Pod povrchem: Zmrtvýchvstání

Filmová adaptace příběhu legendárního amerického lovce Hugha Glasse odehrávající se ve dvacátých letech devatenáctého století je filmařskou událostí a my se podíváme do zákulisí vzniku tohoto vyjímečného filmu.

T

Přiznám se bez okolků, že takový film jsem ještě neviděl. Tři hodiny výpravný dobrodružný snímek, který je kombinací thrilleru a road movie je nezapomenutelný zážitek a přinese řadě divákům noční můry. Sice na konci filmu v kině během závěrečných titulků i pár novinářů slastně podřimovalo, ale na světě holt není ten, aby se zavděčil lidem všem. Do českých kin tento film sice ještě tento týden nevstupuje, ale alespoň se můžete rozhodnout, zda na něj v následujících týdnech vyrazíte.

 

Není to poprvé, co se filmu Zmrtvýchvstání, v originále Revenant věnujeme. Emočně i fyzicky vypjaté natáčení plnilo stránky magazínů prakticky celý minulý rok, my jsme o filmu psali zde. Film se dokonce dostal i na stránky bulváru, když se tyto zvláštní figury věnovaly scéně napadení medvědicí, který svými malými slepičími mozečky překládaly jako znásilnění Leonarda Di Capria medvědem.

T

O FILMU:

Během výpravy do nezmapované divočiny je legendární lovec Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) brutálně napaden a zraněn medvědicí. Když ho ostatní členové jeho lovecké skupiny opustí, ocitne se zcela sám a blízko smrti. Avšak Glass se nehodlá vzdát. Pohání ho vůle, vzpomínky a pomsta. Vydá se na 200 mil dlouhou cestu přes rozlehlý, divoký západ, aby vystopoval muže, který ho místo pomoci zradil: Johna Fitzgeralda (Tom Hardy). Co započne jako snaha o přežití a neúprosná mise za odplatou, se i přes všechnu nepřízeň promění v hrdinskou odyseu a ve vykoupení.

 

GENEZE FILMU:

Glassův příběh začal v roce 1823. Byl jedním z tisíců, kteří se zapojili do obchodu s kožešinami, nové hnací síly americké ekonomiky. Mnoho z těchto lidí zemřelo anonymně, ale Glass vstoupil do análů amerického folklóru, protože prostě odmítl zemřít. Jeho legenda vznikla poté, co se střetl s rozzuřenou samicí medvěda grizzlyho chránící své mladé. Glass ovšem nehodlá zemřít. A je to právě lidská zrada, která ho za každou cenu žene vpřed. Glass doslova vstane z vlastního hrobu, respektive se odplazí a razí si cestu neznámými nebezpečími a kulturami. Je to pro něj cesta za zúčtováním, ale i vykoupením. Jak postupuje příhraniční krajinou, zavrhne nutkání ničit, které ho dříve pohánělo. Stává se tím, který vstal z mrtvých.

 

Vnitřními démony věčně stíhaný režisér Iñárritu říká: “Glassův příběh klade otázky: Kdo jsme, když jsme všeho zbaveni? Z čeho jsme a čeho jsme schopni?”

 

Hugh Glass se narodil v roce 1773 ve Philadelphii. O jeho raném životě se ví málo. Obecně se věří, že strávil několik let jako pirát na moři. Jako třicátník odcestoval na západ a v roce 1823 se osudově přidal k výpravě kapitána Andrewa Henryho, která měla za úkol zmapovat řeku Missouri. Když se výprava přiblížila k místu, které je dnes známé jako město Lemmon v Jižní Dakotě, byl Glass napaden a vážně zraněn samicí medvěda grizzlyho. Muži, kteří se o něj měli postarat, raněného opustili s přesvědčením, že stejně brzy umře.

T

Glass sám nezanechal žádné poznámky, kromě jediného dopisu, který byl určen rodičům jeho společníka, jehož zabili Indiáni z kmene Arikara. Když se objevil živý, novináři rozšířili jeho příběh po celé zemi. Od té doby vzniklo několik životopisů a románů, ale až v roce 2002 autor Michael Punke publikoval jednu z nejpodrobnějších zpráv o daném tématu v knize Zmrtvýchvstání. Punke pracoval jako obchodní zástupce v USA, ale zároveň měl celoživotní fascinaci lidmi, žijícími v horách, což ho přimělo k tomu, aby důkladně prostudoval všechny zdroje a zpracoval nejpřesnější výpověď Glassova osudu.

 

Kniha sklidila pochvalu od Publishers Weekly, kde byla popsána jako “strhující příběh o hrdinství a obsedantní odvetě”. Brzy se stala jedničkou mezi čtenáři, kteří toužili po velkém dobrodružství. Mezi těmito čtenáři byli i producenti ze společnosti Anonymous Content – Steve Golin, Keith David Redmon a David Kanter.

 

Anonymous Content najal Marka L. Smithe, aby napsal scénář. Smith viděl v příběhu příležitost, jak nabídnout lidem zážitek, který si z pohledu přetechnologizovaného 21. století dokážeme jen stěží představit. Společnost New Regency byla nadšená spoluprací s Iñárritem, ostatně jejich předchozí spolupráce na Birdmanovi vynesla všem interesovaným hlavní Oskary, ačkoli se Revenant začal točit pochopitelně ještě předtím. Výkonný ředitel a prezident firmy Brad Weston dodává: “Byli jsme zcela oddáni Alejandrově vizi – pochopili jsme šíři a rozsah a potřebu flexibility. Viděli jsme v tom šanci vrátit se zpátky k původní misi naší společnosti, jejíž tvorba je především řízena filmaři. Vnímali jsme to jako kreativní projekt, ale také příběh s komerčním potenciálem.”

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist