Ridley Scott: Objevitel nových světů

black_hawk_3

Rada bezpečnosti OSN do země poslala vojáky, kteří měli zastavit rozkrádání země. Ti však byli napadeni. Reakcí na tento útok byla akce Obnovená naděje s příslušníky mezinárodních ozbrojených sil, kde byla hlavní složkou americká námořní pěchota. V červnu 1993 bylo zmasakrováno 24 pákistánských vojáků z OSN a na hlavu generála v Mogadišu byla vypsána odměna 25 000 dolarů. Rozpoutala se guerillová válka, kterou měla ukončit blesková akce Rangers a Delta Force. Počítalo se, že akce zabere 30 minut, místo toho se začalo odehrávat peklo na zemi, které trvalo 15 hodin a 120 mariňáků a členů elitních jednotek v něm čelilo obrovské početní přesile.

   Ridley Scott inscenuje svou filmovou Bitvu v Mogadišu se schopností Napoleona a herci schovaní pod vrstvami prachu a špíny chlapácky střílejí a umírají v horké africké půdě. Jestliže si Spielberg odnesl Oskara za úvodní půlhodinu na Omaha Beach, pak Černý jestřáb sestřelen je takový kromě úvodní půl hodiny celý film. Očekávejte zběsilé tempo, scény, které z paměti už nevytěsníte, jako noční operace umírajícího vojáka v přítmí betonové konstrukce holýma rukama, pád vrtulníku a následný soudce pouliční lynč nebo torza rozstřílených vojáků topících se v krvi. Tohle je Oskarový film a jedna z nejlepších filmových režií v dějinách kinematografie, kterou z nepochopitelných důvodů dostal někdo jiný.

Sir Ridley Scott - filmografie

Z velkých projektů se Ridley Scott rozhodl pro projekt výrazně menší. Roy (Nicolas Cage) je podvodník, který vydělal velké peníze odíráním různých ryb a to i přesto, že je to těžký neurotik. Jako každý podvodník, který chce ukončit kariéru má i on potřebu předat své vědomosti novému žákovi a tím je překvapivě schopný Frank (Sam Rockwell). Frank by rád Royovi dokázal, že i on umí udělat pořádnou fušku a tak se rozhodne, že vhodné bude obrat jednoho zazobaného a tupého majitele autobazaru. Jenže na scéně se objevuje něco, co všechny vykolejí a tím bude Royova znovunalezená dcera Angela (Alison Lohman).

 

První komedie Ridleyho Scotta není žádnou stupidní taškařicí, ale chytře a stabilně vyprávěným příběhem zkušeného režiséra. Herecké výkony jsou značně nadstandardní na oddychovou komedii a celkově je to velice příjemná podívaná, kterou si režisér velkých trháků odskočil natočit jen tak pro radost za pár týdnů.

kralovstvi_nebeske_1

A pak se opět vrátil do bojové vřavy velkofilmem financovaným ze zdrojů investorů z celého světa, včetně zdrojů z arabských zemí. Království nebeské z roku 2005 vyvolal v době svého uvedení diskusi nad celkovým vyzněním filmu. Scott nestraní žádné straně a upřednosňuje smír a toleranci nad věčnými sváry. V době vyhroceného konfliktu s vytvářením islámského státu a řezání hlav západních novinářů v přímém přenosu je navíc až děsivě aktuální.

 

Film vznikal z nezávislých zdrojů bez podpory velkého studia. Nakonec ho zaštítila společnost Fox. Z obchodního hlediska film s rozpočtem okolo 140 milionů dolarů utržil celosvětově přes 210 milionů dolarů a naznačil slábnoucí poptávku po výpravných historických filmech. Vydání filmu na DVD mělo však ohromné výsledky, ostatně i z toho důvodu, že Scott na veškeré bonusové materiály dohlížel osobně a představil do detailů ideu i zákulisí celého monstrprojektu.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8

Přidat komentář

TOPlist