Sicario (2015)

sicario_01

režie: Denis Villeneuve, scénář: Taylor Sheridan, kamera: Roger Deakins, hudba: Jóhann Jóhannsson, střih: Joe Walker, hrají: Emily Blunt, Josh Brolin, Benicio Del Toro, Victor Garber, Jon Bernthal

121 minut, 2.35:1, barevný

Film:
Agenti DEA a FBI nebyli nikdy žádné slečinky. Jen si vzpomeňte na ambiciózní Clarice Starlingovou z Mlčení jehňátek, jak v Quanticu tvrdě dřela, aby se mohla pustit do sledování těch nejbrutálnějších vrahů. A přesně do této kategorie patří i Kate (Emily Blunt). Nenechte se zmást její půvabnou tváří, její muskulatura a soustředěný výraz značí, že svou práci bere vážně. Ostatně o tom se přesvědčíme už v úvodním zásahu v drogovém doupěti, který se šeredně nepovede a výsledkem jsou utrhané končetiny, mrtví rukojmí a hlavně řada mrtvých agentů.

Jenže taková je jejich práce a na sentiment není čas, i když si Kate myslí na začátku možná opak. Důstojník elitní vládní operační skupiny (Josh Brolin) pověří agentku do akce v příhraniční oblasti mezi USA a Mexikem, kde neplatí žádné zákony, aby se přidala do nekonformní tajné operace na jejímž konci bude likvidace drogového kartelu zodpovědného za smrt jejich kolegů a stovek ne-li tisícovek nevinných lidí. Nově sestavený tým je vedený tajemným poradcem Alejandrem s hodně pochybnou minulostí (Benicio Del Toro) a už po prvních krocích je jasné, že pokud je tahle akce oficiální, tak Kate měla hodně růžové brýle.

S_D037_09788.NEF

Jeden z nejdrsnějších thrillerů roku, který se aktuálně hraje v českých kinech je novým počinem kanadského režiséra Dennise Villeneuva zodpovědného za mrazivý thriller Zmizení, který opravdu nebyl pro slabé nátury. A Sicario jde v brutalitě a napětí ještě dál. Drogové prostředí v příhraničí mezi Mexikem a USA se dostalo na filmové plátno už mnohokrát, tentokrát však filmaři odebrali nálepku svižné filmové akce a přibarvených výbuchů a ukázali zatraceně reálný a drsný příběh, který se jeví jako realistický horror, ve kterém si nemůže být nikdo ničím a nikde jistý.

Sicario znamená nájemný vrah a tuto informaci se dozvíte ještě před začátkem snímku, s přibývajícími minutami je jasné, o kom je řeč a zároveň je jasné, že tohle není podívaná pro slabší nátury. Akce, napětí, brutální vraždy, střílení civilistů bez soudu, genocida celých rodin ve jménu spravedlnosti, expresivní násilí, ne tohle skutečně není oslava životního stylu drogových dealerů, ale nekompromisní záznam toho, že zlo se bude potírat ještě vyšším zlem. Když se jde znechucená Kate vyzpovídat svému nadřízenému po zvlášť drsnému zásahu „svého“ týmu dočká se odpovědi:“Netvrdím, že to schvaluji, ale vím co se děje a je to účinné. Tuhle válku prohráváme a je na čase, abychom převzali iniciativu.“

sicario_2

Film se celkem drží scenáristické konstrukce Mlčení jehňátek, je úplně jedno, že to není o kanibalovi, ale obsahuje řadu společných znaků, prvků a dokonce i jednotlivých scén. Vzhledem k tomu, že ten film mám rád, scénář je naprosto geniální scenáristická práce Teda Tallyho právem patří mezi respektovanou klasiku, pak tuto inspiraci určitě hodnotím kladně. Postava záhadného mentora a člověka, kterého Kate na jednu stranu obdivuje a přitom ho k smrti nenávidí, tedy Hannibala Lectera filmu Sicario ztvárnil Benicio Del Toro a zřejmě se bude muset země srazit s meteoritem pokud letos nedostane Oskara za herecký výkon ve vedlejší roli.

Postava Alejandra je velmi málomluvná. Benicio Del Toro měl přijít za režisérem s tím, že si myslí, že silně pochybuje o tom, že by někdo přišel za úplně novou kolegyní, kterou sotva zná a sdělil by jí svůj životní příběh. Villeneuve se nad tím zamyslel a vyšel herci vstříc. Na to konto se vyházelo 90% všech dialogů Benicia Del Tora! Herec tak vlastně většinu filmu mlčí a podle svých slov očima a tělem odehrává rozpolcenost svého charakteru v původním scénáři. Ve scénáři měl sdělit svou traumatickou zkušenost, díky které se z něj stalo něco připomínající lidskou bytost jen vzdáleně. A ono to funguje. Del Toro skutečně nemusí říkat žádné dialogy a dojímat diváky k slzám, jeho gesta a mimika hovoří za vše a troufám si říci, že je to zase něco úplně nového ve filmovém herectví a že mě tato hra baví.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist