Bojovník (2015)

southpaw_1

USA, Southpaw, režie: Antoine Fuqua, scénář: Kurt Sutter, hudba: James Horner, titulní píseň: Eminem, střih: John Refoua, kamera: Mauro Fiore, hrají: Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker, Rachel McAdams, Naomie Harris, Oona Laurence

 

124 minut, 2.35:1, ARRIRAW, digitál (2K), barevný

 

Film:

 

Boxer Billy Hope (Jake Gyllenhaal) je na vrcholu své slávy, má nádherný dům a milující rodinu. I navzdory jeho úspěšné kariéře, ho manželka Maureen (Rachel McAdams) prosí, aby s boxem skončil a mohl tak trávit více času se svojí dcerou Leilou (Oona Laurence). Během jednoho večírku Billy skutečně svůj odchod „do důchodu“ oznámí. Vše se ovšem změní ve chvíli, kdy je jeho manželka neúmyslně zabita během potyčky s jiným boxerem. Billyho svět se hroutí. Když mu soud navíc odebere kvůli jeho nevyrovnané povaze dceru
z opatrovnictví, je jeho poslední nadějí návrat do světa boxu. Za pomoci trenéra Ticka Willse (Forest Whitaker) se pokusí získat svoji dceru zpět…

 

Příběh tohoto filmu začal již koncem roku 2010, kdy studio Dreamworks koupilo od Kurta Suttera (série Sons of Anarchy) scénář s tím, že by hlavní roli v plánovaném filmu hrál veleúspěšný rapper Eminem, který už v dramatu 8 mile dokázal, že umí hrát a zároveň je magnetem na diváky. Ten projekt se plánoval v té době už dost neskutečných 7 let a v podstatě odpovídal Eminemově životnímu příběhu, pro který se našla metafora ve světě boxu. Ostatně samotný název southpaw je boxerský termín, který označuje boxerský postoj, kdy má boxer vystrčenou pravou ruku a pravou nohu vedoucí do silného úderu vlevo pravým hákem. Tenhle úder je typický pro leváky, pro praváky se ten úder jmenuje orthodox a je zrcadlově obrácený postoji southpaw. Přeneseně do běžné mluvy by to pak mělo v podstatě upozornit na limit člověka, který má dominantní jednu ruku, což se pak dá vyložit vícero způsoby. Ve filmu to pak znamená upozornění na Billovu slabost v rodinném životě.

southpaw-2

Jak asi tušíte, vzhledem k tomu, že film se uvádí od letošního konce srpna a s jinými herci, tak nakonec na realizaci původního konceptu nedošlo. Přestože už v červnu 2011 byl designovaným režisérem Antoine Fuqua, v polovině srpna Dreamworks z projektu vycouval. V říjnu se projektu ujalo studio MGM, které v rámci boxerských filmů uvedlo všechny díly Rockyho včetně desítek různých variant a distribuce se mělo ujmout partnerské studio Columbia. V květnu 2012 řekl Eminem, že chce celý film odložit a věnovat se hudební kariéře. V březnu 2014 Fuqua chtěl celý film znovu rozhýbat a nahradil Eminema Jakem Gyllenhaallem a distribuce se ujala The Weinstein Company.

Casting se prodloužil na celý rok, protože herci přicházeli a odcházeli. Financování filmu se úplně poprvé ve své historii ujala společnost WanDaPictures, což je divize čínského gigantu Dalian Wanda Group. Natáčení začalo v polovině června 2014 v Pittsburghu, v Indianě ve státě Pensylvánie a v New Yorku.

Hudbu k filmu složil James Horner a je tragickou hříčkou osudu, že se tak uvedení filmu už nedočkal, když zemřel při letecké havárii. Jeho soundtrack filmu hodně pomáhá v emocích, které nakopne i titulní filmová píseň od Eminema Phenomenal (mrkněte se sem).

southpaw3

Film byl poprvé předveden už v květnu na festivalu v Šanghaji, kde byl i v oficiální soutěži. 24. července ho pak Weinsteini nasadili do amerických kin, u nás ho od srpna uvádí distribuční společnost Forum Film a za pár týdnů vyjde na DVD. Vzhledem k tomu, že se očekává, že promluví i do udělování výročních cen, měli bychom mu věnovat také pozornost, protože přehlédnout si tento snímek nezaslouží, ačkoli u českých kritiků na růžích jinak ustláno příliš neměl. To ani v Americe, ale paradoxně obdržel na grafu divácké spokojenosti známku A, což je nejvyšší možná známka ve stupnici A-F.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist