Pod povrchem: Marťan

Za sebe musím říct, že pro mě je letos dosud nejlepší film Marťan, který natočil můj oblíbenec Ridley Scott, a přestože občas nad něčím v jeho filmech velkoryse přimhouřím oči, tentokrát to všechno šlape jako švýcarské hodinky. Vydejte se s námi pod povrch Marťana.

Z natáčení

Z natáčení

O DĚJI FILMU

Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto “Marťana” domů, zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. Jak se jednotlivé příběhy neuvěřitelné statečnosti rozvíjí, celý svět začne Watneymu fandit, aby se vrátil v pořádku na Zem.

PREVIEW

“Je to příběh o boji za přežití,” říká režisér Ridley Scott. “Mark Watney se ocitne pod nepředstavitelným nátlakem a v izolaci a náš film je o tom, jak se s tím vyrovná. O Markově osudu rozhodne to, zda podlehne panice a zoufalství a přijme smrt jako nevyhnutelnost nebo se rozhodne spoléhat na svůj výcvik, vynalézavost a smysl pro humor, aby zůstal v klidu a problémy vyřešil.”

Jeho humor se mu stane nástrojem, který mu umožňuje odvracet beznaděj a zabavit mysl, aby se nefixoval na svou zoufalou situaci. Jeho záliba zůstat pozitivní a optimistický je pro tento příběh nesmírně důležitá a zároveň to je jedna z povahových vlastností, které Matta Damona na této postavě přitahovaly.

T

“Líbil se mi humor a to nejen ten Watneyho, ale i ostatních postav,” říká Damon. “Komediální tón tu nikdy není zlehčující a doplňuje intenzivní dramatickou situaci, což se u sci-fi žánru hned tak nevidí.” A nejenom sci-fi žánru, jen si vzpomeňte na Zemeckisova Trosečníka, to bylo slzavé údolí jak vyšité.

Damon obdržel scénář od producenta Simona Kinberga, se kterým již spolupracoval na snímku Elysium. Poslal ho Damonovi v pátek a hned v neděli obdržel jeho nadšenou reakci.

“Matt reagoval na příběh stejným způsobem jako studio i já,” vzpomíná Kinberg. “Myslel si, že je to originální, vtipné, vzrušující a s jedinečně odlišným pohledem na příběh o přežití. Nedokázali jsme si v této roli představit nikoho jiného než Matta Damona.”

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Přidat komentář

TOPlist