

 

Cruise se po problémové produkci Eyes Wide Shut a vedlejší roli v solidní Magnolii rozhodl natočit ve své produkci pro Paramount natočit pokračování Mission: Impossible (2000). Na režijní sesli posadil mistra hongkongské akce Johna Woo, který filmovou akci doslova spoluvymyslel a v Hollywoodu zaujal hity Operace Zlomený šíp (1996) a Tváří v tvář (1997). Jenže ouva. Natáčení se dostalo do drsného skluzu a provázela ho pověst problémové produkce. Je nabíledni, že to bylo především dílem nepřející konkurence, ale to se snad ani nemusí psát. Film vydělal ještě víc, než první, ale objektivně nebyl tak dobrý jako jednička.

Druhý díl byl zklamáním pro většinu diváků, jako celek neuspěl, ale měl ohromnou sílu v jednotlivostech, tanec flamenca a jiskřící scény mezi Cruisem a nádhernou Thandie Newton jsou zkrátka geniální. Překombinovaný úvod, kdy Tom Cruise visí na skalním převisu pak bylo skvělé PR, ale pro děj naprosto zbytečné. Ostatně děj. To je hlavní slabina této série, až na poslední snímek Národ grázlů, jako by scenáristé chodili dobrovolně na lobotomii. To je ale problém většiny sérií, James Bond si za několik desetiletí vybral mnoho slabomyslných chvilek a i Jason Bourne dává zejména v třetím pokračování logice také pěkně nafrak.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist