Průvodce nejslavnějšími horolezeckými filmy

Od příštího týdne pocítí horolezci na vlastní kůži moc hory Everest a my si připomeneme slavné filmové horolezecké výpravy, které dodnes berou dech.

K2_1

Je řada filmů, kde musí filmoví hrdinové zdolávat nebezpečnou horu, v tomto ohledu byl horolezcem i hobit Frodo, ale mrkněme na filmy, kde hory hrají skutečně první housle.

 

V roce 1991 se hrál v kinech koprodukční snímek Velké Británie, Japonska a USA s názvem K2 pojmenovaný podle druhé nejvyšší hory světa. Většina horolezeckých filmů má velmi klasický syžet, se kterým se toho upřímně příliš udělat nedá. Takže je tu expedice s velkými ambicemi zdolat druhou nejvyšší horu světa (8 611 m) v karakorumském pohoří, proslulé svou zrádností i počtem obětí. Hrdiny filmu dva přátelé universitní profesor Harold a frajerský advokát Taylor, oba nadšení horolezci. Každý z nich hledá v překonání sama sebe něco jiného.

 

Tvůrci natáčeli v krásném prostředí Britské Kolumbie a Pákistánu a kromě řady vizuálně úchvatných scén hrají i na psychologickou notu, která ovšem k žánru patří. Horolezecké filmy nejsou zpravidla veselé a mohou být dobrými studiemi pro zachycení lidského charakteru. V K2 se hraje zejména o vztah mezi dvojicí kamarádů.

cliffhanger_1

O poznání jinou akci nabízí akční thriller z roku 1993 Cliffhanger, kde zdolává vrcholy Sylvester Stallone v tričku. Děj je svižný jak úder na solar plexus. Gabe opustil svou přítelkyni i milované povolání horského vůdce poté, co nepřímo zavinil smrt dívky svého kolegy. Po několika měsících se vrací. Traumatizovaný, zdeptaný. Netuší, že ve stejnou dobu probíhá vysoko nad oblaky loupež století. Zlotřilý agent FBI se rozhodne změnit stranu barikády a do začátku nového života si chce přilepšit několika sty miliony dolarů z federálního rozpočtu.

 

Zločin nevyjde přesně podle zdánlivě bezchybného plánu. Tři obrovské kufry až po okraj napěchované bankovkami při riskantním transportu z jednoho letadla do druhého spadnou doprostřed krajiny plné zasněžených srázů a rozeklaných údolí. Chvíli poté havaruje i letadlo se zběhlým agentem a jeho psychopatickými komplici na palubě. Karty jsou rozdány.

Kdo jiný, než dvojice zkušených horských vůdců, pro které jsou skalnaté vrcholy domovem, může v mrazivé divočině skalistých hor znovu dopomoci padouchům ke ztracenému bohatství. Gabe a jeho přítel se díky zbabělé lsti zločinců ocitají rázem v rolích rukojmí. Mají najít ztracené miliony.

 

Velkorysý rozpočet, jistá režie Rennyho Harlina, úchvatné horské scenérie a fantastický soundtrack dělají z Cliffhangera pečlivě vybroušený klenot žánrového akčního filmu se všemi svými klišé a přehnanou akcí. V současnosti se připravuje remake tohoto velkého hitu.

vertical limit_1

Žánr dobrodružných horských podívaných významně obohatil akční specialista Martin Campbell solidním kouskem Vertical Limit z roku 2000.V základním táboře pod K2, druhou nejvyšší horou světa, se chystá k výstupu výprava, financovaná miliardářem Elliotem Vaughnem. Ten chce akci využít k reklamní kampani na svou leteckou společnost. Do tábora přichází Peter Garrett, který pracuje pro časopis National Geographic a fotografoval nedaleko sněžné leopardy. Ke svému překvapení se v táboře setká se svou sestrou Annie, která sice patří k nejuznávanějším horolezkyním, s bratrem však už tři roky nemluví. Nedokáže mu totiž odpustit, že poslechl otcův rozkaz a odřízl ho z lana, na němž viseli po nehodě dvou horolezců, kteří je při výstupu na Castle Rock strhli ze skály.

 

Další den se Annie vydá s Vaughnem a zkušeným horolezcem Tomem McLarenem k vrcholu. Během cesty se začne zhoršovat počasí a horský vůdce Skip Taylor žádá Vaughna, aby sestoupili zpět do tábora. Ten však odmítne. Počasí ho nakonec přinutí výstup přerušit. Během sestupu strhne prudká bouře lavinu, která srazí část výpravy. Přežije pouze Vaughn, Annie a zraněný Tom, kteří se zřítí do ledové jeskyně, kde je lavina uvězní. Peter okamžitě začne sestavovat záchrannou výpravu. Ví, že má pouhých šestatřicet hodin, jinak sestra i ostatní zahynou na vysokohorskou nemoc.

vertical-limit_2

V blízké pákistánské vojenské stanici získá nádoby s vysoce výbušným nitroglycerinem, a poté, co Vaughnův producent slíbí každému zachránci půl miliónu dolarů, sestaví výpravu, která se pokusí o riskantní výstup. Jako vůdce získají podivínského starého horolezce Montgomeryho Wicka. Mají zachránci naději dorazit k uvězněným včas?

 

Campbell (Casino Royal, Zlaté oko) točit umí, film má i přes klišé v samotném příběhu skutečně dechberoucí scény, které dávají zapomenout, jak chatrná tahle povídačka vlastně je.

 

Recenzi na film Everest přineseme již tuto středu.

Přidat komentář

TOPlist