Ridley Scott: Objevitel nových světů

alien_2

O filmu se rozjela šuškanda, že je to dobře natočený snímek, ale našli se i tací jedinci, kteří jednou zapálili loutku vetřelce, že je to dílo ďáblovo. Kritiky byly smíšené a některé velmi útočně negativní. Filmu se vytýkal řídký děj, který tvůrci kamuflují speciálními efekty. Diváci však vzali kina útokem. V přepočtu na dnešní dolary snímek vydělal jen v amerických kinech 265 milionů dolarů, v dobové měně 81 milionů. Vstupenka do Hollywoodu tak byla orazítkovaná tím nejlepším možným spůsobem.

 

Po ohromném úspěchu Vetřelce začal Ridley Scott připravovat Dino de Laurentiisovi storyboardy k adaptaci jeho vysněné Herbertovy Duny. Scottův starší bratr znenadání zemřel na rakovinu a Scott se rozhodl z projektu vycouvat. Na Laurentiise však nezanevřel a možná i s omluvou na rtech, přijal později nabídku režírovat HannibalaAnthony Hopkinsem. Když se rozhodl zfilmovat literární scénář Hamptona Fanchera s názvem Dangerous Days, myslel si, že je to jen taková jednohubka, kterou udělá levou zadní.

blade_runner_1

Příběh filmu byl založený na novele Phillipa K. Dicka Sní androidi o elektronických ovečkách? Fancherův scénář byl spíše epického charakteru, a to nikterak nevyhovovalo vizuálně zaměřenému režisérovi. Angažoval proto na základě doporučení bratra Tonyho scenáristu Davida Webba Peoplese, který je naopak proslulý tím, že dialogy ve svých scénářích potlačuje na minimum.

Ridley Scott vytvořil svou futuristickou vizi budoucnosti s výtvarníkem Sydem Meadem. Inspirovali se filmem Metropolis, francouzským comicsovým časopisem Métal Hurlant, obrazem Edwarda Hoppera Nighthawks a průmyslovou krajinou v britském Teeside, kde Ridley Scott vyrůstal.

Sir Ridley Scott - filmografie

Natáčení začalo 9. 4. 1981 v amerických ateliérech společnosti Warner Bros. s americkým štábem. Zde je důležité poznamenat, že Scott prvního Vetřelce točil v Anglii. Odlišný způsob natáčení vyvolával ostré konflikty. Scott točil výhradně v noci, v ateliéru neustále padal studený umělý déšť, opakoval záběry až dvacetkrát, nikoho nechválil, neustále se tvářil nasupeně a občas si beze slova odešel zakouřit vedle ateliérů svůj typický doutník.

 

Absolutní faux paix způsobil, když dal novinářům jednoho britského deníku rozhovor, kde řekl, že práce doma a v Americe se nedá srovnat a všechny filmaře svou povýšeností urazil. Jeden z členů štábu pak za ním přišel a sdělil mu, že další den do práce přijdou lidé v tričkách vlastní výroby, na kterých budou sprosté urážky mířené na jeho adresu. Scott nelenil a s producenty snímku si udělal sprostá trička na adresu štábu. Je nad slunce jasné, že atmosféra byla hrozná a ateliér, kde se Blade Runner točil se přejmenoval na Ridleyville.

Sir Ridley Scott - filmografie

V poslední den natáčení Scott dotočil závěrečný obraz na střeše hotelu Bradbury Building a místo obligátního potlesku si členové štábu dali na klopu placku s nápisem Přežil jsem Blade Runnera. Scott raději odešel a veškerou energii věnoval postprodukci. Tam problémy neskončily. Překročil totiž plánovaný rozpočet 20 milionů dolarů o celých 8 milionů a ve studiu začali být hodně nervózní.

 

Ridley Scott byl v průběhu sestřihu posedlý zbrusu novou myšlenkou, že Deckard by mohl být android. Proto do snímku zakomponoval krátkou scénu snu s jednorožcem, která by to potvrdila. To studio nejenže nepovolilo, ale dokonce donutilo Scotta natočit pár doplňkových scén a Stanley Kubrick svému krajanovi přepustil záběry krajiny z Osvícení.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8

Přidat komentář

TOPlist