U moře (2015)

za_morem_1

By the Sea, USA, režie: Angelina Jolie Pitt, scénář: Angelina Jolie Pitt, hudba: Gabriel Yared, kamera: Christian Berger, střih: Martin Pensa, Patricia Rommel, hrají: Brad Pitt, Angelina Jolie Pitt, Mélanie Laurent, Melvil Poupaud, Niels Arestrup

 

122 minut, 2.35.1, Arri Alexa, DCP, barevný

 

Film:

Na začátek bych rád uvedl. Film Pan a paní Smithovi je děsná volovina a prakticky nekoukatelná. Co je mezi herci v soukromí o tom nemám ani páru a myslím, že nikdo kromě nich o tom nemá páru také. Za třetí Angelina Jolie podle mě není houpá nanynka. A nyní k věci, protože o ničem jiném než filmu, už nepadne ani slovo. A tak by to mělo být. Klikněte sem, jestli si chcete přečíst názor na Angelinu Jolie a o filmu se nic nedozvědět.

Takže začínáme. Sedmdesátá léta. Do malebného francouzského přímořského letoviska přijíždí manželský pár sympatických a solidně vypadajících Američanů. Spisovatel Roland (Brad Pitt – Moneyball, Strom života, 12 opic, Spy Game, Dannyho parťáci,Sedm, Železná srdce) tu chce nalézt sílu, klid a inspiraci k napsání své další knihy, kdežto jeho žena Vanessa (Angelina Jolie – Zloba – královna černé magieVýměnaSaltWanted60 sekund) vlastně ani netuší, co tu dělá. Jejich manželství se během let proměnilo v poněkud toxický vztah, kdy jsou raději sami, než s tím druhým.

za_morem_2

Vanessa odpočívá na lehátku na terase jejich letního bytu a Roland v baru s místními štamgasty řeší vše možné, ale na sepsání nového amerického románu to skutečně nevypadá. Partnerské dusno rozčeří příjezd mladých novomanželů (Mélanie Laurent a Melvil Poupaud), kteří se usadí v sousedním bytě a Rolandovi s Vanessou připomenou, jaké to mezi nimi bylo na začátku. Brzy se ukáže, že oba mladí lidé se mohou stát katalyzátorem, který vztah Rolanda a Vanessy buď definitivně zničí, nebo ho pomůže vyléčit.

 

Není to tak dávno, co Steven Soderbergh natočil film The Good German ve stylu čtyřicátých let, a to tak, že nebyl poznat rozdíl, jestli je to film z té doby nebo současnosti. U diváků ten film propadl. Také to není tak dávno, co Clooney natočil Dobrou noc a hodně štěstí z let padesátých, na černobílý materiál a stejně jako v padesátých letech. U diváků se film stal hitem a ucházel se o Oskary. Je tedy správné natočit v roce 2015 artový snímek inspirovaný evropskými vztahovými dramaty? Američtí kritici vesměs odpověděli, že ne. Ono to ale není tak jednoduché.

5709_FPT_00295AR_CROP

Film U moře je totiž promyšlený do sebemenšího detailu. Má úchvatnou výpravu, styling hlavních postav, vynikající design a luxus vytváří dokonalý glamour styl retro Francie od hodinek Patek Phillipe, módního časopisu Vogue, kabelek Louis Vutton, šperků Cartier, to vše má ve filmu výborně promakaný product placement. Jediný kdo má starost, zda se ten film zaplatí mají škarohlídi na filmových databázích, šéf Universalu třeba o filmu řekl, že se film zaplatit nemusí. A je dost jasné proč, ten film je totiž už dávno zaplacený z reklam.

 

Za kamerou byl zkušený rakouský titán Christian Berger, dvorní kameraman Michaela Hanekeho, který si na filmu vyzkoušel vlastní systém osvětlení, které využívá zejména přírodního světla a minimálně svítí lampami. Poprvé si ho zkoušel na výborném filmu Bílá stuha. U komorního filmu jsou minimalistická řešení doslova nutnost. Pokud natáčíte ve stísněných prostorech a potřebujete tam vecpat tu filmařskou čeládku, tak máte zatracený problém. Věřte mi, že není nic horšího, než dostávat z herců niterné emoce v hotelovém pokoji a přitom poslouchat hlouposti o všem možném. V tom před Bergerem klobouk dolů.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ema napsal:

    Musím říct, že jsem čekala něco víc. Zbožňuju film Mr.& Mrs. Smithovi a stejně tak i Angelinu a Brada, jsou přímo božský a moc jim to spolu sluší, bylo mi moc líto když se rozhodli se rozvést, ale stalo se…
    Film se mi tedy celkem líbil, ale nebylo to ono, myslim si, že mají opravdu na víc než na unuděný pár, který se baví tím, že šmíruje ostatní :/

Přidat komentář

TOPlist