Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Star Wars_Sila_1

Star Wars: Force Awakens, Režie: J. J. Abrams, scénář: Lawrence Kasdan, J. J. Abrams a Michael Arndt, Kamera: Dan Mindel, Hudba: John Williams, Hrají: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Lupita Nyong’o, Anthony Daniels, Peter Mayhew a Max Von Sydow

135 minut, 2.35:1, IMAX MSM 9802, Hasselblad Lenses Panavision Panaflex Millennium XL2, Panavision Primo, C-, E-, G-Series, ATZ and AWZ2 Lenses, 35 a 65 mm, barevný, foto: Disney, Lucasfilm

Film:

Jeden z nejutajovanějších filmů letošního roku, do kterého bylo investováno téměř určitě kolem 4, 5 miliardy dolarů (za 4 miliardy dolarů koupil Disney licenci od Lucasfilmu na franšízu Star Wars, 200 milionů je produkční rozpočet filmu a náklady na reklamu si netroufám odhadnout, ale budou obrovské) se začal hrát v českých kinech a jaký je?

Předně bych vlastně velmi nerad prozrazoval děj filmu, ale úvodní situaci je třeba alespoň trochu nastínit. Poe Dameron (Oscar Isaac) je nejlepší pilot povstalců a Lor San Tekka (Max von Sydow) mu předá veledůležitou informaci o místě, kde se nachází Luke Skywalker (Mark Hamill). Jenže vzápětí jsou napadeni a objevuje se zlověstný padouch v černé helmě Kylo Ren (Adam Driver). Než se však stačí informace zmocnit, Poe schová data do malého droida, který s nimi uteče.  Kylo Ren proto Poea odveze na základnu, aby z něj informace dostal a začne ho drasticky mučit.

Na poušti mezi vraky lodí a jiným drekem přežívá mladá energická dívka Rey (Daisy Ridley), která drona zachrání ze spárů překupníků. Poeovi se s pomocí náhle prozřelého vojáka Finna (John Boyega) podaří utéct. Je třeba najít drona, než se zjistí, kde se ukrývá ztracený rytíř Jedi Luke Skywalker. A nebude to jednoduché. Začínají se objevovat staré známé postavy a jednotlivé vazby mezi nimi přesně odpovídají duchu slavné ságy. Všechny filmy zde.

star-wars-2

Podle mého soudu byly poslední dobré Hvězdné války ty s podtitulem Impérium vrací úder a mám velkou radost, že se tomuto filmu podařilo důstojně vstoupit do slavné série a nenásilně navázat na staré díly. Předně se nepovažuji za žádného hardcore fanouška Star Wars, všechny díly jsem sice viděl, ty staré dokonce v tom správném věku patnácti let, ale ty novější mě nikdy úplně nezaujaly. Vyjímku pak tvořila epizoda tři, která připravovala půdu pro čtvrtou, tedy vlastně první a dosud nepřekonaný originál.

Skutečnost je tedy taková, že pokud jste dosud žádný díl neviděli, tak můžete do kina směle vyrazit. Pokud jste viděli všechny epizody, tak si novou jistě nenecháte ujít jen proto, abyste viděli jak příběh pokračuje. Síla se probouzí má novou expozici, která zahajuje plánovanou ságu s mnoha filmy po vzoru projektu Marvel, kde se střetávají comicsové postavy. V sérii Star Wars se tak začínají dít věci. Vše se bude pochopitelně odvíjet od úspěchu této epizody a přijetí fanoušků.

Režisér J. J. Abrams (restartovaný Star Trek, restartované Star Wars, Super 8), který tímto filmem definitivně přejímá žezlo od svého mentora Stevena Spielberga totiž natočil perfektní blockbuster s neokoukanými tvářemi, které zasadil do známého světa oblíbených hvězd a mladých, často oskarových, herců. Scénář napsali společně s hollywoodským veteránem Lawrencem Kasdanem a je opravdu příjemné vidět po delší době film určený pro rodinné publikum, který má všech pět P pohromadě.

Star-Wars-Force-Awakens-3

Na druhou stranu jsou to Star Wars, takže jsou tam věci, které mají mnozí fanoušci rádi, ale pro mnoho diváků jsou jednoduše nestravitelné. Jsou tam bizarní figury, svérázný chlupáč Chewbaca, ve starých dílech překládaný Žvejkal, droni ze starých dílů R2D2 a C3PO, ale i nový droid, který mi přišel neskutečně vtipný.

V rámci letošního roku žen v Hollywoodu je hlavní hrdina hrdinkou a hraje jí zbrusu nová tvář Daisy Ridley, která z určitých úhlů připomíná Keiru Knightley. A nutno říct, že je naprosto skvělá a svou roli opravdu prožívá. To samé se musí říct o dalším novém hrdinovi Johnu Boyegovi. Je mi v podstatě úplně fuk, jestli je hlavní hrdinka žena nebo hlavní hrdina černoch, je mi to skutečně ukradené. Podstatné je, zda hlavní hrdinové vzbuzují sympatie a divák jim fandí. A to se tady povedlo měrou vrchovatou. Staří známí hrdinové nezklamou, ale jejich úlohu neprozradím, protože se odkrývá až v pokročilé části filmu.

Absolutorium si opět zaslouží John Williams, jehož hudba tuhle sérii prostě udělala a především všichni ti mravenečkové z oddělení kostýmů, rekvizit a zvláštních efektů. Jsou to totiž právě oni, kdo stojí za úspěchem této série. A opět se jim to povedlo.

Star Wars: Síla se probouzí je důstojným pokračováním kultovní série, kterou milují diváci po celém světě a bude naprosto zaslouženým hitem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší zimní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 250 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/ZIMA-Klasika-reklama.jpg

Přidat komentář

TOPlist