Už teď mi chybíš (2015)

uz_ted_mi_chybis_1

Velká Británie, Miss You Already, režie: Catherine Hardwicke, scénář: Morwenna Banks, hudba: Harry Gregson-Williams, kamera: Elliot Davis, střih: Phillip J. Bartel, hrají: Drew Barrymore, Toni Colette, Dominic Cooper, Paddy Considine

 

112 minut, barevný

 

Film:

 

Prestižní filmový magazín Variety vybral mezi desítku nejpřehlédnutějších filmů roku 2015 také snímek Už teď mi chybíš. Přestože film zabral na festivalu v Torontu a natočila jej režisérka Catherine Hardwick, která sice nastartovala pubertální ságu Stmívání, ale zároveň uznávané drama Třináctka, film v zámořských kinech své diváky hledal velmi problematicky.

 

Ono je to ostatně čím dál těžší, vstupenky do kina jsou drahé všude na světě a střední a malé filmy pak živoří po naprosto přepálených bombastických kampaní filmů od Marvelu nebo nynější série Star Wars, a to je teprve začátek. Druhou jmenovanou kampaň se neváhám nazvat šílenstvím. Oboje má na svědomí mimochodem koncern Disney a uvidíme jak se to bude vyvíjet příští rok, protože kinaři v některých zemích si celkem oprávněně stěžují (nejvíce je slyšet Německo a Čína, tedy skutečně obrovské trhy) na narůstající tlak od znepokojených manažerů za šílené miliardové investice, které ve filmovém průmyslu nemají obdoby a akcie stále klesají.

uz_ted_mi_chybis_2

Do české distribuce si ale tento film cestu přeci jen našel. Takže. Milly (Toni Colette) a Jess (Drew Barrymore) byly odjakživa nejlepšími kamarádkami. Od dětství spolu sdílely absolutně všechno – tajemství, šaty, dokonce i kluky, se kterými chodily. Návštěvy bujarých večírků plných alkoholu a drog či vyvádění ztřeštěností jim zůstaly od mládí až do dospělosti. V životě ale jednou nastane chvíle, kdy se každý musí začít chovat dospěle… Nebo ne?

 

Snažit se žít „dospěle“ má ale různé podoby. Zatímco Milly má úžasnou práci a žije v krásném londýnském domě s manželem Kitem (Dominic Cooper) a dvěma dětmi, Jess a její přítel Jago (Paddy Considine) žijí bohémským životem na hausbótu na londýnském kanálu.

 

Přátelství Milly a Jess je však stále pevné jako skála a život je jednou velkou zábavou. Každá zábava však jednou skončí a pro Milly s Jess to platí dvojnásob. Jess po mnoha neúspěšných pokusech, kdy se pokusila otěhotnět, konečně prolomila smůlu a chce s Milly oslavit radostnou zprávu. Ta má bohužel úplně opačnou novinku – byla jí zjištěna rakovina prsu. Dlouholeté kamarádky se tak ocitají před životní zkouškou, jak se poprat s vážným onemocněním jedné z nich, když druhá prožívá nejradostnější období svého života. Vydrží jejich přátelství všechno špatné i dobré?

uz_ted_mi_chybis_3

Scénář vznikl adaptací původní rozhlasové hry BBC Radio 4 Morwenny Banks a v projektu, který si na záznamové médium hledal několik let se v plánovaném obsazení vystřídala taková jména jako Jennifer Aniston nebo Rachel Weisz. Po defintiivním schválení projektu a oznámení termínu natáčení se na place sešla ústřední dvojice Toni Colette a Drew Barrymore. Prvně jmenovaná sbírá zasloužené festivalové vavříny a občas zazáří i v nějakém chytrém mainstreamu, druhá jmenovaná je dlouhodobě respektovanou hvězdou, která sice občas přešlápne, ale umí se udržet v trajektorii diváckého zájmu i oblíbenosti.

 

Tak předně, film Už teď mi chybíš je o hodně smutných věcech. Středobody jsou rakovina a zoufalá snaha otěhotnět a to také není ten nejlepší námět pro komedii a komedie to také není. Je to drama s četnými komediálními prvky a momenty, kdy jsem se prostě odvracel od plátna, protože mi bylo sledování filmu velmi nepříjemné.

 

Catherine Hardwick režíruje zkušeně, zručně a moderně a jestliže její kolegyně Angelina Jolie věnovala veškeré své letošní nasazení kompozici záběrů a promyšlenému vizuálu, tak Hardwicke jde o herce. A neváhá jít tak daleko, že pro nejintimnější scény použila svůj iphone, aby na plátno dostala nejniternější emoce. A je to na filmu vidět. Tohle není film, který by vás nechal chladným. Je zajímavé, jak se někteří filmaři vypořádávají se zobrazováním klíčové filmové emoce – Hardwicke bere do ruky mobil s HD rozlišením, Tarantino snímá tvář herce na širokoúhlý 70 mm filmový pás jako kdyby točil Ben Hura. Jde jim ale o to samé, pochopitelně.

 

Už teď mi chybíš je solidní nadprůměrná tragikomedie a je určena zejména ženskému publiku.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

uz_ted_mi_chybis_poster

Přidat komentář

TOPlist