Peklo v Pacifiku (1968)

Nejzajímavější filmy Johna Boormana

Hell in the Pacific, USA, režie: John Boorman, scénář: Alexander Jacobs, Eric Bercovici, kamera: Conrad Hall, hudba: Lalo Schifrin, hrají: Lee Marvin, Toširo Mifune

 

97 minut, 2.35:1 – 35 mm nebo 2.20:1 – 70 mm, Panavision, Technicolor, barevný

 

Film:

 

Pustý ostrov v Pacifiku. Druhá světová válka. Muž japonské národnosti (Toširo Mifune – Sedm samurajů) přežívá osamocený na ostrově. Už má vybudovaný nějaký systém své skromné existence. Umí si obstarat z dešťovky pitnou sladkou vodu, v klecích na mělčině si zvládne ulovit rybu a bez problémů si rozdělá oheň. Již brzy ho však potká nečekané překvapení. Žlutý gumový záchranný člun na pobřeží může znamenat mnohé a brzy se to potvrdí. Kde je člun, tam je člověk. A jako na potvoru nepřítel. Američan (Lee Marvin - Point Blank). Nerozumí si ani slovo. Ale i kdyby si rozuměli, těžko by se domluvili. Tahle pláž jim je ale zřejmě malá.

 

Bývalý filmový kritik s ohromnými ambicemi John Boorman, jehož mnohé filmy z Realfilmu již znáte, natočil v roce 1968 film, o kterém jeho kolegové ve své době řekli, že je těžkopádný. Já myslím, že dnes můžeme říct, že nejenže to není pravda, ale jako málokterý film své doby je dodnes velmi dívatelný.

 

Protiválečné podobenství popisuje bez nějakých zvláštních příkras nebo sentimentu velice drsný souboj dvou individualit ve válečné realitě. Oba muži jsou naprosto loajální své armádě a ani skutečnost, že nikdo není v dohledu je nezastaví před tím, aby mezi sebou hráli psychologické hry. Až postupující čas, modřiny a vyčerpanost je utvrdí v tom, že bez toho, aby alespoň chvíli zkusili táhnout za jeden provaz se nikam nedostanou.

hell-in-the-pacific_2

Boormanovi v podstatě stačily jen dvě lokace k tomu, aby na plátně vytvořil strhující napínavou podívanou, kterou odvypráví prakticky beze slov. A když už alespoň jeden z protagonistů otevře ústa, ten druhý mu stejně nerozumí. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že to byl film nesmírně nákladný. Natáčel se za peníze americké televizní korporace ABC, jejíž filmovou divizi v podstatě zruinoval, když se stal komerčním fiaskem.

 

Tohle zkrátka není standardní film ani na dnešní poměry, pochopitelně. Přesto si myslím, že dnes je možná více srozumitelný divákům, než v době premiéry. Základním kamenem úrazu se stal konec filmu. A teď budu spoilerovat. Pokud jste film neviděli, tento odstavec přeskočte.

hell_in_the_pacific_3

Film končí scénou, kdy se oba muži dostanou z ostrova na opuštěnou vojenskou základnu. Tam se po hádce nad časopisem Time, kde jsou vidět hrůzné záběry z válečných bojišť, po krátkodobém smíření opět rozhádají a poté věž, ve které se nachází odpálí bomba. Boorman tento konec neschválil a producenti jej použili bez jeho vědomí. Ten výbuch je navíc použitý z komedie Večírek s Peterem Sellersem. Boormanův originální konec byl, že se na konci oba muži rozhádají a pak jdou svou cestou. Existuje však ještě třetí konec, který byl původně ve scénáři. V něm se ve věži najednou objeví japonští vojáci a i přes protest japonského vojáka Mifuneho odvlečou Američana, kterému useknou hlavu. Mifune pak vezme meč a oba vojáky setne. Filmařům se však natočený konec nelíbil a nepoužili ho. Konec spoileru.

 

Peklo v Pacifiku je významný film. Myslím, že vám těžko ujdou podobnosti v novějším Predátorovi Johna McTiernana, který z filmu cituje nejen motivy, ale celé pasáže, což se nelze divit, když měl scénář Predátora pouhé 3 strany. Kamera Conrada Halla je fantastická a hudební doprovod Lalo Schifrina zvláštně disharmonický a neotřelý. Snímku pochopitelně vévodí dvojice zkušených herců, kteří své party uhrají bez problémů i bez dialogů, zato s patřičnými emocemi.

 

Peklo v Pacifiku je mimořádný snímek a pokud jste jej neviděli, určitě si ho nenechte ujít.

 

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A věnujte pozornost naší zimní akci s Realfilmem, kdy si můžete za 250 korun koupit námi vydanou knihu Slavná světová filmová klasika podepsanou autorem, ke které dostanete ještě skvělý film z knihy na DVD! Více po kliknutí na obrázek.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/ZIMA-Klasika-reklama.jpg

Přidat komentář

TOPlist