Perfektní den (2015)

perfektni den_2

A Perfect Day, Španělsko, režie: Fernando León de Aranoa, scénář: Fernando León de Aranoa podle knižní předlohy Pauly Farias, kamera: Alex Catalán, hudba: Arnau Bataller, střih: Nacho Ruiz Capillas, hrají: Benicio Del Toro, Tim Robbins, Olga Kurylenko, Mélanie Thierry, Fedja Stukan, Sergi Lopéz

 

105 minut, 2.35:1, barevný

 

Film:

 

První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně o tom by mohla vyprávět i skupinka humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, v Čechách nazývaná Lékaři bez hranic, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Sophie (Mélanie Thierry) je v partě nováčkem a jak to už to u mladých atraktivních blondýn s širokým srdcem bývá, chce spasit svět. Mambrú (Benicio Del Toro) už všechno viděl a chce domů za svou ženou. Káťa (Olga Kurylenko) kdysi chtěla získat Mambrúa a když to nevyšlo, rozhodně nemá v úmyslu mu to nechat jen tak zadarmo, tlumočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby válka už konečně skončila a „B“ (Tim Robbins) ani neví, co vlastně chce, ale s hrůzou zjišťuje, že děvky vlastně nejsou rodina.

perfektni den_3

Teď mají na krku jednu z posledních studní s pitnou vodou uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale postupně se stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Prostě další Perfektní den z mnoha ve válečném pekle.

Na letošním festivalu v Cannes řekl španělský režisér Fernando León de Aranoa o tomto filmu následující:„Ten film je jako ruská panenka matrjoška. Uvnitř komedie je drama, v něm road movie, v kterém je zase válečný film. Ale jedna věc je jistá. Pokud by to byla hudba, byl by to punk rock. Rychlý, přímý, drsný. Tento film neplýtvá časem, není šance se zastavit a přemýšlet. Chce být takový, jací jsou humanitární pracovníci – tvrdý, odolný, intuitivní, rychlý a přímý. Není tady čas na nějakou reflexi, pocit viny nebo truchlení. Není čas na soucit či pláč. Je tu jen čas jednat.“

perfektni den_4

Film jsem v zahraničním tisku zaregistroval už během Cannes, ale pak se postupně ztratil mezi masírkou na velké letní hity. Znovu jsem na něj narazil ve Vídni v jendom kině, kde právě vstupoval do rakouské distribuce a mám velkou radost, že se bude hrát i v našich českých kinech, protože tento film oživuje českou nabídku, která poslední dobou hodně zapomíná na střední evropské filmy.

 

Španělský režisér Fernando León de Aranoa ví moc dobře o čem vypráví. V roce 1995 natáčel s dvěma betacamovými kamerami válečné běsnění v Bosně a nedávno se s týmem Doktorů bez hranic a dokumentárním štábem vydal do Ugandy. Když si přečetl knihu Pauly Farias, která pesně zachytila podstatu boje humanitárních pracovníků okamžitě věděl, že uhodila hřebíček na hlavičku a že má dobrý námět k filmu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist