Ridley Scott: Objevitel nových světů

Sir Ridley Scott - filmografie
Výsledek však nakonec předčil očekávání. Film nejenom, že vydělal jen v kinech v USA 181 mil. dolarů, ale celosvětově utržil ještě vyšší částku. Nakonec zvítězil i v oskarovém klání. Scott se však musel sklonit před Stevenem Soderberghem při vyhlašování nejlepší režie.

 

Maximus vybojuje pro svého císaře Marca Aurelia velké vítězství. Jenže ten hned po něm umírá, zavražděn svým zkaženým synem Commodem. Commodus věrného vojevůdce s rodinou pošle zabít, jenže ten unikne. Jeho rodina však ne. Zničený válečník upadá do otroctví a stává se gladiátorem. Na trůně intrikuje Commodus, ale i jeho krásná sestra Lucilla, která by byla bezpochyby mnohem lepším císařem než on. V koloseu ale bojuje nový hrdina, který chce pomstu.

 

Film se vydařil po všech stránkách. Výborná výprava i strhující režie a skvělé herecké výkony z něj dělají jeden z nejlepších historických filmů ze starého Říma.

 

Ještě během natáčení se na place objevil Dino de Laurentiis, který Scottovi nabídl režii Hannibala. Scott měl pronést, že nestojí o žádný další historický velkofilm, protože si myslel, že má točit film o překračování Alp na slonech legendárním vojevůdcem. Když zjistil, že se jedná o Hannibala Lectera bez váhání podepsal smlouvu. Měl k tomu ostatně dvacet milionů dobrých důvodů!

Nejslavnější adaptace Williama Shakespeara

Všehoschopný psychiatr a kanibal Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) je objeven ve Florencii policistou Francesco Pazzim. Ten ovšem místo aby ho předal spravedlnosti, reaguje na vypsanou odměnu pedofilním a strašlivě znetvořeným multimilionářem Masonem Vergerem (Gary Oldman), který vděčí Hannibalovi za ztrátu obličeje. Agentka Starlingová (Julianne Moore) ale Lectera objeví taky a snaží se Pazziho varovat. Jenže Hannibal Lecter je génius a připravené pasti uniká.

 

Nestává se často, aby se čekalo tak dlouho na druhý díl triumfu jakým byl geniální psychothriller Mlčení jehňátek, který získal všechny hlavní Oskary. Režisér Demme a představitelka Jodie Foster však natáčení odmítli a Dino de Laurentis chtěl angažovat ještě slavnější tvůrce, aby dal najevo, že jemu se ne neříká. Je však možná dobré podotknout, že Mlčení jehňátek dělala jiná producentská skupina.

 

Ridley Scott místo pečlivě budovaného napětí prvního dílu sází na brutalitu příběhu a ukazuje věci, které byly v původním filmu skryty. Ostatně jeho vizuální příklon k zobrazování všeho je ovšem hlavní devizou celého filmu, který někteří útlocitní kritici šmahem zatrhli. Film ovšem obsahuje hned několik brilantních sekvencí a hrál se před plnými kiny. Komerčně byl film ještě úspěšnější než Mlčení jehňátek.

black_hawk_2

Hned poté se Ridley Scott spojil s Jerrym Bruckheimer, kterému sliboval režírovat film už téměř dvacet let. Jejich společný projekt se jmenoval Černý jestříb sestřelen. Film je natočen podle skutečné události a Ridley Scott vzal tento film opravdu vážně. Somálsko se 7,5 miliony obyvateli se dostalo v druhé polovině 80. let do hospodářské krize a požádalo o mezinárodní pomoc, později i o svržení generála Mohammeda Siada Barreho. Tři povstalecké skupiny se nejprve dohodly na novém vůdci, ale pak se všichni pustili do křížku se všemi, k čemuž jim ještě pomáhali ozbrojení bandité a klany. Na podzim roku 1992 bylo hlavní město Mogadišo ovládaná hned dvěma samozvanými vládci, z nichž jeden byl ještě silně podporován islámskými fundamentalisty. V zemi vypukl hladomor a umíralo 1000 lidí denně.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8

Přidat komentář

TOPlist