Nejzajímavější dobrodružné filmy o přežití

V amerických kinech se už hraje, u nás bude od čtvrtka. Dobrodružný thriller Zmrtvýchvstání, filmařská orgie s špičkovým Leonardem Di Capriem z nehostinné a přitom panenské přírody. Pochopitelně, že ani tento film nestojí v dějinách filmu osamocen, podívejme na nejzajímavější filmy z tohoto okruhu.

Není to poprvé, co tady na RealFilmu vzpomínám na dobu svého aktivního skautování, kdy jsme si jako mladí junáci dokazovali, že není žádný problém rozdělat oheň do 30 vteřin bez zápalek na sněhu, bivakovat uprostřed lesa ve vlastním přístřešku, uvařit si čaj z lesních plodů nebo vydržet den o chlebu a vodě. O to víc mě vždycky fascinuje pohled na to, jak se někdo snaží rozdělat oheň v grilu nebo jak ho vůbec někdo rozdělává. Leonardo Di Caprio zvládne s pazourkem a suchou trávou táborák v silném větru za pár vteřin a chvilku potom si se zlámanýma nohama a prolezlý červy v medvědí kožešině sjede peřeje, takže na to myslete, až si budete strkat do grilu reklamní leták z Kauflandu, který budete polívat nějakým svinstvem z Obi, aby vám to chytlo. A teď vážně. Jak jinak.

Za dobu existence RealFilmu už v kinech proběhlo hned několik důstojných zástupců tohoto žánru, takže si je připomeňme. Jedním s nejlepších z nich je nečekaně povedený film Joe Carnahana Mezi vlky. V něm se nesourodá skupina pěkně ostrých chlápků ocitne po havárii uprostřed pustiny v teritoriu, kterému vládnou vlci. Ukáže se, že i ostří chlápci se při pohledu na divoká zvířata promění ve slečinky. V čele této party je Liam Neeson a nutno říct, že tento film svému žánru rozhodně nedělá.

Je to už pět let, co Peter Weir natočil výpravné dobrodružné putování uprchlých vězňů z krutého sibiřského lágru ve filmu Útěk ze Sibiře. Vzpomínám jak se po novinářské projekci rozprostřelo posvátné ticho. Pokud jste tento mimořádně silný snímek neviděli, tak to určitě napravte.

127 hodin (2010)

U následujícího filmu si budete zřejmě zakrývat oči. Film 127 hodin natočený podle skutečné události je podívaná jen pro otrlé a závěrečné minuty potěší zejména ty, co si místo záložky do knihy dávají víčko od konzervy se syrovým masem. Příběh mladíka a milovníka adrenalinových sportů, který uvízne rukou ve skalní průrvě je hodně nekompromisní podívaná z mysli občas pěkně ujetého Dannyho Boyla.

Útěk do divočiny (2007)

Vynechat nesmíme ani výborný film Seana Penna, který zde na režijní sesli dokázal, že i na druhé straně kamery dokáže výborné věci. Film Útěk do divočiny vychází také ze skutečné události a je skutečně mimořádný. Mladík plný romantických ideálů a znechucený konzumním způsobem života se rozhodne odjet do nehostinných hor, kde se snaží žít podle příručky s pravidly starých zálesáků. Přestože to nevyjde je jeho odysea hodně zajímavá a zdaleka tak banální, jak by se mohla jevit věta o ději.

Pages: 1 2

Comments are closed.

TOPlist