Slavní čeští zločinci na filmovém plátně

S obavou před vendetou Radovana Krejčíře se aktuální Gangster Ka bojí operovat se jménem skutečného zločince, to ale v české kinematografii není nic nezvyklého, dnes se podíváme na slavné české zločince na filmovém plátně.

 

Milí čtenáři, jen bych chtěl upozornit, že majora Zemana se zde nedočkáte, ačkoli tam je celá řada slavných zločinců, tak tuto tendenční kravinu vynechme, ostatně stejně jako celou seriálovou tvorbu. V tomto průvodci zůstaneme věrní celuloidu.

Vrah Mrázek se dostal kromě písničky skupiny Tři sestry také na filmové plátno, a to ve velmi kvalitní podobě. Snímek se jmenoval Vrah skrývá tvář (1966), natočil ho režisér Petr Schulhoff a hlavní role ve filmu ztvárnili Rudolf Hrušínský a Radoslav Brzobohatý. Film je z volné tetralogie o majoru Kalašovi a spolupracovali na něm jako poradci skuteční kriminalisté. Mrázek byl český sériový vrah, kterému bylo prokázáno hned sedm vražd a usvědčen byl i z dalších 127 trestných činů.

 

Mrázka odhalili náhodou, když ho jeden z horníků v libušínském dole načapal, jak krade peníze z kabátů zfáraných horníků. Když zjistil, že je stále platný trest smrti, byl překvapen a 30.12. 1957 popraven. Schulhoffův film využívá motivů ze života Mrázka a v odhalení popisuje i příbuzného, který Mrázkovi skutečně pomáhal. Pokud jste film neviděli, určitě si jej nenechte ujít.

Jindřich Polák - filmografie

Jeden z nejlepších tuzemských kriminálních filmů Smrt stopařek, rovněž vznikl podle slavného kriminálního případu. Miroslav Somora zavraždil 9. srpna 1976 dvě stopařky a jejich mrtvá těla ukryl na skládce u Valašských klobouk. Somora byl ženatý, dokonce měl děti, ale o jeho problémech a skrytých deviacích se velmi dobře vědělo. Somora nebyl žádný beránek, odseděl si několik let za loupežná přepadení a srpnového večera, kdy začalo jeho sadistické běsnění končící dvojnásobnou vraždou a ještě jedním znásilněním jeho povahové vady vypluly na povrch v děsivé intenzitě.

 

Oproti filmu byl Somora ale podstatně obratnější a svůj čin se snažil celkem logicky zamaskovat. Odhalila ho náhoda. Náhodný kolemjdoucí si všiml, že auto stojí na skládce jinak, než by mělo při vykládání velkého nákladu a tak se šel k zádi auta podívat. Když spatřil dvě ubodané dívky s hrůzou zavolal policii. Somora na rozdíl od filmového antihrdiny nekladl odpor a nechal se zatknout. Ještě téhož roku byl Somora popraven. Filmová licence je o to zajímavější, že tentokrát sledujeme děj nikoli pohledem kriminalistů, ale spíše pohledem samotného vraha, se kterým strávíme nejvíce filmového času. Díky skvělému hereckému výkonu polského herce Marka Perepeczka je Charvát mnohovrstevnatou a záhadnou postavou.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist