Catfish (2010)

catfish_1

USA, režie: Ariel Schulman and Henry Joost, účinkují: Nev Schulman, Ariel Schulman and Henry Joost

87 minut, barevný

Film:

Catfish znamená sumec. Ve filmu je ve druhé polovině osoba jménem Vince, která říká takový příběh, v podstatě podobenství. Když se přemisťovaly ze severní Ameriky ryby do Asie byly pak v nádržích úplně leklé. Když se ale dostaly až tak daleko, rybáři dostali nápad jak je probudit k životu. Dali k nim do vody sumce a tím je probudili zpátky k životu. Vince v příběhu vypráví jak je důležité být socializovaný, ale zároveň jak si dávat na internetu velký pozor.

Dokumentu Catfish se povedlo nevídané, zavedlo do angličtiny zcela nové slovo a jelikož na RealFilmu neprozrazujeme pokročilejší děj, za živého boha vám nemohu sdělit, co to nové slovo znamená. Ostatně sami tvůrci se zaklínají, nechtějte od nikoho vědět, co je catfish!

catfish-2

Čtyřiadvacetiletý mladý fotograf Yaniv Schulman má se svým bráškou a jeho kámošem Henrym kancl v New Yorku a jednoho dne mu přijde do kanclu malba od osmileté dívky Abby z Ishpemingu v Michiganu, která vychází z jedné jeho fotky. Mladý Nev je potěšený a začne se o Abby zajímat. Stane se jejím kámošem na facebooku a brzy se spřátelí s její rodinou, také na facebooku. Pak se seznámí i s Abbynou starší sestrou, do které se podle fotky zamiluje. Po osmi měsících ho brácha s kámošem požádadají, zda by o jeho vztahu nemohli natočit dokument. Nev souhlasí, to ale ještě netuší, co se spustí.

Je tedy možné, že by to všechno byla pravda? Po uvedení filmu se spustila kampaň, kde byli tvůrci obviňováni, že film je zinscenovaná mystifikace, což vehementně popírají. Film nevznikl v žádném pravěku a je pochopitelně otázkou, zda by se to vše tak skutečně mohlo stát. Pravda je, že film má velký tah na branku a informace jsou pečlivě dávkovány a po čtyřicáté minutě je to skutečně jak rána palicí po hlavě.

 

Film se dostal do americké distribuce, průměr kritik na rottentomatoes je dost neskutečných 80%, v kinech vydělal bezmála 4 miliony dolarů a náklady byly skutečně minimální, hrál se často na MTV a díky stávající popularitě a kampani v televizi se nakonec stal základem pro veleúspěšnou reality show na MTV, kterou produkují oba režiséři pod záštitou Ryana Kavanaugha. V současnosti se oba mladí filmaři spojili s Jasonem Blumem a natočili pro něj dvojku a trojku Paranormal Activity a vypadá to, že se jim daří, protože pracují jak na novém dokumentu, tak hraném filmu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist