Bod zlomu (2015)

point_break_15_2

Point Break, Čína/USA, režie a kamera: Ericson Core, scénář: Kurt Wimmer, hudba: Junkie XL, střih: John Duffy, Gerald B. Greenberg, Thom Noble, hrají: Luke Bracey, Edgar Ramírez, Teresa Palmer, Ray Winstone, Delroy Lindo

113 minut, 2.35.1, barevný, ARRI Alexa, Black Magic, RED Epic Dragon

Film:
Utah (Luke Bracey) je adrenalinový nadšenec a sportovec, ale poté, co se příšerně zvrtne jedna z jeho zběsilostí na motorce a jeho kamarád končí na dně údolí po zatraceně dlouhém pádu, rozhodne se rozšířit řady FBI a začít dělat něco smysluplnějšího. Zdá se, že tu řádí skupina anarchistických grázlů. Poprvé vyloupí banku, podruhé vypustí při zběsilém parašutistické eskapádě paletu plnou bankovek. A Utah začne přesvědčovat svého nadřízeného (Delroy Lindo), že zřejmě tuší, o co maskovaným lotrům jde.

Infiltruje se s jištěním zkušeného agenta (Ray Winston) do skupiny jednoho šíleného pracháče, kde zajišťuje vzrušení adrenalinem zkušený sportovec a filozof Bohdi (Edgar Ramirez) společně se svou partou. Zdá se, že mladík má čuch, jenže nejdřív se zabouchne do krásné Samsary (Teresa Palmer) a i ten jasný zloduch Bohdi má sice pokřivený náhled na svět, ale co když má alespoň v něčem pravdu?

P

Nebudu vás dlouho napínat. Americká kritika tenhle film sestřelila z planety. A pokud jste viděli původní Point Break, tak se tu s vámi diváky hraje celkem zvláštní hra. S původním filmem má totiž tento sice společnou zápletku, ale neodehrává se v Kalifornii a není primárně o surfařské subkultuře. Původní Point Break je v podstatě syžet celé série Rychle a zběsile, takže bych v tomto ohledu přimhouřil oči nad tím, že je to remake, protože filmů o infiltrovaných policajtech mezi gangstery je kvanta. Tento film je totiž v prvé řadě o akci, a je to dobře, protože Kurt Wimmer, který dostal šek za scénář opět potvrdil že v jeho hlavě není něco v pořádku. Napsat tak fádní dialogy pro akční blockbuster v roce 2015, na to by snad měl být zákon!

Ohledně hereckých výkonů. Hlavní hrdina Luke Bracey je podobně prkenný jako Keanu Reeves v originálním filmu, ačkoli se alespoň tak děsně neklátí v ramenou, jinak celý film kouká, jako když mu nadloube. Ostatně Reeves tenkrát a dnes je úplně jiná liga a je vidět, že na sobě prostě zapracoval. Možná i to je důvod, proč se na remakeu odmítl podílet. Jestli tenhle film ale něco nabídl už tenkrát, pak to byl výborný padouch, který vlastně až takový padouch nebyl a hrál ho Patrick Swayze.

_

V této verzi je Edgar Ramirez a nutno říct, že i on dokazuje, že Bodhi je mnohem zajímavější postava, než Utah a hlavně je herecky v úplně jiné galaxii, než většina zúčastněných. Ostatně i v Rychle a zběsile je zajímavější figura Toretto, než O´Connor. Za starou gardu jsou ve filmu ranař Ray Winstone, jehož postava v originále nebyla, ale tenhle borec je vždycky skvělý a po dlouhé době je na plátně alespoň na chvíli také Delroy Lindo. Zkušeně a mazácky filmem proplula i Australanka Teresa Palmer.

Jak už jsem v pondělních upoutávkách avizoval, tento film nakonec nesestřelujeme zejména proto, že má famózní akční scény. Za nimi stál Ericson Core, který jako kameraman natočil první díl série Rychle a zběsile nebo Odplatu s Melem Gibsonem a je zatracená škoda, že si k sobě nevzal ještě někoho, kdo by mu píchnul s vedením herců. Core se totiž tak zaměřil na vizuál filmu, kamera je skutečně excelentní, že mu na herce zřejmě došel dech a spolehl se, že to nějak zahrají. No, někteří se snaží, někteří dokonce hrají, ale většinou pěkně blbě. Většina „herců“ jsou ostatně sportovci a kaskadéři, nikoli herci.

_

Akce ve filmu je maximálně autentická, tvůrci se totiž co nejvíce snažili dát přednost skutečným lidem před počítačovými triky. Adrenalinové výkony a kousky ve filmu předvádějí opravdové hvězdy extrémního sportu, často za velmi nebezpečných okolností. Drsné je, že někteří z odvážlivců se už filmové premiéry nedočkali, což je nyní hodně diskutované, protože na natáčení posledního dílu Resident Evil je už bohužel také několik smrťáků. K dobru filmařů, není známo, že by někdo zemřel přímo na place. Ale pokud se mrknete na doprovodná videa buď tady nebo na youtube, potlučení jsou velmi drsně.

Film je spíš než remake pocta kultovnímu thrilleru Bod zlomu z roku 1991. Jiné jsou motivace lupičů a také pochopitelně doba. Film je navíc financovaný zejména čínským kapitálem, takže je více rozmáchlý do světa. Ve filmu hraje jenom jeden Američan. Současný gang se baví surfováním v obřích vlnách, v plánech jejich troufalých loupeží a hladkých úniků nechybí volné lezení, extrémní snowboarding, skoky na motorkách a střemhlavá jízda, volné pády nebo šílené využití wingsuite obleků pro létání.

_

Znám lidi, co šli na Rychle a zběsile šestnáctkrát a dovedu si představit, že je spousta lidí, co originál Bodu zlomu neviděla. Point Break z roku 2015 jako filmová podívaná v mnoha ohledech fatálně selhává, ale jako našlápnutý adrenalinový klip na devadesát minut ujde.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Film o filmu


Wingsuite létání


Volné lezení

Surfing v obřích vlnách

Extrémní snowboarding

Motokros

UKÁZKY – náhledy
Ukázka z filmu – snowboard
Ukázka z filmu – Ozaki 8

A věnujte pozornost naší zimní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 250 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/ZIMA-Klasika-reklama.jpg

 

Přidat komentář

TOPlist