Pod povrchem: Marťan

T

Scénář vznikl podle románu počítačového programátora a spisovatele Andyho Weira. Aditya Sood byl prvním producentem, který si Weirovo elektronické vydání knihy přečetl ještě předtím (román tehdy existoval pouze on-line v seriálové podobě a pak jako e-kniha na Amazonu), než byla v roce 2014 vydána vázaná kniha v nakladatelství Random House.

Sood říká: “Myslel jsem, že to byl jeden z nejlepších sci-fi příběhů, jaké jsem kdy četl. Vše, co se může pokazit, se ve Watneyho případě pokazí a přesto jde dál. Tento příběh nabízí naději a to dělá tento film něčím víc, než jen vzrušujícím dobrodružstvím.”

Kinberg se do knížky okamžitě zabral. Studio Fox získalo na knihu práva pod hlavičkou Kinbergovy společnosti Genre Films. Kniha byla pak poslána scenáristovi Drew Goddardovi s cílem, aby nejen napsal scénář, ale i režíroval. Kinberg říká, že jim Goddard během několik měsíců poslal výjimečný scénář a to i navzdory všem výzvám, jako je adaptace materiálu s přísnými vědeckými a matematickými problémy, velkým množstvím postav a vrstevnatým dějem.

T

Goddard říká: “Nemohl jsem Andyho knihu odložit. Vyrůstal jsem mezi vědci v Los Alamos v Novém Mexiku a nikdy jsem neviděl nikoho zachytit tak zvláštního člověka, jakým je moderní vědec, dokud jsem si nepřečetl Andyho román. Mým cílem během adaptování bylo za každou cenu zachovat živého ducha knihy.”

S Goddardovým scénářem a se zájmem Matta Damona se projekt okamžitě rozjel, s malým přerušením, když Goddard přijal režii na jiném snímku. Režisérské křeslo se tak uvolnilo, aby ho podle Kinberga obsadil: “nejen skvělý režisér, ale mistr režisér.” O film projevilo zájem několik významných režisérů, když producenti obdrželi neočekávanou zprávu: Ridley Scott měl čas.

“Ridley je můj oblíbený režisér a byl pro tento příběh ideální volbou. Bohužel byl zaneprázdněn vývojem jiného filmu,” vzpomíná Kinberg. “Když jsme se dozvěděli, že u jeho projektu došlo ke zpoždění, okamžitě jsme mu poslali scénář.”

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Přidat komentář

TOPlist