Motýlek (1973)

motylek_1

USA/Francie, režie: Franklin J. Schaffner, scénář: Dalton Trumbo, Lorenzo Semple jr. podle románu Henriho Charriéra, kamera: Fred J. Koenekamp, hudba: Jerry Goldsmith, hrají: Steve McQueen, Dustin Hoffman, Victor Jory, Don Gordon, Anthony Zerbe, Robert deman, Woodrow Parfrey

150 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný (Technicolor)

Nominace na Oskara – nejlepší hudba

Film:

Motýlek (Steve McQueen) je poslán do jedné z nejkrutějších věznic světa na Francouzskou Guyanu za zločin, který nespáchal. Tam se po čase potkává s dalším trestancem, obrýleným intelektuálem Degou (Dustin Hoffman). Oba mají jediný cíl – utéci z pekla na zemi. Čím častěji své útěky pokouší, tím horší jsou následky jejich dopadení. Přesto se nechtějí vzdát.

motylek_2

Musím říct, že v momentě, kdy jsem tento film viděl poprvé, byl jsem doslova uchvácen. Strhující vězeňské drama plné napětí mě nepustilo od začátku do konce a snímek obsahuje takové obrazy, že ho z paměti jen tak nevytěsníte. Srdceryvnou podívanou navíc podbarvuje naprosto mistrovská hudba Jerryho Goldsmithe, dvorního skladatele Franklina J. Schaffera, se kterým spolupracoval ještě na Planetě opic a nacistickém thrilleru Hoši z Brazílie. Soundtrack k Motýlkovi je dnes hodnocen jako jeden z nejlepších hollywoodských soundtracků všech dob.

Dozorci v Motýlkovi jsou krutí a přichystávají hlavním hrdinům neskutečná muka, největším jejich nepřítelem je však sama příroda, čehož si jsou velmi dobře vědomi jak vězni na útěku, tak sami dozorci. Film obsahuje velmi málo dialogů a celý tento strhující příběh táhne svou hvězdnou aurou Steve McQueen (Sedm statečných, Útěk, Bulittův případ), ve scéně jeho trýznění na samotce je vidět, jak mimořádně dobrý tento herec byl, přestože dnes platí spíš za cool akční hvězdu, než za charakterního herce.

motylek_3

Film je o to děsivější, že vznikl podle memoárů Henriho Charriera, který si tímto peklem skutečně prošel a přestože ho nezodpovědná státní moc chtěla připravit o život postavil se jí a po právu zvítězil. Původně chtěl film režírovat Roman Polanski v hlavní roli s Warrenem Beattym, ale ten odmítl, takže Polanski projekt opustil.

Natáčení probíhalo na Jamaice a rozhodně to nebyla procházka růžovým zahradem. Najatá crew z místních rastamanů byla permanentně zkouřená trávou a podle toho vypadala i jejich pracovní morálka. Navíc se neustále ztrácely kostýmy i technika, kterou někdo ze štábu na místě kradl. Produkce škodu vyčíslila na 30 000 dolarů, což přepočteno na inflaci dělá okolo 10 000 000 korun.

motylek_4

Film se stal mezinárodním velehitem a právem se řadí mezi hvězdné hodiny světového filmu. O jeho kvalitě byli lidé přesvědčení už v době svého vzniku, protože film se v amerických kinech promítal dokonce ve dvou hlavních nasazeních od dvou různých distributorů. Na tržbách vynesl jen v USA přes 53 milionů dolarů, při rozpočtu 13 milionů, momochodem honoráře obou hvězd byly 2 miliony pro McQueena a 1,25 milionu pro Hoffmana. Hoffmana (Parfém: Příběh vraha, Rain Man, Absolvent, Malý velký muž, Maratonec, Půlnoční kovboj) skutečnost, že bere méně peněz než McQueen tak vytočila, že s ním mimo záběry nepromluvil ani slovo a po skončení natáčení se už nikdy nebavili.

Mimochodem producentům během natáčení došly peníze, což naštvalo hlavní hvězdu, který řekl, že dokud nebudou zaplaceni všichni členové štábu jak mají, nenatočí ani záběr. Na americkém filmu se pracuje za týdenní gáži, ne že by Američani byli takoví lidumilové, znamená to, že pokud chtějí někoho vyrazit, vyrazí ho na páteční šichtě s šekem v ruce a s good bye na rtech. Producenti tak s hrubým materiálem sháněli investory v Paříži, což se jim po pár týdnech podařilo.

Kolik z rozpočtu šlo na party a marihuanu nevíme, ale víme, že jednou se netočilo, protože režisér byl tak zkouřený, že nemohl ani dojít na plac. Producenti tlačili tolik na dokončení filmu, že se během rekordně krátké doby sestříhaly i mezinárodní verze, takže film šel do kin najednou v USA, Paříži a Tokyu, což bylo začátkem sedmdesátých let velmi neobvyklé. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší letní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 300 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/LETO_KLASIKA-REKLAMA.jpg

Přidat komentář

TOPlist