Smrt v labyrintu (2014)

The-Two-Faces-of-January-Image-06

Two Faces of January, Velká Británie/Francie, režie a scénář: Hossein Amini, podle novely Patricie Highsmith, kamera: Marcel Zyskid, střih: Nicolas Chaudeurge, hudba: Alberto Iglesias, hrají: Viggo Mortensen, Kirsten Dunst, Oscar Isaac, Daisy Bevan

 

96 minut, 2.35:1, Arri Alexa, DCP, barevný, na DVD Bohemia MP

 

Film:

 

Píše se rok 1962. Oslnivý americký pár, charismatický Chester MacFarland (Viggo Mortensen) a jeho přitažlivá manželka Colette (Kirsten Dunst), se vydává na dovolenou do slunného Řecka. V patách jim je soukromý detektiv, který Chestera viní z rozsáhlých podvodů. Jeho snaha se mu však stane osudnou. Ke vraždě se přichomýtne řecký mladík, který oslněn krásou Colette, stane se dobrovolně Chesterovým komplicem a zároveň průvodcem manželského páru při útěku před policií.

 

Scenárista Hossein Amini, jenž je zodpovědný za skvělý neo-noir „Drive“ natočil dobový film Smrt v labyrintu s hvězdným obsazením Viggo Mortensenem, Oscarem Isaacem, Kirsten Dunst a Aleifer Prometheusem. Film se odehrává v řeckých Athénách a posléze na řeckých ostrovech v roce 1962. Námět čerpající především ze stylových thrillerů Alfreda Hitchcocka počítá se zločincem, osudovou blonďatou femme fatale a koresponduje i s řeckou mytologií, kterou český distributor zařadil do názvu filmu. Nebudu však spoilerovat.

TWO FACES OF JANUARY

Film byl Aminiho vysněný projekt po 15 let. Oblíbil si předlohu Patricie Highsmith, o které řekl, že ačkoli má tato novela opět postavy s velmi temnými charaktery, tak ne že bychom jim fandili, ale spíš si v průběhu sledování s hrůzou začneme uvědomovat, co s nimi máme sami společného a chápeme jejich motivaci. A nejhrůznější na tom je, že na tom něco bude. V momentě, kdy jde všechno nabere děsivé obrátky a na všechno je pozdě, zjistíte, že hlavní hrdinové jsou sice bastardi, ale rozhodně se zamyslíte nad tím, co byste udělali vy, pokud byste byli v jejich situaci. Do projektu se nadchl producent Tom Sternberg a ve spolupráci se Studio Canal a Working Title zajistil financování projektu.

two_faces_4

Smrt v labyrintu je mnohem blíže evropskému vyprávění příběhů, než americkému, ostatně je to koprodukce ryze evropská, byť je v pozadí prodeje práv také světová pobočka Universalu, která film uváděla například ve Španělsku. Adaptace Patricie Highsmith, zřejmě jste viděli některý z filmů o Ripleym, ať už ten s Alainem Delonem, Mattem Damonem nebo Johnem Malkovichem, takže zřejmě tušíte, že tyto filmy jsou pověstné svou temnou atmosférou a osudovostí. To je ostatně i případ Smrti v labyrintu.

two-faces-3

Události zobrazované ve filmu mají osudový charakter a výrazně filmu pomáhá také atraktivita a krása filmových lokací. Kameraman Zyskid, který obvykle točí s Michaelem Witterbotomem výborně zachytil jihoevropskou a tureckou atmosféru. Dalším velkým pozitivem snímku jsou herecké výkony v čele se zkušenými hráči Viggo Mortensenem  (Pán prstenůCesta, Nebezpečná metoda, Východní přísliby) a Kirsten Dunst (Marie Antoinetta, Melancholia, Věčný svit neposkvrněné mysli), která hraje už od 4 let. Oscar Isaac se také s každým filmem zlepšuje a má snad našlápnuto k zajímavým rolím. Amini je dobrý scenárista a se svým režijním debutem se utkal podle mého soudu se ctí. Mimochodem americké kritiky byly výraznější příznivější, než je hodnocení na českých databázích.

Natáčelo se v létě 2012 v Aténách, Krétě, Istanbulu a v londských ateliérech Ealing Studios. Galapremiéra se odehrála na Berlinale 2014, kde se film prodal do kinodistribuce, na DVD trh a VOD. Český distributor Bohemia MP film uvádí v současnosti na DVD.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší zimní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 250 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/ZIMA-Klasika-reklama.jpg

Přidat komentář

TOPlist