Iracionální muž (2015)

Irrational-Man1

Irrational Man, USA, režie a scénář: Woody Allen, kamera: Darius Khondji, střih: Alisa Lepselter Ace, hrají: Emma Stone, Joaquin Phoenix, Parker Posey, Meredith Hagner, Jamie Blackley

 

95 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný

 

Film:

 

Uznávaný profesor filozofie Abe Lucas (Joaquin Phoenix – Ona, Gladiátor) je už přes rok vyhořelý na troud. Nemůže psát, nemůže dýchat, nemůže si vzpomenout na smysl života, je impotent a z obávaného sukničkáře a dandyho zbyl jen vyhaslý intelektuál, který okolí spíš trápí než povznáší. Jeho jediným spolehlivým přítelem je single malt whisky.

 

Abe právě přijíždí učit na fakultu do malého univerzitního městečka jako vítaná posila. Brzy se zaplétá se dvěma ženami. Osamělá profesorka Rita (Parker Posey – Láska přes internet) od něj očekává záchranu z jejího nešťastného manželství. Jeho nejlepší studentka Jill (Emma Stone – Panna nebo orelZombielandGangster Squad – Lovci mafieBláznivá, zatracená láskaBirdmanKouzlo měsíčního svitu) podlehne vzápětí jeho kouzlu a stává se jeho nejbližší kamarádkou.

 

Pro Jill je Abova rozervaná umělecká duše a exotická minulost přibarvovaná kampusovými mýty přímo neodolatelná. Jeho labilita ji fascinuje a přitahuje, zvlášť když její přítel Roy vedle něj vypadá jako hošík z nedělní školy, který vůbec nerozumí existencialismu. Přesto, když se Jill snaží jejich přátelství změnit v romantický vztah, Abe ji odmítá a nabádá jí, ať si váží svého kluka, který ji očividně miluje.

 

A pak se to stane, při jednom obědě vyslechnou Abe a Jill zvláštní konverzaci cizích lidí u vedlejšího stolu o tom, jak jedné mladé ženě cíleně škodí jeden arogantní soudce a zřejmě jí nesvěří do péče její děti. Tento okamžik Abea změní, probudí se v něm touha po životě a jeho hlavní motivací se stávají lidské pudy, byť ty úplně nejnižší. Jeho rozhodnutí ke změně však spustí řetězec událostí, které mají fatální následky.

irrational-man2

Iracionálního muže napsal i režíroval mistr vztahových konverzačních příběhů Woody Allen (Půlnoc v PařížiJasmíniny slzy,  Do Říma s láskouVicky Cristina Barcelona,  Match Point – Hra osuduPoznáš muže svých snůKouzlo měsíčního svitu) a po delší pauze se vrací na americký kontinent, obsadil americké herce a svou Evropu prakticky vynechal. Kritici ze starého kontinentu ho zato ostatně náležitě vyplísnili.

 

Allen tentokrát míchá premisu geniálního filmu Alfreda Hitchcocka Cizinci ve vlaku, Dostojevského, všechny možné filozofy s uvolněným romantickým čtyřúhelníkem a do karet mu hraje hned několik pozitivních veličin. Předně Joaquin Phoenix. Tento úchvatný americký herec rozzáří plátno v každém záběru, v roli Abeho je naprosto geniální a kromě toho, že pro roli pořádně přibral skvěle zahraje vyhořelého filozofa, pošuka, svůdníka a přestože je to postava s více zápory, než klady udrží divákovu pozornost po celou dobu filmu. V případě horšího hráče, by šel celý film do stoupy již po pěti minutách, o tom jsem přesvědčen.

 

V ničem si s ním ovšem nezadají nešťastná a smířená Rita (Parker Posey), jejíž proměny jsou velmi přesvědčivé a pochopitelně Emma Stone, která hraje nerozhodnou studentku.

 

Snímek „Irrational Man“ je osmou spoluprací Woodyho Allena se Sony Pictures Classics a zároveň je to další temný Allen, který pokračuje v linii Match Pointu nebo Cassandřina snu. Nahlas jsem se u filmu zasmál třikrát, ale tento film je postavený na trochu jiných základech, které se přiznám, že mě velmi baví. Allen má precizně odpozorované postavy a věrně zachycuje vysokoškolské prostředí, stejně jako perfektně ovládá řemeslo a dovede vést herce. Kdyby tento film natočil někdo jiný, než Allen měl by snímek jistě lepší kritiky, než má, ostatně většina kritik na tento film je spíš vyjádření sympatií či nesympatií k jeho tvorbě a jeho mediálnímu obrazu, který notně pošramocuje jeho bývalá manželka a různá sexuální obvinění. Řekl bych, že je to mimořádně trapné, nejen vzhledem k jeho věku, ale i ke skutečnosti, že už na jeho obranu vystoupili i další děti, kteří inkriminovaný den, kdy měl zneužít dceru své bývalé manželky mají v živé paměti, ostatně ve stejný den Allen manželce přivezl rozvodové papíry a v domě bylo spoustu lidí na rodinné oslavě.

 

Iracionální muž má však své mouchy. I přes relativně krátkou stopáž má snímek pomalejší tempo, který může řadu diváků odradit, ale na druhou stranu tohle je artový snímek pro intelektuály. Nemyslím si, že by to byl film nevěrohodný a rozpačitý, stejně jako si nemyslím, že by to byl plagiát jeho staršího filmu Zločiny a poklesky. Snímek zatím nemá očekávaný komerční úspěch, takže Woody Allen poprvé ve své kariéře bude dělat PR, začne v centru Tribeca u souseda Roberta De Nira. Ostatně nebude to jediné poprvé, právě připravuje svůj první autorský seriál pro VOD.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

A věnujte pozornost naší letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist