Jasný 90

V pondělí oslaví významné jubileum režisér Vojtěch Jasný, takže si připomeňme jeho zajímavou osobnost nebo se s ní naopak seznamte.

vojtech_jasny

Vojtěch Jasný se narodil 30. listopadu 1925 v jihomoravské Kelči do učitelské rodiny. V roce 1951 absolvoval pražskou FAMU, kde studoval obor filmová fotografie a technika u profesora Karla Plicky, kterému také dělal asistenta. V 50. letech působil v Československém armádním filmu. Během své práce v armádním filmu byl rovněž přidělen k Vojenské kontrarozvědce, což je dodnes období, které je obestřeno závojem tajemství. Je celkem zajímavé, že Otakar Vávra, který byl za minulého režimu pověstný svým levicovým oportunismem a opatrností měl z Jasného vždy téměř  kopřivku, protože se nikdy nedozvěděl kdo za Jasným stojí. Každý jeho dotaz na Jasného byl v nejvyšších kruzích odbyt mlčením, což ho znepokojovalo. Jasný ale nikdy nebyl typický výřečný režisér. Přesto si nenechte ujít jeho výborně sepsané paměti, které najdete v každé lepší knihovně.

 

Se svým spolužákem Karlem Kachyňou Vojtěch Jasný na počátku 50. let 20. století natočil několik zajímavých dokumentárních filmů i svůj první celovečerní film Dnes večer všechno skončí (1954). Prvním jeho samostatným filmem se stal snímek Touha z roku 1958, který je lyrickou básní a objektivním předstupněm Československé Nové vlny. Poprvé se ve filmu objevili neherci a kamera zde sehrála významnou roli pro styl filmového vyprávění.

 

V roce 1960 natočil drama z koncentračního tábora Přežil jsem svou smrt, v jehož vrcholné scéně zpívá uvězněný operní pevec místo Internacionály Ave Maria. O rok později se opřel do katolické církve ve slabším filmu Procesí k panence, aby se nadechl k jednomu ze svých stěžejních děl.

az_prijde-kocour_5

V roce 1963 šlo totiž do kin pohádkové podobenství Až přijde kocour s Janem Werichem, kterému jsme věnovali tento samostatný článek.

 

V roce 1965 natočil nákladný koprodukční film Dýmky, který však skončil diváckým i kritickým neúspěchem. Bylo to však ticho před bouří, protože o pár let později natočil svůj životní opus a klíčové dílo tuzemské kinematografie –

Všichni dobří rodáci (1969)

film Všichni dobří rodáci je mistrovské dílo a zde se podívejte na samostatný článek o něm.

Po srpnové invazi v roce 1968 si ho podle řady svědectví k sobě zavolali barrandovští normalizátoři a nabídli mu k režii jakýsi špionský fantasmagorický příběh. Jasný vše odkýval, odjel domů, sbalil kufry a zmizel i s rodinou za hranicemi. V exilu natáčel televizní a celovečerní filmy v Rakousku, v NSR, Jugosláviei, později ve Finsku, Francii, v Kanadě a v USA. V zahraničí natočil celkem 29 filmů! U nás však tyto filmy pochopitelně nikdy neběžely a více si o nich přečtete v již zmiňovaných pamětech.

Od roku 1984 trvale žil ve Spojených státech amerických. Jasný je také vysokoškolský pedagog, který působil na univerzitách ve Vídni, Salzburku, Mnichově a New Yorku.

Po Sametové revoluci se vrátil v 90. letech zpět do vlasti, aby zde natočil v roce 1991 film Proč Havel?, který uvede v pondělí ČT v režisérském sestřihu a pak v roce 1999 svůj poslední celovečerní film Návrat ztraceného ráje, kterým navazuje na slavné Rodáky, ale srovnatelného úspěchu s ním už nedosáhl. Pokud patříte k našim pravidelným čtenářům, tak jste mohli navštívit naši komentovanou projekci Jasného Rodáků v Muzeu Říčany v roce 2011, která i po letech dokázala, jak ten film na velkém plátně dodnes působí.

vojtech_jasny_end_foto

Na festivalu ve Varech, kde byl prezentován jeho restaurovaný majstrštyk Všichni dobří Rodáci řekl novinářům:“Já jsem Vojtěch Jasný, pořád stejně šťastný,“ a za RealFilm.cz dodávám, že my jsme také šťastní, že jste tady s námi.
A věnujte pozornost naší zimní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 250 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/ZIMA-Klasika-reklama.jpg

Přidat komentář

TOPlist