Ridley Scott: Objevitel nových světů

050112-prometheus-featurette

Scott je ovšem především vizuální filmař, mistr svého řemesla a člověk s tak čitelným filmařským rukopisem, že pro diváky nachystal vizuální orgii. Ridley Scott poprvé natáčel na digitální formát, poprvé točil ve 3D, poprvé točil space operu (pardon, ale Vetřelec byl monstr horror) a přitom rekapituluje svá nejzásadnější díla a to není všechno! Natáčí skvělý scénář se scénami, která berou dech. Mám na mysli 3D a veškeré jeho možnosti, které Scott ovládl napoprvé naprosto precizně. Nebojte se kulometných střihů, tohle je velkofilm paar excellence, velkolepé téma namalované širokoúhle na plátno miliony pixelů a ve finále ani ten Lawrence z Arábie zde není vůbec samoúčelný, jak obvykle tyto vsuvky bývají. Pro mě je to skvělý film.

counselor2

A pak přišla tragédie. Ridleyho milovaný brácha a také obchodní společník Tony se po nemilosrdné diagnóze nádoru na mozku vrhl dobrovolně z mostu do vodní hlubiny. Zdrcený bratr převzal jeho připravený projekt The Counselor podle Cormaca McCartyho a natočil ho. Já ten film neodsuzuju, byl to projekt jeho bratra a myslím, že ho natočil velmi slušně. Je to chladný film o lidech, se kterými se většina lidí nikdy nesetká, ale něco v něm je. Minimálně po řemeslné stránce stojí za zmínku.

exodus5

Loni pak Ridley Scott uvedl do kin slušný film Exodus, o kterém si můžete přečíst tento samostatný článek.

T

Za sebe musím říct, že pro mě je letos dosud nejlepší film jednoznačně Marťan a přestože občas nad něčím v jeho filmech velkoryse přimhouřím oči, tentokrát to všechno šlape jako švýcarské hodinky.

 

Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto “Marťana” domů, zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. Jak se jednotlivé příběhy neuvěřitelné statečnosti rozvíjí, celý svět začne Watneymu fandit, aby se vrátil v pořádku na Zem.

T

Ridley Scott o svém opusu říká: “Byl jsem fascinován Watneyho téměř nemožným úkolem a týmovým úsilím potřebným nejen stran NASA, ale i od mezinárodních partnerů. Geopolitičtí soupeři musí překonat své rozdíly a pracovat spolu pro společný cíl – za záchranu života astronauta a celý svět je ohromen velikostí a složitostí této výzvy.”

 

Scott režíruje neskutečně suverénně, film je plný humoru a všechno nádherně šlape. Pro mě je Ridley Scott laureátem únorových Oskarů, tak si pojďme vsadit, co říkáte?

PROMETHEUS-Ridley-Scott-Noomi-Rapace

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8

Přidat komentář

TOPlist