Nelítostný souboj (1995)

heat

USA, Heat, režie a scénář: Michael Mann, kamera: Dante Spinotti, hudba: Elliot Goldenthal, střih: Pasquale Buba, William Goldenberg, Dov Hoenig, Tom Rolf, hrají: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Jon Voight, Tom Sizemore, Diane Venora, Amy Brenneman, Ashley Judd, Wes Studi, Ted Levine, William Fichtner, Natalie Portman, Danny Trejo, Hank Azaria

 

délka: 164 minut (170 minut, 188 minut – Special Edition), formát: 2.35:1, barevný, 35 mm

Film:

Neil Mc Cauley (Robert De Niro) je ostřílený zloděj, který se specializuje na krádeže obrněných vozů. Není však vrahem. Při jeho poslední loupeži na kterou sežene nejen skupinu přátel, ale i další nové členy se však stane nepříjemná situace. Po loupeži zůstává na místě činu i několik mrtvol policistů. Na případ je nasazený fanatický policajt Vincent Hanna (Al Pacino). Hanna a Mc Cauley jsou profesionálové ve svém oboru a nikdo nechce vzájemný souboj vzdát nebo prohrát.

 

Vše zřejmě začalo v roce 1989, kdy se na obrazovkách televize objevil snímek L. A. Takedown. V jedné scéně se setká policista se zločincem, kterého pronásleduje. Oba muži na sebe chvíli nevěřícně zírají a zločinec po chvíli pozve policistu na kávu, téměř jako starého přítele.

heat_2

Režisér Michael Mann je duchovním otcem moderního kriminálního filmu a byl to právě on kdo změnil filmový průmysl seriálem Miami Vice, jako filmař však každým svým režírovaným snímkem dospíval do pozice dnešního respektovaného filmového génia.

 

Al Pacino  (Insomniaa Robert De Niro  (Frajeři ve VegasZpátky do ringuMafiánoviTerapie láskouElitní zabijáciCasinoVšemocnýHvězdný prach,Taxikářse přátelí od roku 1969. Ze začátku si spolu zašli na pivo a pohovořili o životě. Někdy se De Niro zeptal zkušenějšího kolegy na radu. Společně si pak zahráli ve filmu Kmotr II, ale před kamerou se prakticky nepotkali. Když dostali nabídku postavit se proti sobě v Nelítostném souboji byla to pro novináře událost roku. Oba herci však přiznali, že se na role nepřipravovali zdaleka tolik, co na začátku kariéry. To Pacino nepříjemně pocítil v závěru natáčení snímku, kdy pro finální duel na letišti podcenil svou fyzickou přípravu a po chvíli se zhroutil v bolestech s nataženými vazy. De Niro doslova řekl:,,Vědomě jsme se rozhodli, že nebudeme intenzivně zkoušet, protože člověk totiž může své postavy a motivace ,,uanalyzovat k smrti“. Pacino pak o spolupráci doplnil:,,Bylo to jako bych stál na scéně s příbuzným. Člověk se okamžitě cítí dobře, protože je tu podvědomá shoda, která se obejde beze slov.“

heat_3

Když Mann získal pro svůj film vysněné obsazení měl k dispozici velmi solidní 60 milionový rozpočet, který tak mohl plně využít k zfilmování svého snu, který prožíval intenzivně od 70. let. Nelítostný souboj natočil za 107 natáčecích dní a v Los Angeles využil na 95 lokací, kam přemisťoval svůj početný štáb. Drží tak rekord v historii filmové Mekky.

 

Film je inspirován skutečným případem z roku 1963. Detektiv Chuck Adamson byl na stopě inteligentnímu a kultivovanému zloději Neilu McCauleymu a jednou ho potkal a skutečně ho pozval na hrnek dobré kávy, kde si vyprávěli o svých předešlých životních zkušenostech. Právě tento moment mu hlodal v hlavě tak dlouho, až na něm vystavěl celý koncept snímku a scénu rozhovoru, kdy se oba aktéři potkají v polovině snímku natočil tak mistrovsky, že patří k jednomu z nejzásadnějších momentů světové kinematografie.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist