Malý princ (2015)

maly_princ_1

Francie, The Little Prince, režie: Mark Osborne, hudba: Richard Harvey, Hans Zimmer, kamera: Kris Kapp, střih: Carola Kravetz Aykanian, scénář: Irena Brignull, Bob Persichetti, mluví: Rachem McAdams, Paul Rudd, James Franco, Marion Cotillard, Vincent Cassel, Benicio Del Toro, Jeff Bridges

108 minut, barevný, 2.35:1, foto: A-Company

Po právě proběhnuvším festivalu Francouzského filmu jde do distribuce jeden z hlavních festivalových taháků, a to animovaný snímek Malý princ, který už celosvětově vydělal několik desítek milionů dolarů. Snímek je v kinech uváděn v českém dabingu.

Aktuální premiéra Malého prince je vůbec první celovečerní animovanou adaptaci klasické rodinné knížky Malý princ od Antoinea de Saint-Exupéryho, upravenou pro současné publikum. Film natočil režisér Mark Osborne, Americký filmař nominovaný na Oscara díky úspěšnému animáku Kung Fu Panda. Ten se přestěhoval s rodinou do Paříže, aby mohl na plátně převyprávět svou oblíbenou knihu, která mu kdysi zachránila milostný vztah a upřímně, oslovila celé generace čtenářů po celém světě.
maly_princ_2

V centru příběhu je malá dívka, kterou její pracovitá maminka už pečlivě připravuje pro svět dospělých. Letní prázdniny, které měla osmiletá hrdinka strávit nad učebnicemi a podle přesného denního plánu, ovšem naruší její excentrický a dobrosrdečný soused, Pilot. Starý muž, který si stále uchoval duši dítěte, své nové a vlastně jediné kamarádce představí nový svět, v němž je možné všechno. Svět, který jemu samotnému před mnoha lety ukázal Malý princ.

Kniha Malý princ je českým čtenářům důvěrně známá, patří mezi povinnou četbu a jistě k ní sáhla řada rodičů, když uspávala své ratolesti a z druhé strany jistě pár dětí u ní usínalo. Zákulisí vzniku knihy je důvěrně známé, takže nemá cenu suplovat hodinu literatury a podívejme se rovnou na filmovou adaptaci.

maly_princ_3

Příběh je aktualizován do současnosti a je natočený kombinovanou technikou. Tvůrci využívají počítačové animace a v některých sekvencích se dokonce odvážili vydat i do komplikovaných vod kresleného filmu, které je velmi pracné a finančně značně nákladné. Jelikož jsem právě dokončil knihu o Slavné české filmové animované klasice, která vyjde koncem února na českém a slovenském trhu, troufám si dokonce tvrdit, že kreslený film je výrazně nákladnější než film hraný.

Předně je snímek určen zejména dětskému publiku, ale myslím si, že ani dospělý doprovod nebude u filmu konsternován, jak se dělo u animáků kdysi v minulosti. Je vidět, že tvůrci animovaných filmů se přeci jen soustředí na rodinné publikum. Zároveň to však není tuctový Hollywood nebo v lepším případě Pixar, je to film evropský v tom nejlepším slova smyslu. Z dětského diváka nikdo nedělá blbečka.

maly_princ_4

Trošku mi na konci filmu vadil morální přesah, který mi tam přišel naroubovaný docela násilně, zkrátka na můj vkus to na konci vyznělo příliš socialisticky, ale to je zřejmě profesionální deformace způsobená tím, že si asi příliš často čtu grantové podmínky různých evropských fondů a vím, že některé věci jsou tam přímo vyžadovány.

Pozitivně hodnotím český dabing a pomyslný klobouček smekám před Hansem Zimmerem, jehož hudební kompozice je opět trošku jiná, než jsme u něj zvyklý. Líbí se mi na něm, že I po tolika letech je schopen vkročit do neznámých vod a neustále nevariovat jen své osvědčené melodie.

maly_princ_5

Malý princ je solidní rodinná podívaná, která neurazí, na můj vkus má občas problémy v tempu a finále by možná chtělo trochu zkrátit, ale to je samozřejmě můj subjektivní názor. Každopádně je to film, který se bude cílové dětské skupině líbit a o to tu jde především.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší zimní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 250 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/ZIMA-Klasika-reklama.jpg

Přidat komentář

TOPlist