Kult hákového kříže (1998)

kult_hakoveho _krize

American History X, režie: Tony Kaye, scénář: David McKenna, kamera: Tony Kaye, hudba: Anne Dudley, střih: Jerry Greenberg, Alan Heim, hrají: Edward Norton, Edward Furlong, Fairuza Balka, Beverly D´Angelo, Stacy Keach, Elliot Gould

 

119 minut (101 minut workprint), 35 mm, barevný a černobílý

 

Nominace na Oskara za nejlepší výkon v hlavní roli (Edward Norton)

 

Film:

 

Derek Vinyard (Edward Norton) je neonacista a nepatří k těm, které byste chtěli potkat. Když jednoho zlodějíčka donutí zakousnout se do obrubníku a pak mu kanadou šlápne na hlavu, jde pochopitelně sedět. Vrací se zlomený ponížený člověk s úplně jiným pohledem na svět. Jeho bratr Danny (Edward Furlong) se v něm, ale dost vidí a nemluvě o Derekově expřítelkyni neonacistce Stacey (Fairuza Balk), která s jeho bratrem upřímně obdivuje postaršího fašistického vůdce (Stacy Keach). Derek by nerad, aby jeho bratr skončil jako on, a tak se mu pokusí vymluvit jeho názory. Ovšem jsou ostatní lidé zvědaví na názory neonacisty, byť polepšeného? A není jisté, že každý přežije závěrečné titulky.

kult_hakoveho_krize_2

Skandál provázející uvedení filmu se kupodivu netýkal tématu, ale rozporu režiséra se studiem New Line Cinema, který nebyl spokojen s finálním sestřihem filmu, který dotvářel Edward Norton. Studio ho požádalo o přestříhání snímku, protože mělo pocit, že by měl být ve filmu delší dobu. Věc končila u soudu, kde Kaye žaloval studio o 200 milionů dolarů! Nakonec zažaloval i Cech amerických režisérů. Zřejmě nejbizarnějším momentem muselo být setkání ostříleného drsňáka Michaela De Lucy s Kayem, který na schůzku vzal židovského rabína, katolického kněze a budhistického mnicha, aby schůzka získala spirituální rozměr. Jisté je, že Tony Kaye od té doby žádný studiový film nenatočil, ale povedlo se mu tomuto malému snímku udělat grandiózní reklamu.

kult_hakoveho_krize_3

Ale k samotnému filmu. Edward Norton (Birdman, FridaBournův odkazAž vyjde měsícLid versus Larry FlyntPrvotní strach) zde po právu získal další Oskarovou nominaci. Po vzoru legendární Stanislavského metody přibral pro roli 15 kilogramů svalové hmoty a mimochodem odmítl kvůli tomuto filmu roli v Zachraňte vojína Ryana. Film je nakonec přeci jen lehkou moralitou, ale o to tady od počátku šlo. Celkově se jedná o slušně nadprůměrné dílo s několika dramatickými vrcholy a drsnými záběry, ze kterého se po letech vyklubal respektovaný kultovní snímek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší stále probíhající letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist